З розсадою щось не так: 7 типових проблем, з якими стикаються дачники

Дачники середнього і старшого віку в переважній більшості випадків вирощують розсаду самостійно. Новачки ж, що знаходяться на початку садово-городнього шляху, часто відчувають невпевненість у власних силах і віддають перевагу навесні купувати рослини, готові до висадки у відкритий грунт. Однак результат не завжди відповідає очікуванням садівника або обіцянкам продавця, і тоді приймається важливе рішення – в цьому році все робити самостійно від початку до кінця. Щоб допомогти починаючому дачникові, розглянемо, які проблеми найчастіше виникають при вирощуванні розсади і як їх уникнути.

1. Довго немає сходів або вони рідкісні

Кожна культура має свої особливості, і терміни від посіву насіння на розсаду до появи заповітних зелених сходів можуть сильно відрізнятися. Також є значна різниця між посівом замоченого або пророщеного насіння і сухого, і навіть різні сорти однієї культури поводяться не однаково. Так що, якщо ви посіяли одночасно, скажімо, томати і перці, то перші вистрілять сходами набагато раніше других. Щоб даремно не переживати, перед початком посівних робіт слід з’ясувати, який час очікування сходів.

Якщо ж терміни вийшли, а паростків все немає, варто починати шукати проблему. У чому вона може полягати?

  • Посіяли надто глибоко, і сіянці не можуть пробитися на поверхню – можна почекати ще 3-5 днів.
  • Присипали землею насіння культури, яка сходить тільки на світлі ( петунія, лобелія, бальзамін та ін.), – потрібно пересівати.
  • Використовували неякісний посівний матеріал – прострочений або неправильно зберігався. Тут нічого не вдієш – потрібно купити інше насіння і почати все заново.
  • Надмірний полив, занадто холодно – дуже поширена помилка. Насіння в цьому випадку задихається і загниває. Якщо акуратно розгребти землю, можна його знайти. Рішення – сіяти заново.

Буває, що сходи з’являються в термін, проте їх набагато менше, ніж ви розраховували побачити. Причиною цього можуть стати проблеми, перераховані вище, але частіше за все справа в поганому насінні, тому якості посівного матеріалу потрібно приділяти велику увагу.

2. Сходи дуже густі

З одного боку, бачити це приємно, особливо початківцям садівникам. Кажуть ще: зійшли щіткою. Це означає, що насіння у вас свіже, проростання у нього чудове, і у рослин є хороший потенціал розвитку.

Однак у занадто густих сходів є ряд мінусів.

  • Пікірувати такі сіянці буде неймовірно складно, особливо недосвідченій людині.
  • В умовах обмеженого простору кожна рослина буде відчайдушно боротися за світло. Наслідок цього – витягування розсади.
  • У загущених посівах часто спалахують грибні захворювання через нестачу повітря.

Щоб уникнути цих проблем, не варто сіяти занадто густо – робіть запас не більше 10% від норми. Якщо ж ситуацію терміново потрібно виправити, варто видалити зайві рослини, але не висмикувати їх з коренем (так можуть постраждати сусідні), потрібно вищипнути або зрізати їх над землею маленькими ножицями.

3. Сіянці лягають на грунт

Сильно нахилятися рослини можуть на різних етапах вирощування розсади. Часта причина цієї проблеми у зовсім молодих сіянців – захворювання чорна ніжка. Характерні ознаки – почорніння і витончення стебла в прикореневій зоні. Викликає цю хворобу цілий список мікроорганізмів, але дієвого лікування практично немає.

Буває, що хиляться і більш дорослі рослини з 4-5 і більше листків. В першу чергу винні в цьому тіснота і брак світла, а також занадто малий об’єм грунту, виділений рослині. Як правило, розсади потрібно багато – а місця у нас на підвіконнях мало. Причому часто – катастрофічно мало. Тому рослини доводиться розташовувати дуже близько одна до одної, і вони змушені якось виживати. Ті, що далі від вікна, тягнуться до світла щосили і тому схиляються.

Рішення – слідувати порадам фахівців і досвідчених садівників. Не дарма для кожної культури існують рекомендації щодо обсягу грунту і довжини світлового дня. Вирішують проблему фітолампи – придбати або самостійно виготовити їх доведеться один раз, вартість же експлуатації невисока. І будь-яку розсаду потрібно регулярно (раз в 1-2 дня) повертати до вікна іншою стороною.

4. Розсада занадто швидко зростає і витягується

Витягування розсади, тобто утворення надмірно довгих міжвузлів при тонкому стеблі, – це погано, причому не тільки з точки зору естетики і незручностей з відходом і перевезенням. На етапі розсади закладається програма розвитку рослини, в тому числі і види на плодоношення. У розсади, яка переросла і витягнулася збиваються параметри природного, знижується імунітет, і тому ваших очікувань вона не виправдає.

Якщо ви помітили цю проблему, значить, рослинам не подобається у вас вдома, і потрібно терміново вживати заходів. Причина витягування може полягати в першу чергу в нестачі світла і тісноті, а також в невідповідному загальному мікрокліматі квартири, невдалому ґрунті, його малому обсязі і т.п. Іноді садівник грішить зайвою підгодівлею, що теж може спровокувати витягування.

Вирішення питання – в правильній організації місця розміщення розсади і грамотній агротехніці. Почитайте про це заздалегідь, подивіться відеоролики досвідчених садівників і городників: як виглядає їх розсада в певному віці, де вона розташована, як далеко одна від одної стоять рослини, скільки світла вони отримують? Існують також спеціальні препарати для запобігання переростання і для боротьби з витягуванням рослин.

Ще одна причина витягування розсади – недотримання термінів посіву. Якщо ви почали вирощування занадто рано, то до моменту висаджування на постійне місце рослини можуть вирости занадто великими – це теж погано. Не дарма фахівці рекомендують певний вік розсади для висадки: він оптимальний з різних причин.

5. Розсада завмерла і більше не росте

Насіння посіяне, вчасно зійшло, сіянці бадьоро розкрили сім’ядольні листочки, відростили 1-2 справжніх листків і загальмували: сидять в такому вигляді тиждень, два – і далі не розвиваються. Ситуація нерідка, і причин цьому може бути багато, але перше, про що слід подумати, – якість грунту . Особливо якщо насіння у вас свіже, від хорошого виробника, і ви старанно дотримуєтеся агротехніки: не заливаєте розсаду, забезпечуєте їй оптимальну температуру і інсоляцію.

Transplanting seedlings of petunias in peat pots

Рішення тут одне – купити або самостійно скласти якісну грунтосуміш і пересадити завмерлі рослини. Просто чекати, що вони «одумаються», не має сенсу: така розсада якщо і буде рости, то буде помітно відставати в розвитку, і толку від неї буде не багато.

6. Розсада зів’яла

Якщо у бадьорої вчора розсади сьогодні почало в’янути листя, причина може ховатися в банальному пересиханні грунту. У сонячний день на підвіконні може стати жарко, так що грунт швидко сохне, а ніжні рослини отримують ще й тепловий удар. Якщо все зайшло не дуже далеко, то вирішать питання полив і захист від прямих сонячних променів.

Closeup of green small wispy leaves tomato plant seedling in container growing indoors in soil in spring with texture and disease wilted branch

Якщо банальна причина виключена, то справа, швидше за все, в інфекції – так проявляється бактеріальне, фузаріозне або вертицильозне в’янення. Як правило, в’януть спочатку нижні листочки, а через деякий час – і вся рослина до верхівки. Збудники гніздяться в грунті і часто чіпляються під час пікірування сіянців. Допомогти можна обробкою спеціальними засобами, наприклад «Фітолавіном».

Якщо розсада трішки пов’яла відразу після пересаджування в теплицю або відкритий грунт, то переживання можна відкласти на пару днів: швидше за все, вона виправиться. Маніпуляції з пересадкою завжди в якійсь мірі травмують коріння, свою роль може зіграти і різка зміна мікроклімату, особливо чутлива для незагартованої розсади. Тому рослини часто реагують на такий стрес, «звішуючи вуха». Підбадьорити і підготувати розсаду до серйозної процедури можна за допомогою обприскування стимулятором типу «Епін» за 1-2 дня. Також після висаджування у відкритий грунт рослини потрібно перші 7-10 днів захищати від прямого сонця і вітру.

7. Змінився колір листя, з’явилися плями

Здорова розсада радує зеленню і хорошим тургором. Якщо ж листя почало міняти колір, то зазвичай так проявляються неінфекційні захворювання, тобто дефіцит поживних речовин. Рівномірне пожовтіння листя, починаючи знизу, свідчить про брак азоту . Якщо жовтіють верхні листочки при зелених жилках – брак заліза, якщо стали жовтими жилки – сірки. Нижня сторона листової пластинки набуває фіолетового забарвлення – це дефіцит фосфору або рослина не може його засвоїти з грунту.

Якщо ви помітили плями, то це може бути також нестача поживних речовин і мікроелементів. Дефіцит калію проявляється у вигляді маленьких цяток-дірочок з підсушеним краєм на нормальному листі. Маленькі світло-жовті цятки, які пізніше буріють, свідчать про нестачу марганцю. При нестачі магнію на листочках темніють прожилки і з’являються незграбні плями – пожовтіння в міжжилковому просторі.

Eggplant vegetable shoots

Якщо ідентифікувати і усунути за допомогою певних добрив брак азоту або фосфору досить просто, то точно визначити, якого бракує мікроелементу – не завжди. Тому для допомоги рослинам в цьому випадку необхідно використовувати універсальне добриво з набором мікроелементів.

Плями на листі можуть бути свідченням діяльності шкідників. Дрібні сріблясті цятки нерівні хоми, що розростаються і поступово вкривають лист, – ознака трипсів. Мінери різних видів залишають сліди на листках у вигляді специфічного малюнка – це міновані ходи, які вигризає личинка. Для боротьби зі шкідниками потрібно використовувати інсектициди, дозволені для застосування в приміщеннях.

Якщо ви тільки починаєте вирощувати розсаду, і в перший же раз вас спіткала невдача, не впадайте у відчай: осічки трапляються абсолютно у всіх садівників і городників, незважаючи на досвід. Не кидайте це захоплююче заняття, і все у вас обов’язково вийде.

Читайте також: Без помилок на старті: 7 порад щодо вибору і підготовки грунту для розсади овочів


Не пропустіть