Чим корисне активоване вугілля для домашніх рослин і як його правильно використовувати

Для підтримки здоров’я кімнатних рослин квітникарі нерідко застосовують доступні народні засоби. Одним з найбільш популярних є аптечний сорбент – активоване вугілля.

В який період життя рослини краще проводити підгодівлю вугіллям

Підживлення домашніх рослин активованим вугіллям – чудовий спосіб зробити грунт в горщику нейтральним, прибрати з нього шкідливі для зеленого організму речовини, усунути надлишки вологи. Медикамент володіє і антисептичними властивостями.

Кімнатні квіти відчувають підвищену потребу в добривах в зв’язку з обмеженістю площі живлення, швидким виснаженням грунту в горщику. Внесення підгодівлі, в тому числі і активованого вугілля, дозволяє повернути землі родючість. Вносити цю речовину досвідчені квітникарі рекомендують на всіх етапах життя рослин мешканців. У таблетках міститься крохмаль, який люблять багато декоративних культур.

Підживлення аптечним засобом особливо корисне для маленьких рослин, які не встигли зміцніти. Внесення активованого вугілля на ранній стадії розвитку зеленого організму не тільки посприяє його росту і правильному розвитку, а й попередить ураження грибковими захворюваннями.

Цей медикамент можна застосовувати і для кращого вкорінення живців. Він є непоганою альтернативою магазинному препарату для кращого утворення коренів. Завдяки цій речовині держак швидше пустить коріння, краще приживеться.

Використання активованого вугілля в якості підгодівлі

В якості підгодівлі квітникарі використовують таблетки активованого вугілля в чистому вигляді. Їх потрібно розламати на шматочки або потовкти в порошок.

Як приготувати засіб самостійно

Якщо аптечного сорбенту немає під рукою, його можна приготувати своїми силами. Для цього потрібно запастися деревиною та активною хімічною речовиною – хлоридом кальцію.

Процес приготування активованого вугілля в домашніх умовах вимагає виконання такої послідовності дій:

 • У металеву ємність (казанок) закладають суху деревну тріску. Переважно використовують деревину твердої породи.
 • Ємність накривають кришкою і нагрівають на відкритому вогні протягом 4-5 годин. У кришці повинні бути присутніми отвори для відведення диму.
 • Коли дим перестане виходити з металевої ємності, її потрібно зняти з вогню, а вугілля остудити.
 • Вугілля промивають в проточній воді, подрібнюють в ступці до порошкоподібного стану. Дають порошку висохнути.
 • В окремій посудині змішують воду і хлорид кальцію (пропорція 3:1). Отриманим розчином змочують вугілля. На 100 г вугільного порошку беруть 310 мл рідкої суміші.
 • Миску з замоченим в розчині вугіллям накривають кришкою і залишають на 1 добу. Після чого рідину зливають.
 • Перекладають мокрий вугільний порошок в металеву ємність, щоб поставити його на вогонь на 3 години. Цього часу буде достатньо для завершення процесу активації вугілля.

Якщо в наявності немає хлориду кальцію, її може замінити лимонний сік. Його беруть в кількості 310 мл для активування 100 г вугільного порошку.

Правила внесення добрива

Таблетки аптечного сорбенту використовують в квітникарстві наступним чином:

 • Для кращого росту і рясного цвітіння декоративної культури в горщику беруть 2 таблетки вугілля, розламують їх на кілька шматочків і закопують в грунт (глибина 3-4 см).
 • Одну таблетку, потовчену в порошок, додають в воду (250 мл) і використовують її для поливу рослин у горщиках.
 • При пересадці декоративної культури в новий горщик, грунт змішують з вугільним порошком (1-2 таблетки на 1 посадкову ємність). Міра допоможе запобігти ураженню рослини грибковими захворюваннями, попередить її загнивання.
 • При вирощуванні розсадних рослин неглибоко закопують цілу таблетку активованого вугілля в грунт для усунення з нього зайвої вологи. Це дозволить уникнути загнивання коренів саджанців.
 • Щоб уберегти розсаду від чорної ніжки, відразу після прокльовування паростків злегка присипають землю стовченим в порошок активованим вугіллям.
 • Щоб прискорити утворення коренів біля держака його тримають в ємності з водою, в яку додали сорбент. На 250 мл води беруть 1 таблетку.
 • Використовують вугільний порошок для обробки зрізів і пошкоджень на рослині. Застосування цього дезинфікуючого засобу є актуальним під час проведення процедур обрізки, поділу, видалення пошкоджених частин квітки. Порошкоподібною речовиною злегка припудрюють зріз для запобігання інфікування культури і розвитку гнильних процесів. Корисно присипати вугільним порошком і коріння під час пересадки.

Періодичність

На ранньому етапі розвитку рослини достатньо разового внесення в грунт активованого вугілля. При пересадці варто завжди використовувати активоване вугілля.

Для більшості видів кімнатної флори горщик змінюють на новий з такою періодичністю:

 • щороку – для молодих рослин (віком до трьох років);
 • 1 раз в 2-3 роки – для дорослих.

Використовувати цю підгодівлю в період спокою рослини не можна.

Читайте також: Чим підживити кімнатні рослини, щоб вони потішили пишним цвітінням


Не пропустіть