Ендокринолог-дієтолог назвала три доступних способи ефективно скинути вагу

У сучасному суспільстві повнота, м’яко кажучи, не вітається. Це вам не часи Рубенса, коли в моді були пишнотілі красуні. Девіз сьогодення: «Всім худнути». Але при цьому все частіше говорять і про те, що худнути самостійно, вичитавши дієту в якомусь глянцевому журналі, може бути небезпечно для здоров’я. І робити це необхідно під наглядом лікаря. Звичайно, логіка в цьому є. Але, з іншого боку, і послуги фахівців подібного профілю можуть коштувати дорого, та й відвідування районної поліклініки забере чимало сил і часу. Щоб зрозуміти, а що ми можемо зробити з обмеженням ваги самі, не відвідуючи ніяких лікарів, а також, коли йти до лікаря необхідно, нам розповість ендокринолог-дієтолог, кандидату медичних наук Катерина Іваннікова.

Найчастіше люди повніють, заїдаючи стрес

Зрозуміти чи є у вас проблеми з вагою, за словами експерта, може допомогти індекс маси тіла. Щоб його розрахувати необхідно вашу вагу в кілограмах розділити на зріст в метрах в квадраті. Якщо цей індекс вийде менше 25, то у вас з вагою все в порядку, в тому випадку, якщо він від 25 до 30 – у вас надлишкова маса тіла, а якщо більше 30 – ожиріння. Як каже Катерина Іваннікова, якщо індекс більше 25 – це серйозний привід звернутися до лікаря, щоб зрозуміти причину збільшення у вазі. А якщо індекс більше тридцяти, можливо, потрібне більш детальне обстеження із залученням декількох фахівців.

Що стосується причин набору зайвої ваги, то, за словами Катерини, їх може бути досить багато. Найбільш поширена – це реакція на стресові ситуації. Коли переживаючи психоемоційний розбрат, людина несвідомо починає «заїдати» свої емоції. І таким чином набирає вагу. Також у набору ожиріння можуть бути і медичні причини – патологія ендокринної системи (наприклад, захворювання щитовидної залози). При її дисфункції відбувається уповільнення обміну речовин, в результаті чого вага зростає. 90% причин набору зайвої ваги пов’язане з порушенням харчування, недосипанням і стресовими станами.

Але навіть і в тому випадку, якщо цифри на вагах і відображення в дзеркалі вас влаштовує, розслаблятися не варто. Оскільки, якщо неправильно харчуватися, мало рухатися і сидіти ночами в чатах, переживати апатію і депресію, не проходити своєчасне обстеження, ви не встигнете озирнутися, як все зміниться в гірший бік. Щоб утримувати вагу на прийнятному рівні лікар рекомендує звернути увагу, по-перше, на правильне харчування, по-друге, на розширення фізичних навантажень, і, по-третє, на режим дня і емоційний стан.

Міняємо цукерки на фрукти

Як каже Катерина Іваннікова перш за все необхідно прибрати з раціону всілякі солодощі, замінивши їх на фрукти, та й фрукти краще не їсти після шостої вечора. Також наш експерт вважає, що варто збільшити споживання овочів (крім крохмаловмісних – тобто кукурудза і картопля). Порція сезонних овочів повинна складати 300-400 грам в день.

Також за словами нашого експерта, велике значення для підтримки ваги має і правильне приготування і термічна обробка їжі. Правильно, як каже Катерина, відварювати, готувати на пару, грилі, а ось обсмажування в олії на сковорідці потрібно виключити. Точно так само варто прибрати з раціону всі готові продукти, тобто ковбаси, сосиски, консерви і особливо це стосується фастфуду. Все це сприяє набору ваги і більш швидкому старінню організму.

Серйозно слід вибирати і напої, які ви п’єте. Наприклад, багато хто вважає, що соки, які продаються в магазинах, кваси, газовані напої є простою водичкою, яка ніяк не впливає на вагу, але, як каже фахівець, в них дуже багато цукру, у них високий глікемічний індекс, а, значить, вони створюють велике навантаження на підшлункову залозу. Тому такі напої також краще виключити з раціону і вибирати воду, чай і каву з розрахунку 30 мл. на один кілограм тіла. Якщо немає інших рекомендацій від лікуючого лікаря.

Причому, чай і каву краще пити без цукру. Хоча більшість людей вживають ці напої з цукром, заїдаючи їх до того ж всілякими смаколиками, але за словами Катерини, це сформована модель поведінки, від якої краще відмовитися, тому що інакше можна все життя ходити по лікарях-дієтологах без особливої користі. Але якщо хтось хоче внести в свій питтєвий раціон деяку різноманітність, можна додавати в воду лимон, огірок і м’яту.

Ходьба – не гірше фітнесу

Як каже наш експерт, фізичні навантаження для підтримки ваги мають велике значення. І відразу ж дає пораду: «Дуже корисно щодня ходити 45-50 хвилин. Наприклад можна виходити на одну зупинку автобуса раніше і йти пішки або залишати машину за кілька кварталів до роботи.»

Особливість ходьби полягає в тому, що, за словами нашого експерта, це корисне навантаження, що не вимагає ніякого медичного обстеження, а от у випадку більш інтенсивних занять, скажімо, відвідування спортзалу, гімнастики, йоги і особливо силових навантажень, попередньо слід сходити на огляд до лікаря. «Краще один раз сходити до лікаря і переконатися, що у вас все добре, – каже Катерина Іваннікова. – Чим потім лікувати травми колінних суглобів і хребта “.

Навіть якісь найпростіші вправи, наприклад, присідання або віджимання для людини з надмірною масою тіла можуть бути шкідливі. Тому, як попереджає наш експерт, краще перестрахуватися і пройти огляд у лікаря.

Гарний настрій вбиває кілограми

– Правильний режим дня для підтримки ваги, за словами нашого експерта, дуже важливий. Якщо лягати пізніше 11 вечора або постійно прокидатися вночі, це негативно впливає на синтез мелатоніну. Цей гормон має величезне значення для обміну речовин, роботи імунної системи. Якщо він виробляється не в повному обсязі, то протягом дня людина починає відчувати себе роздратованою, з’являється апетит, хочеться з’їсти щось солодке, що є додатковим фактором в набирання ваги. Як каже фахівець, для достатнього вироблення мелатоніну спати потрібно в темному прохолодному тихому приміщенні, виключивши за годину до сну користування телефоном, планшетом і телевізором.

Також, за словами нашого експерта, велике значення має і гарний настрій: «Настрій безпосередньо впливає на вагу, – каже Катерина Іваннікова. – Виходить замкнуте коло, коли людина в дзеркалі бачить великий живіт, її одразу ж тягне в бік холодильника.»

Вченими встановлено, що мікрофлора кишечника впливає в тому числі і на нашу поведінку, а емоційний стан в свою чергу впливає на мікрофлору. Тому, як заявляє Катерина Іваннікова: гарний настрій – це запорука здоров’я і нормальної ваги.

Худнути онлайн не завжди корисно

Оскільки стати стрункими і схуднути прагнуть дуже і дуже багато людей, не дивно, що в різних соціальних мережах з’являються і стають все більш популярними марафони по схудненню, коли група учасників (найчастіше учасниць) починають худнути разом, постійно викладаючи в мережу повідомлення про свої досягнення. Однак, як вважає наш експерт, такі заходи припустимі лише за певних умов:

– Звичайно, з точки зору мотивації, – каже Катерина Іваннікова. – Така групова взаємодія може бути дуже ефективною, але під обов’язковим контролем дієтолога і ендокринолога кожної з учасниць, то тоді цей захід може бути корисним і безпечним, а інакше можна піти в декомпенсацію якого-небудь захворювання або можуть виникнути негативні побічні ефекти.

Читайте також: 7 популярних порад зі схуднення, які не працюють


Не пропустіть