Грибок сажі на плодових деревах: як його подолати та зберегти рослину

Грибок сажі – це різновид цвілевих грибків, що розвиваються на основі нектару, рослинного соку, що виділяється з деревини або солодких виділень попелиць, мурах, щитівки. Ділянки, які виявилися зараженими, виглядають так, немов покриті шаром сажі. В якості місця паразитування він вибирає деревну кору, гілки, листя і плоди.

Причини появи сажистого грибка

Розмноження сажистого грибка є досить швидким процесом, в результаті якого він покриває частину поверхні деревної кори чорним нальотом, закупорюючи її мікроскопічні отвори.

Він вражає плодові дерева з наступних причин:

  • наявність на них листогризучих і сисних комах (попелиці, мурашки, мідяниця, борошнистий червець);
  • деревні рани, які не були вчасно оброблені садовим варом;
  • однією з причин є обрізка дерева, яка була проведена неправильно. Її потрібно проводити регулярно і стежити за тим, щоб крона була дуже густою, так як через затінення рослини починають розвиватися хвороби.

Пік розвитку сажки припадає на літній період (липень і серпень), так як спекотна і суха погода позитивно впливає на його розмноження.

Ознаки появи грибка сажі

Однією з початкових ознак, що свідчать про утворення цієї хвороби на плодових деревах, є наявність мурах, які бігають по стовбуру рослини. Заражена ділянка починає вкриватися чорним нальотом, для якого є характерними ділянки, що відрізняються одна від одної за розміром і формою, а також те, що він легко стирається.

Заражені плоди відрізняються маленьким розміром, нетоварним видом, а також вони втрачають термін зберігання. Листя, яке є найбільш ураженим, швидше за інших засихає і опадає.

Лікування грибка сажі

У разі виявлення сажистого грибка на дереві слід негайно почати лікувальні процедури. Для початку потрібно визначити причину його розвитку і позбутися від шкідників, які сприяють його розмноженню. Процес лікування полягає в наступних етапах:

Гілки, які найбільше піддалися зараженню, потрібно обрізати незалежно від сезону і спалити.

Уражені ділянки стовбура потрібно ретельно зачистити і обприскати. Для цього можна використовувати:

  • Бордоську суміш – 1% розчин;
  • Мідний купорос – 5%;
  • Розчин каустичної соди;
  • Розчин господарського мила і мідного купоросу;
  • Препарати «Фітоспорин» або «Фітовер».

Важливо пам’ятати, що ці методи можуть бути застосовані, якщо до збору врожаю залишається понад 15 днів. Якщо грибок сажі з’явився через комах, то дерева слід обробити препаратами, що перешкоджають їх появі.

Після того як буде зібраний урожай, дерева потрібно обробити ще раз, щоб рослини могли підготуватися до зими.

Після проведених дій слід приділити пильну увагу обрізці дерев восени. Гілки потрібно прорідити, стежачи за тим, щоб не залишилося уражених ділянок на дереві, а опале листя слід спалити. Також на зиму потрібно побілити стовбури.

Лікування сажистого грибка на плодових деревах з їх збереженням можливе, але є досить трудомістким. Щоб запобігти його розвитку, слід правильно доглядати за рослинами протягом усього року. Всі заходи повинні бути проведені своєчасно, і в такій ситуації на здорових деревах не будуть розвиватися різні хвороби.

Читайте також: Як врятувати кору плодових дерев від розтріскування народними методами


Не пропустіть