Чим вилікувати пероноспороз у огірків і причини появи захворювання

Пероноспороз, або несправжня борошниста роса – одне з найпоширеніших захворювань, що вражає огірки. Недуга здатна знищити рослину за 7 днів після прояву ознак зараження. Збудник хвороби – грибоподібний організм псевдопероноспора, який поширений усюди. В рослину проникає з краплями води через продихи листків. Надалі пошкоджує весь лист, переміщаючись на квіти і плоди. Зимує на зараженому насінні та рослинних рештках.

Умови для появи і розвитку хвороби

Вирішальний фактор появи хвороби у відкритому і закритому грунті – вологість . Для інтенсивного розвитку пероноспорозу необхідно, щоб роса на огірках перебувала 6 годин і більше. Оптимальна температура для інкубаційного періоду + 18 + 20 градусів. При більш низьких і високих температурах розвиток хвороби сповільнюється.

Які існують умови для появи несправжньої борошнистої роси:

У теплиці:

 • висока вологість;
 • полив рослин холодною водою;
 • конденсат на стінках теплиці;
 • погана вентиляція;
 • загущена схема посадки.

На відкритому грунті:

 • затяжні дощі;
 • часті тумани;
 • рясна роса вночі;
 • наявність бур’янів;
 • загущені посіви.

Як виявити захворювання

Для своєчасного виявлення зараження, необхідно регулярно оглядати рослини. Зрідка пероноспороз можна виявити навіть на сім’ядольних листках, які частково або повністю покриваються жовтими, розпливчастими плямами, і поступово відмирають.

На листках несправжня борошниста роса частіше проявляється на початку плодоношення: на верхній стороні листової пластини утворюються плями жовтувато-зеленого кольору, обмежені прожилками, розміром 1-3 мм. З перебігом хвороби вони збільшуються до 5-9 мм у відкритому грунті і до 20-30 мм в теплиці, набуваючи світло-коричневого забарвлення. З нижнього боку листа під плямами, з’являється сірий наліт.

Якщо вчасно не вжити заходів щодо захисту огірків, лиски закрутяться вгору, потім почнуть засихати і опадати. Рослини, залишившись без листя, загинуть.

Методи боротьби із захворюванням

Загальмувати поширення несправжньої борошнистої роси допоможе обривання і спалювання заражених листових пластин.

Для порятунку хворих огірків потрібно змінити умови вирощування на несприятливі для розвитку патогена, зменшивши вологість і температуру. Якщо такої можливості немає, рослини необхідно обприскати фунгіцидом або вибрати відповідний народний засіб.

Народні засоби

Найпоширеніші народні засоби – настій з лушпиння цибулі і розчин соди.

Настій з цибулиння – ефективний на ранніх стадіях захворювання. Для його приготування необхідно 350 – 500 г лушпиння додати в 10 л води, довести до кипіння і настоювати 2-3 дня. Після проціджування обприскати цим складом огірки. Через 7 днів обробку повторити. При сильному зараженні потрібно до 3 обробок.

Розчин соди – застосовується при виявленні перших ознак інфекції: 25 – 30 г соди і 5 – 10 г рідкого мила розчиняють в 5 літрах гарячої води. Після охолодження розчин наносять на рослини і грунт. Проводять мінімум дві обробки з інтервалом в 7 днів.

Хімічні засоби

Добре зарекомендували себе для захисту огірків від пероноспорозу фунгіциди:

 • Ридоміл Голд – застосовується профілактично і при появі перших ознак ураження: 25 г фунгіциду розчиняють в 5 л води і отриманим розчином обприскують 1 сотку. Повторна обробка проводиться через 8 – 10 днів. За сезон допустимо не більше 3 обприскувань.
 • Кабріо Дуо – лікує і захищає рослину від пероноспорозу до 14 днів. Обробку проводять в профілактичних цілях і при виявленні зараження. Для обробки 1 сотки насаджень в 10 л розчиняють 25 г препарату. Протягом вегетаційного періоду проводять не більше 2 обприскувань, з періодичністю 1 раз в 14 днів.

Профілактика появи

Вилікувати неправдиву борошнисту росу досить складно, набагато простіше попередити захворювання:

 • використовувати стійкі до недуги сорти;
 • проводити посів тільки якісним насінням, чистим від інфекції;
 • збирати і знищувати рослинні залишки;
 • підтримувати оптимальний мікроклімат в теплиці.

Читайте також: Що потрібно знати про посадку огірків в теплицю розсадою, щоб зібрати багатий урожай


Не пропустіть