Трипси на кімнатних рослинах: ефективні способи боротьби

Кімнатні рослини, як і їх вільні побратими, можуть хворіти і бути ураженими шкідниками, як би це не було сумно. Деякі паразити потрапляють до нас додому здалеку – разом з новими зеленими вихованцями з їх батьківщини, інші ж властиві нашому клімату і просто-напросто не проти покуштувати трішки екзотики. Трипси відносяться до обох варіантів, і вони погоджуються вживати в їжу майже все, що має зелений колір.

Опис трипсів

Трипси ( Thysanoptera ) – загін комах, що нараховує більше 6000 видів, що об’єднуються більш ніж в 100 сімей. Ці дрібні комахи поширені на всіх материках, переважно в тропіках і субтропіках.

Звичайні розміри тіла трипса – 1-2 мм, він має лапки і дві пари крил, якими користується нечасто, проте вони здатні переносити комаху з рослини на рослину. Цикл розвитку трипса дуже короткий, так що за 1 рік можуть з’явитися до 15 нових поколінь.

Ці комахи всеїдні (вони зустрічаються на дуже широкому спектрі культур), але все ж різні види трипсів віддають перевагу селитися на конкретних рослинах. Кімнатним квітникарям найчастіше докучають різноядний, каліфорнійський, драценовий і декоративний трипси, рідше тютюновий.

Чим небезпечні трипси

Ротовий апарат у цих комах колючосисний. Вони харчуються соком листя і квіток, а також відкладають в м’якоть листків яйця. Самка яйцекладом робить надрізи в тканині листової пластини і вставляє туди по одному яйцю.

Найчастіше уражені найцінніші та рідкісні рослини – орхідеї, фікуси, драцени, пальми, кімнатні цитрусові, лаврове дерево.

Комахи висмоктують соки рослини, чим виснажують її: вона в’яне, викривляється стебло. Спочатку можна помітити темні цятки на нижній стороні листової пластини – це колонія паразитів. На аркуші з’являються світло-жовті, потім бурі цятки, після цього вони зливаються в плями і смуги, які стають сірого кольору зі сріблястим відливом. За кілька тижнів колонія трипсів може повністю знищити зеленого вихованця. Крім нанесення безпосереднього збитку, трипси часто стають переносниками захворювань, в тому числі вірусних. Щоб мінімізувати пошкодження, потрібно  одразу починати боротися з паразитами.

Звідки беруться трипси

Часто трипси з’являються з появою в будинку нової рослини, тому найперший засіб профілактики – карантин. Нового вихованця потрібно поставити на 1-2 тижні окремо від інших і поспостерігати за ним. Це, до речі, корисно не тільки через побоювання з приводу трипсів та інших шкідників, а й з точки зору захисту своїх домашніх рослин від хвороб.

Принести в будинок паразитів можна з букетом зі свіжих квітів, тому не варто ставити його поруч з кімнатними рослинами. Якщо ваші зелені вихованці на літо переїжджають на дачу, то повернутися в будинок вони можуть вже з трипсами. Також в зоні небезпеки знаходяться рослини на балконі перших двох поверхів.

Помітивши зміни, можна взяти аркуш білого паперу, підставити його під листя і легенько потрясти його. Цілком ймовірно, що на папір впадуть шкідливі комахи. Побачити їх можна за допомогою лупи.

Ефективні способи боротьби

Цим шкідникам до вподоби приміщення, які рідко провітрюються з температурою повітря + 24 ° С і вище, так що не варто тіснити своїх зелених вихованців. Як вже було сказано вище, нова рослина має деякий час постояти на віддалі від давніх мешканців будинку. Ще один хороший засіб профілактики – регулярний душ для всіх кімнатних рослин.

Визначити вид трипсів не спеціалісту досить складно, але за великим рахунком в цьому немає потреби, так як засоби боротьби підходять для всіх представників цього загону комах.

Перші дії при зараженні:

  1. Акуратно, без лишніх рухів перенести хвору рослину подалі від інших.
  2. Помити зеленого вихованця.
  3. Прибрати всі квітки і бутони: саме там самки трипсів відкладають свої яйця.
  4. Одна зі стадій розвитку комахи проходить в землі. Щоб позбутися від личинок і протонімфи, потрібно пересадити рослину або хоча б замінити верхній шар грунту.

Препарати для боротьби з трипсами

В першу чергу потрібно пам’ятати, що в боротьбі з трипсами можна нашкодити людям і домашнім тваринам. Тому проводити обробку потрібно акуратно, а також дотримуватися заходів безпеки.

Проти трипсів працюють препарати з наступними діючими речовинами: аверсектин, імідаклоприд. Розчин потрібно підготувати строго по інструкції, обприскати рослину, одягнути на неї поліетиленовий пакет і залишити так на добу. Обробку повторюють 3 рази з інтервалом 7 днів.

Більш зручний варіант – готовий засіб у флаконі з розбризкувачем «Іскра Золота Prosto». Його не потрібно готувати, просто використовувати і можна завжди тримати під рукою. Дачники напевно вже зустрічалися з концентрованою формою препарату «Іскра Золота» і знають про його високу ефективність.

Препаратом необхідно обприскати підготовлену (дивіться пункт «Перші дії при зараженні») рослину, приділяючи особливу увагу нижній стороні листових пластин. Потім для посилення ефекту можна одягнути на зеленого вихованця пакет і залишити так на добу. Через 7-10 днів обробку слід повторити.

Народні засоби боротьби з шкідником

Народні засоби хороші тим, що найчастіше всі інгредієнти можна знайти під рукою. Крім того, від них, як правило, не можуть постраждати люди і домашні тварини . Однак ефективність у них невисока, і тому їх варто застосовувати, якщо шкідників зовсім мало.

Для знищення трипсів можна використовувати такі настої:

  • 80 г сухого тютюну залити 1 л води, настояти 1 добу, процідити і додати ще 1 л води. Обмивати і обприскувати рослини;
  • 1 ч. л. гірчичного порошку розмішати в 1 л води. Поливати землю, щоб знищити личинок;
  • 1 ч. л. подрібненого часнику залити 1 склянкою води, герметично закрити, настояти 2 доби. Процідити – і обмивати або обприскувати рослини;
  • 1 середню цибулину подрібнити на тертці, залити 1 склянкою води на 2-3 години. Процідити – і протирати або обприскувати листя;
  • 100 г сухого чистотілу (або 400 г – свіжого) залити 1 л води і настоювати 2 доби. Процідити – і обмивати або обприскувати.

Часто рекомендують проводити обробку проти трипсів мильним розчином з використанням кухонного миючого засобу або господарського мила. Шкідників таким чином можна вивести, однак є ймовірність нашкодити самому зеленому вихованцеві: мило заважає рослині дихати і фотосинтез порушується.

Трипси вкрай нав’язливі шкідники, але позбутися від них можна. Потрібно поставитися до цієї справи з усією серйозністю, проводити необхідні заходи систематично, і тоді перемога буде за вами.

Читайте також: У кімнатних рослин опадає листя: 7 способів врятувати улюбленців


Не пропустіть