Взимку фікус почав скидати листя – на що звернути увагу, щоб листочки знову були насиченими та пружними

Догляд за фікусом у домашніх умовах досить простий. Але буває так, що під впливом будь-яких факторів рослина починає скидати листя, особливо часто подібне явище зустрічається у зимовий період.

У чому причини скидання листя у зимовий період

Основних причин опадання листя у зимовий період кілька. Якщо кількість листя невелика – це стандартна підготовка рослини до періоду спокою. Термін життя одного листка не більше 3 років, потім він неминуче відпаде, тому в таких ситуаціях не варто переживати. При порушенні правил догляду фікус може скинути все листя і, навіть, загинути. У зимовий період рослина найчастіше втрачає декоративний зовнішній вигляд з таких причин:

  • Вплив холоду – головне, через що фікус страждає взимку. Він досить теплолюбний, для нього дуже важлива стійка, стабільна температура. При контакті з холодним підвіконням, склом, підлогою, наявності протягів включається захисна реакція, що проявляється пожовтінням, засиханням та масовим опаданням листових пластин. Щоб вирішити проблему не можна допускати різких температурних коливань та протягів, не варто розміщувати рослину біля виходу на балкон, адже навіть короткочасний вплив холодного повітря здатний викликати листопад у теплолюбної культури. Коли необхідно відкрити кватирку, не забудьте пересунути фікус якнайдалі. Якщо горщик розміщений на холодному підвіконні або підлозі, значить і грунт у ємності холодний. Для захисту кореневої системи та самої рослини від переохолодження, горщик зовні можна обернути будь-яким теплоізолюючим матеріалом або навіть вовняним шарфом. Під ємність потрібно підкласти пінопласт або відріз повсті. Для вирощування культури краще використовувати пластиковий горщик, адже від кераміки взимку холодно.
  • Дефіцит світла – мінімальна довжина світлового дня для фікуса повинна становити не менше 8 годин, оптимальна – 10 годин на добу цілий рік. При нестачі світла листові пластини втрачають сортове забарвлення і починають опадати, спочатку старі нижні, потім молодші. Для відновлення зеленої маси на зимовий період фікус необхідно розмістити на добре освітленому місці. Якщо такої можливості немає, потрібно включити над ним фітолампу.
  • Надмірний полив – у зимовий період фікус зволожують рідше, ніж улітку, використовуючи лише відстояну теплу воду. До зрошення вдаються лише тоді, коли верхній шар ґрунту в горщику просохне. Від надлишку вологи коренева система почне гнити, рослина ослабне і почне втрачати листя.
  • Низька вологість повітря – серйозне випробування для фікусів, що виникає через працюючі в зимовий період опалювальні прилади. Оптимальна вологість для нормальної життєдіяльності рослини – 60%. Гарячі батареї висушують повітря приблизно до 30-40%. В результаті листя скручується, покривається сухими плямами і передчасно обсипається. Використовуйте в зимовий період зволожувачі повітря, проводьте обприскування фікусів з дрібним листям, великі листові пластини протирайте вологою губкою або серветкою. Для підвищення вологості на батарею додатково можна повісити мокрий рушник та поставити поруч із фікусом ємності з водою.
  • Внесення підгодівель — використання добрив для фікуса в зимовий період під забороною, оскільки він має перебувати в стані спокою. Взимку, при нестачі тепла та світла, рослина не зможе засвоїти поживні речовини. Надмірне внесення підживлення призведе до засолення грунту, закисання кореневої системи, і як наслідок, до появи чорних плям і скидання листя.

Читайте також: Листки ростуть, а квітконосів немає: чому орхідея не хоче цвісти


Не пропустіть