Жовтіє листя орхідеї: основні причини та як боротися

Вже ні для кого не секрет, що у більшості квітникарів серед орхідей на першому місці за популярністю стоїть орхідея Фаленопсис. Погодьтеся, адже Фаленопсис дуже гарний, та у порівнянні з іншими орхідеями вважається найбільш невибагливим і порозумітися з ним зможе будь-хто, хто хоч трохи має уявлення про квіти.

Але навіть така доброзичлива орхідея, як Фаленопсис, не терпітиме грубих помилок у догляді за нею. Своє невдоволення вона почне показувати пожовтінням листя, у такий спосіб, вона вам ніби подає сигнал, що щось йде не так і вам терміново потрібно вживати заходів.

Прийнято вважати, що пожовкле листя орхідеї – це ознака хвороби рослини але це не завжди так. У цій статті розберемося, коли пожовкле листя у орхідеї – це норма, а коли потрібно терміново вживати заходів щодо порятунку рослини.

Небезпечні причини (природні)

 • Рослинам, як і всьому живому, властиво старіти. Тому, поступова втрата життєздатності в старому листі перед опаданням проявляється у вигляді пожовтіння.
 • Пожовтіння листя може спровокувати стресові ситуації: пересадка, перестановка, переїзд, що спричинили зміни умов утримання.
 • Пожовкнути листя може і через те, що горщик, в якому росте орхідея став замалий, і їй потрібна пересадка.
 • Пересаджувати орхідею необхідно в горщик, який на 2 см буде ширшим, але не більше. У великому горщику субстрат гірше просихатиме, а зайве зволоження, як ми вже знаємо, призводить до загнивання кореневої системи.

А тепер розглянемо не надто оптимістичні причини.

Надлишок вологи

Багато квітникарів-початківців про необхідність поливу судять по верхньому шару субстрату, але забувають про те, що верхній шар субстрату просихає набагато швидше ніж той, який знаходиться всередині горщика і може ще тривалий час перебувати у вологому стані.

Про зайвий полив свідчитимуть такі ознаки:

 • Листя стає м’яким на дотик.
 • На листі, а іноді і на стволі з’являються чорні плями.
 • Бутони жовтіють, сохнуть та опадають.

Якщо в орхідеї почало жовтіти листя через надлишок вологи, необхідно витягти її з горщика і ретельно оглянути кореневу систему. Коріння, яке уражене гниллю слід видалити, а потім пересадити орхідею в новий субстрат.

Нестача вологи

Буває так, що нижнє листя у орхідеї пожовтіло, а сама рослина на вигляд здається здоровою, на листі немає темних плям, і коренева система в порядку. У такому разі, ймовірною причиною втрати декоративності може бути нестача вологи.

Пересушування орхідеї може відбуватися через неправильний полив, в основному це відбувається, коли полив проводиться з лійки. Тут все просто, дренаж виводить воду дуже швидко, субстрат не встигає ввібрати в себе необхідну кількість води і рослина з часом починає відчувати нестачу тієї самої вологи.

Можна почати виробляти полив орхідей шляхом занурення горщика у воду приблизно на півгодини. Але варто пам’ятати про те, що після такого способу поливу, необхідно дати стекти зайвій воді, інакше можуть виникнути проблеми з кореневою системою.

Початківцям для орхідеї найкраще вибирати прозорі горщики. У таких горщиках зручно контролювати ступінь зволоженості субстрату і практично вся коренева система знаходиться на виду. Якщо коріння стає вітлим, слід полити рослину, якщо коріння яскраво-зелене – поливати ще рано.

Надмірне освітлення

Фаленопсис хоч і родом із тропіків але не любить яскравого сонця, він віддає перевагу помірному освітленню.

Попадання прямих сонячних променів на орхідею може згубно позначитися на її стані. Стебло і листя пожовкнуть, з’являться темні плями, шорсткості, а обпалені сонцем ділянки листя почнуть сохнути. Хоча декоративний вид орхідеї і буде явно зіпсований, видаляти таке листя не варто, неушкоджена частина листа продовжить виконувати функції живлення рослини.

Найкраще переставити орхідею на те місце, де на неї не потраплятимуть прямі сонячні промені.

Неправильне підживлення

Дуже часто, недосвідчені квітникарі починають впадати в крайнощі.

Одні підгодовують свої орхідеї двічі на рік, вважаючи, що у природі орхідея задовольняється такою ж малою кількістю поживних речовин.

Іншим здається, що сидячи у горщику орхідея може страждати від нестачі поживних речовин і починають вносити підживлення щотижня.

У двох випадках результат буде один – у орхідей пожовкне листя

Для цих рослин небезпечний як надлишок добрив, так і їх нестача. Перед внесенням добрив слід ретельно вивчити інструкцію та дотримуватися всіх необхідних вимог.

Шкідники

Багато квітникарів стикалися з таким неприємним явищем, як шкідники. Орхідеї, на жаль, не стали винятком. І, якщо вчасно не виявити та не розпочати лікування, то орхідею можна з легкістю втратити. Пожовкле листя та інші частини орхідеї можуть стати наслідком ураження рослини хворобами та шкідниками.

Шкідники, що часто зустрічаються:

 • Трипси
 • Щитівка
 • Павутинний кліщ
 • Борошнистий черв
 • Білокрилка
 • Попелиця

Тепер ми знаємо, що якщо дотримуватися елементарних правил у догляді за орхідеєю Фаленопсис, то нам не складе труднощів виростити здорову і красиво квітучу рослину! Головне знати всьому міру.

Читайте також: Взимку фікус почав скидати листя – на що звернути увагу, щоб листочки знову були насиченими та пружними


Не пропустіть