Які хвороби і проблеми виникають у грошового дерева і як їх вирішити

Грошове дерево, товстянка – популярна кімнатна рослина. Вона невибаглива і швидко росте, але неправильний догляд може привести до розвитку хвороб. Важливо відразу помітити перші зовнішні зміни, які можуть відбитися на листках, стовбурі і коренях, і приступити до лікування.

Хвороби грошового дерева і процес лікування

До захворювань рослини можуть привести кілька факторів. Це рясний або, навпаки, недостатній полив, невірно обране місце розташування горщика, пошкодження листя шкідливими комахами, а також грибкові та бактеріальні інфекції.

Проблеми з листям

У товстянки листова пластина невеликого діаметра, а шкірка товста. Ця особливість дозволяє накопичену вологу випаровувати повільно. Багато проблем з листям виникають через неправильний полив.

Жовтіє

Коли відбувається масове пожовтіння листя, що починається з країв пластини і поступово розповсюджується до її середини, варто звернути увагу на наступні причини:

 • Світло. Горщик з рослиною встановлений на північній або північно-східній стороні. Йому не вистачає природного освітлення.
 • Полив. Велика кількість води, частий полив або великий проміжок між рясними поливами призводить до надлишку вологи.
 • Температура води. Не можна використовувати при поливі холодну воду, тільки кімнатної температури. Рослина родом з теплих країн і погано переносить холодну воду.
 • Підживлення. Надлишок мінеральних елементів і солей призводить спочатку до пожовтіння листя, а потім і до відмирання.

Для запобігання подальшого пожовтіння на листках варто:

 • Нормалізувати полив. При рясному – дочекатися повного висихання грунту і скоротити частоту і обсяг використовуваної води. Якщо недостатній полив – частіше зволожувати грунт невеликими обсягами води.
 • Переставити горщик. У холодну пору року варто перенести рослину подалі від приладів опалення та скоротити полив до 1-2 рази в тиждень. При сухому повітрі обприскувати з пульверизатора.

Стає м’яким і в’яне

Листова пластина поступово стоншується, стає млявою і зморщується. Це може статися з таких причин:

 • Полив. Він може бути рясним або недостатнім. Волога тривалий час затримується в грунті.
 • Склад грунту. Неправильно підібране співвідношення видів грунту заважає повноцінному росту і розвитку рослини.

Профілактика:

 • Відрегулювати полив.
 • Вибрати грунт, до складу якого входять: торф, дернова і листяна земля і пісок.

На листках з’являється наліт

Пов’язаний з зараженням рослини грибковим захворюванням – «борошниста роса» . Це відбувається через рясний полив і тривалий застій води в грунті, а також сильну вологість навколишнього повітря. Якщо не лікувати дерево, воно може загинути. Допоможе спеціальний препарат проти інфекції, який застосовують відповідно до інструкції: Фітоспорин або фундазол.

Ще причиною можуть бути шкідливі борошнисті червці. Спочатку їх повністю видаляють з рослини. Потім промивають грошове дерево звичайним мильним розчином, який допомагає позбутися від них. Використовують губку або щітку з м’якими ворсинками.

Плями на листках

Є дві основні причини утворення плям на листках рослини:

 • Деякі плями жовтого або рудого відтінку з’являються через бактеріальну інфекцію. Вона швидко розвивається в постійно зволоженому грунті. Лікується захворювання спеціальним протимікробним препаратом. Уражені листки обов’язково видаляють.
 • Інша причина – брак вологи. Листя поступово сохне і обпадає. Після врегулювання поливу, рослина швидко відновлюється.

Варто мати на увазі, що в міру зростання грошового дерева відбувається природне опадання нижніх листочків.

Проблеми зі стовбуром

Гнильні процеси починаються від надлишку вологи. У нормі між поливами повинен бути проміжок, щоб земля мала можливість висохнути. Процес гниття починається біля самої основи стовбура. Поступово він розм’якшується, рослина втрачає опору і падає.

Стовбурова гниль не піддається лікуванню. Слід відокремити здорові паростки і вкорінювати їх, а хвору рослину разом з грунтом викинути.

Проблеми з коренем

Коренева система розвивається ближче до поверхні грунту. Для товстянки не потрібен глибокий горщик.

При пересадці рослини в грунт і на корені може потрапити кореневий червець. Паразит має біле тільце і створює видимі нарости на коренях. Позбутися його можна, якщо промити коріння гарячою водою близько 50 ° С, а потім обробити фуфаноном або актелліком.

Землю варто купувати в спеціалізованому магазині і не набирати її в лісосмузі або у відкритому грунті.

Правильний догляд за грошовим деревом з дозованим поливом, допоможе уникнути багатьох захворювань.

Читайте також: Чим потрібно підгодовувати грошове дерево: 4 народних засоби


Не пропустіть