7 способів позбутися від білого нальоту на землі в квіткових горщиках і причини його появи

Ті, хто вирощують кімнатні рослини, нерідко можуть зіткнутися з такою проблемою, як поява на поверхні землі білого нальоту. Найчастіше це не небезпечно, але причини, через які він виник, бувають досить серйозними.

Причини появи білого нальоту на землі в квіткових горщиках

Зазвичай наліт з’являється через неправильний догляд за рослиною. Найбільш часті причини виникнення цвілі:

 • Надмірний полив. Багато любителів домашніх рослин бояться, що їх кімнатні улюбленці засохнуть, тому поливають їх рясно і часто. Через надмірну вологість грунту цвіль розростається досить швидко. Слід поливати кімнатні квіти після того, як верхній шар землі підсох на глибину близько 2 см. У цьому випадку ймовірність утворення білого нальоту практично відсутня.
 • Частий полив з невеликою кількістю води. В цьому випадку намокає тільки верхній шар грунту, а корінню дістається мало вологи. Через це рослина здається засушеною. Частий полив провокує виникнення цвілі на верхньому шарі грунту. Кімнатні рослини слід поливати в декілька заходів з проміжками в 5 хвилин. Воду доливають до тих пір, поки вона не потече з дренажних отворів.
 • Застій вологи. При відсутності дренажного шару і отворів на дні горщика відбувається застій води.
 • Використання жорсткої водопровідної води. Білий наліт можуть утворити солі з води після її випаровування.
 • Надмірна кількість добрив. Мінеральні речовини, які рослина не засвоїла, виступають на поверхню субстрату. Їх надмірна кількість допомагає розростатися цвілі.
 • Занадто великий горщик. При посадці в занадто велику ємність рослина не здатна освоїти весь обсяг землі. Волога і поживні речовини залишаються в грунті. Через деякий час земля стає кислою, засолюється і пліснявіє.

Як боротися з нальотом

Найкращим рішенням буде пересадка рослини в нову землю. Але цю процедуру не завжди можливо виконати відразу. В такому випадку можна зробити наступне:

 1. Видалити близько двох сантиметрів верхнього шару землі, щоб цвіль і коренева система не контактували.
 2. Привести в норму режим поливу, не допускати перезволоження грунту.
 3. Якщо земля важка і щільна, то її слід обережно розпушити. Це допоможе прибрати зайву воду і привести в норму газообмін.

Якщо за допомогою цих способів не виходить прибрати білий наліт, то можна скористатися народними або покупними засобами для боротьби з цвіллю.

Народні засоби

Якщо вогнище зараження невелике, а білий наліт з’явився не так давно, то можна не використовувати сильнодіючу хімію.

Наприклад, для обробки землі часто застосовують розчин лимонної кислоти. На склянку води беруть 2-3 грами. Таким засобом можна поливати не частіше двох разів на місяць. Його можна використовувати для рослин, які можуть розвиватися в кислому середовищі.

Також для знезараження можна застосовувати звичайний часник. Для цього роблять настій або закопують навколо квітки кілька зубчиків. Під час поливу в ґрунт потраплятимуть фітонциди, які перешкоджають поширенню патогенів.

Деревний попіл теж може знезаражувати грунт. Також він швидко видаляє зайву вологу з ґрунту. На горщик в залежності від його ємності беруть від 30 до 100 грам попелу. Його посипають навколо рослини і перемішують з верхнім шаром землі. При цьому важливо не зачепити коріння.

Найкраще для цього підходить попіл, отриманий з хвойних дерев, але можна застосовувати і попіл від листяних порід.

Куплені засоби

Для боротьби з білим нальотом застосовують такі препарати:

 • Сарфун 500 sc. Виробляється у вигляді концентрованої суспензії. Це фунгіцид широкої дії, який має лікувальний ефект. Ним обприскують рослину та поверхню грунту. Найкраще робити це під час вегетації. Також препарат використовується і для профілактики появи цвілі на землі. Засіб безпечний для рослини і навколишнього середовища. Захищає квітку протягом місяця і не змивається під час обприскування листя. Знищує грибок приблизно за добу. Процедуру рекомендується виконувати вранці або ввечері. Під час обробки рослини важливо стежити, щоб препарат не потрапив в очі.
 • Топсин М. Це системно-контактний фунгіцид, який використовують для лікування і профілактики грибкових інфекцій. Крім цього, він добре справляється з паразитами. Головне діюча речовина – топсин. Виробляється у вигляді емульсії або порошку. Надає сприятливу дію на пагони. Після обробки рослина починає краще розвиватися. Дія починається в першу добу після обробки. Повторно процедуру проводять через 2 тижні.
 • Азофос. Один з найефективніших препаратів. Швидко пригнічує розвиток грибка, а також забезпечує підгодівлю рослини, живить її та сприяє зростанню. По дії схожий на бордоську рідину, так як препарат знищує спори грибка.

Профілактика

Щоб запобігти появі білого нальоту на землі в горщиках, слід:

 • Регулярно рихлити верхній шар, особливо після рясного поливу.
 • Раз на два тижні поливати рослину невеликою кількістю слабкого розчину перманганату калію (марганцівки).
 • Краще пересушити землю, ніж перезволожити. Надмірний полив є головною причиною появи цвілі.
 • Якщо земля сильно жирна, в неї можна додати трішки піску, щоб зробити її не такою щільною.
 • Доброю профілактикою будуть сонячні ванни. Якщо рослина добре переносить сонячні промені, краще тримати її на підвіконні.
 • Якщо вода жорстка, то можна в неї додати трішки лимонного соку. Достатньо половини чайної ложки на 1 літр води. Альтернативою буде відстоювання води протягом доби.
 • Необхідно забезпечити рослину нормальним дренажем. Внизу, під шаром землі, потрібно викласти близько 2 см керамзиту або дрібного щебеню. Також горщик обов’язково повинен мати дренажні отвори. В іншому випадку почнеться застій вологи.

Позбутися від білого нальоту досить просто. Зазвичай допомагають народні засоби. Якщо їх недостатньо, можна скористатися магазинними. Але найкраще пересадити ромлину в нову ємність зі свіжою землею.

Читайте також: Полив кімнатних рослин мінеральною водою: яким квітам корисно, а яким шкідливо


Не пропустіть