Як доглядати за кімнатними рослинами взимку

Рослини є практично в кожному будинку. Але не достатньо їх просто купити, поставити на підвіконня і час від часу поливати. За ними потрібно доглядати! Особливі наукові знання тут не потрібні, а ось елементарні ази спілкування з кімнатними квітами засвоїти не завадить.

У стресовій ситуації

У січні – лютому багато домашніх рослин прокидаються. І найважливіше для них зараз – підгодівля. Особливо  для тих, які готуються до цвітіння. Можливо, якусь квітку треба і пересадити. Земля в горщиках, як правило, швидко виснажується, ущільнюється, закисає.

Вихідці з тропіків і субтропіків в наших квартирах, особливо взимку, відчувають себе не зовсім комфортно. В їх рідних широтах зараз прохолодна зима, йдуть дощі і майже 100-відсоткова вологість повітря. У квартирах навпаки, дуже сухо і жарко: вологість ледь досягає 10-30 відсотків. Для рослин це стрес. А якщо вони ще стоять на протязі, то стрес подвійний. У той час як «вершки», нагріті сонцем, хочуть рости, «заморожені» корінці не дають їм належного живлення і вологи. Особливо боїться протягів бегонія. Взимку і ранньою весною, поки ще недостатньо сонця, переставте її на 0,5-1,5 м від вікна. А якщо площа не дозволяє, утепліте горщики, захистіть корінці від переохолодження.

Полив допомагає лише частково. Вже краще щодня обприскувати рослини. Кімнатні квіти треба поливати рідко і рясно, щоб комок землі просочувався повністю, але при цьому вода не застоювалася в піддоні. Від надлишку вологи коріння задихаються (їм мало повітря), а тому і гинуть.

Сигнал поданий

Уважно придивіться до квітки. Листя стало дрібнішим, потьмяніло, втратило пружність і забарвлення, гілки поникли? Це перші сигнали, що коренева система погано постачає листя поживними речовинами і водою. Нам здається, що рослина засихає, ми починаємо поливати її ще частіше – і посилюємо ситуацію, створюючи сприятливі умови для розмноження усіляких шкідників.

Рослину можна реанімувати. Викопайте її, землю акуратно обтрусіть, корінці ретельно промийте під струменем теплої води, а потім уважно їх роздивіться. Якщо вони почали загнивати, обріжте до здорової частини. Приготуйте новий грунт, продезінфікуйте його (і горщик!) і пересадіть квітку. Іноді (правда, дуже рідко) рослина гине і через те, що її колись засушили. Відмерле коріння не дає відростати новим. Його, як і гниле, треба видалити.

Недоречна щедрість

З весни до зими більшість домашніх рослин досить підгодовувати 1 раз в місяць. Лише великі види, і ті, що ростуть дуже швидко – кожні 2 тижні. Найкраще обприскуватя листя. Через тиждень ви свою квітку не впізнаєте: вона оживе і покращає. При цьому необхідно строго дотримуватися концентрації розчину: для позакореневого підживлення – 0,1 відсотка (10 г на 1 л води), при поливі грунту – 0,1-0,3 відсотка. Інакше ваша «щедрість» обернеться трагедією: згорить і листя і коріння.

Можна протерти листя мильним розчином або розчином прального порошку (1 ст. л. на 0,5 л води), а потім змити крижаною водою. Допомагає така процедура позбутися і від щитівки. У квартирі, як би ми старанно не прибирали, все одно є пил. Продихи листків закупорюються, дихання порушується, і рослина починає хворіти. Тому душ вашому улюбленцю не зашкодить. А ось шкідники, навпаки, дуже бояться води. І якщо ви десь запримітили павутинного кліща, спочатку влаштуйте йому «прочуханку»: холодним (навіть крижаним) душем, та гарненько промийте листя і стебла. Не хвилюйтеся – рослині це не зашкодить.

Грунт

Дуже часто буває: купуєш вазон яскравим і квітучим, а через пару тижнів його не впізнати – засох і зачах. А все тому, що кімнатних грунт, в якому продаються кімнатні квіти, не призначений для тривалого «використання». Щоб рослина вижила, її потрібно обов’язково пересадити в нову землю.

Для бегонії, глоксинії, клівії, фікуса, папороті, драцени, амариліса, диффенбахії приготуйте «легкий» грунт з суміші дернової, листової, парникової або перегнійної землі і піску. Лавр, алое, агаву, кипарис, пальму, гібіскус і рослини з товстими корінням і кореневищами можна посадити в «важчий» грунт, де побільше дернової землі. І не забудьте про дренаж.

Вибираючи новий горщик, пам’ятайте, що він не повинен бути набагато більше старого. Адже «неосвоєна» земля швидко закисає, листя жовтіє, а квіти хворіють. Лимони і сенполії взагалі не люблять великих ємностей: чим тісніше коріння, тим краще вони ростуть. Якщо рослини цвітуть або зібралися цвісти, пересадку краще відкласти, замініть верхній шар грунту і удобріть його.

Чого ж їм не вистачає?

Буває так, що рослина гине без видимих ​​причин: ніяких шкідників, коріння здорове. А листя не росте, блідне і жовтіє, верхівки скручуються, бутони не розкриваються або опадають. Значить, не вистачає живлення. Терміново підгодуйте рослини. Не витрачайте час на пошук спеціалізованих добрив (для кожного виду). Купіть звичайні мінеральні комплекси, як для грядок. Квітучим рослинам потрібно більше фосфору і калію, декоративно-листяним і швидкозростаючим – азоту.

Квіти самі підкажуть, чого їм не вистачає. При дефіциті фосфору листя червоніє або злегка зафарбовується в фіолетовий колір. Від нестачі калію старе листя опадає, молоде «синіє», а на черешках з’являються темно-бурі плями. При нестачі кальцію відмирають верхівкові бруньки і припиняється ріст.

Якщо і з живленням все в порядку, а рослина не хоче «оживати», перевірте кислотність грунту. Більшості рослин потрібен рН нейтральний. Лише деякі (азалія, рододендрон, верес та різні види хвойних) добре ростуть на кислих грунтах.

Майте на увазі

Ні в якому разі не намагайтеся одразу реанімувати рослину, що засохла: і напоїти, і нагодувати. Спочатку приведіть її до тями, добре полийте і тільки через кілька днів – удобряйте. Інакше ви не допоможете, а нашкодите їй.

Щоб не обпекти листя, ніколи не обприскуйте рослини, що стоять на яскравому сонці. Крапельки води, що залишилися на листі, можуть зіграти роль лінзи. Дуже бояться опіків фіалки. Оскільки жорстка водопровідна вода залишає на листках білі незмивні плями, обприскувати найкраще дощовою, талою або кип’яченою водою.

Читайте також: Лимонна кислота для кімнатних рослин – цвітуть пишніше, і білий наліт в горщиках зникає


Не пропустіть