Чому не цвіте орхідея: 6 очевидних і несподіваних причин

Фаленопсиси недарма називають «орхідеями для початківців»: вони дійсно невибагливі. Квітникарі охоче обзаводяться екзотичними красунями – і кілька місяців милуються «магазинним» цвітінням. Потім рослина деякий час відпочиває, набираючись сил, і незабаром викидає новий квітконос. Але може трапитися так, що орхідея категорично відмовляється цвісти. Чому? Давайте розбиратися.

Коли варто бити на сполох

В середньому фаленопсиси цвітуть мінімум 1-2 рази в рік, причому досить довго, до 4 місяців, а основний період їх краси припадає на осінь-зиму. Саме в цю пору рослини активно ростять квітконоси. Відмова від цвітіння – це сигнал, який слід розуміти однозначно: орхідеї щось не подобається. Це можуть бути невідповідні умови утримання, недостатній або надмірний догляд, наслідок захворювання або появи шкідників, перенесений стрес. Можливих причин багато – тому, перш ніж що-небудь робити, потрібно проаналізувати ситуацію і постаратися визначити несприятливий фактор. Отже, шукаємо причину методом виключення: якщо черговий пункт не ваш випадок – шукайте корінь зла в наступному.

1. Головні вороги краси – шкідники і хвороби

Багато любителів орхідей левову частку відповідальності за цвітіння покладають на правильний полив, але це правильно лише стосовно здорових рослин. Якщо фаленопсис бореться за життя або ослаблений шкідниками, тут вже не до цвітіння, скільки не мудруй з поливом і підгодівлею.

На щастя, початкову стадію розвитку хвороб, за винятком вірусних – і майже всіх шкідників ( щитівок, попелиці, трипсів, борошнистого червеця і т.д.), можна помітити неозброєним оком. І тут працює правило: чим раніше почати лікування, тим менше постраждає рослина, і тим коротшим буде період реабілітації і швидше настане цвітіння. На підставі вищесказаного робимо висновок: регулярні профілактичні огляди повинні стати частиною догляду за орхідеєю.

2. Кора замість землі – це норма

Нерідко початківцям квітникарям важко звикнути до думки, що корінню орхідеї не потрібна земля, – і при пересадці в горщик все ж вирушає трохи грунту. Якщо його дійсно було трохи, можливо, промах господаря не матиме сумних наслідків: при поливах земля змиється в піддон. Ну а якщо грунт складає добру частину посадкового субстрату, ймовірність загнивання коренів зростає в рази. Загляньте в горщик орхідеї, яка не хоче цвісти: чи немає там земельки, доданої дбайливою рукою?

До речі, про горщики: є думка, що використовувати прозорі ємності необхідно тільки в той період, коли рослині потрібно наростити коріння. Це помилка: коріння фаленопсису відчуває потребу в світлі так само, як і у вільному доступі повітря. Можливо, посадка в непрозору ємність не призведе до загибелі рослини, але сил їй однозначно не додасть. А вони потрібні не тільки для росту, але й для цвітіння. Прозорий горщик з бічними прорізами для гарної аерації коренів – ідеальна посадкова ємність.

3. Важливо правильно напоїти рослини

Коли полив організований правильно, фаленопсиси відчувають себе прекрасно і регулярно цвітуть. Частота поливу – тема одвічних суперечок: одні квітникарі рекомендують дотримуватися графіка, інші – орієнтуватися на стан субстрату і коренів. Але практика показує, що краще все ж скористатися другою порадою: температура і вологість повітря в кімнаті – величина не постійна, а частота поливу залежить саме від них.

Визначити, що прийшла пора в черговий раз напоїти рослини, дуже просто: субстрат повинен бути абсолютно сухим, а поверхня коренів – сіро-сріблястою. Не слухайте «знавців», які рекомендують підтримувати його в постійно вологому стані! Бажаних квітконосів найближчим часом ви навряд чи дочекаєтеся, а швидка поява різних гнилей  вам гарантована.

Відмінно зарекомендував себе погружний спосіб поливу: горщики ставлять в ємність з теплою водою, занурюючи їх на третину або половину висоти, і залишають так на 1,5-2 години. На завершення процедури можна порадувати орхідеї душем – вони будуть вам вдячні.

До речі, якщо думки квітникарів з приводу частоти поливу розійшлися, то щодо способу ніяких розбіжностей – тільки погружний!

4. Підживлення: краще рідше і менше

Всі квітучі культури потребують підгодівлі, і орхідеї не виняток. Можливо, вашій тропиканці просто не вистачає сил, щоб порадувати вас довгоочікуваним цвітінням, – так допоможіть їй.

Щоб легко і просто налагодити повноцінне живлення, бувалі любителі орхідей радять взяти на замітку 4 важливих нюанси:

 • поєднувати підгодівлю із занурювальним поливом (розчиняти добриво у воді);
 • використовувати спеціальні комплексні склади для орхідей;
 • норму разового внесення, рекомендовану виробником, скоротити вдвічі;
 • підгодовувати 2 рази на місяць. Рідше – можна, частіше – небажано.

5. Чи тепло тобі, орхідея?

Оптимальна температура повітря +20 … + 30 ° C. Нерідко можна зустріти рекомендації обов’язково знижувати її на зимовий період, але будь-якої практичної користі в подібних порадах немає: у фаленопсисів відсутній період спокою, вони вегетують цілий рік. А ось зниження нічної температури на 7-9 ° C нижче денною є цілком виправданим, навіть більше того – обов’язковий: такий перепад імітує природні умови життя рослини і забезпечує заклад квітконосів. Початківці квітникарі приходять в жах від цієї особливості фаленопсиса і опускають руки, не уявляючи, яким чином можна домогтися різниці температур. Насправді все не так складно, способи прості і всім доступні. Наприклад, можна залишити на ніч вікно на мікропровітрюванні (але не забудьте упевнитися, що морозне повітря не потрапляє безпосередньо на рослину).

Оптимальний діапазон вологості повітря для фаленопсиса – 60-80%, критичний – 40%. Сухе повітря вкрай негативно позначиться на рослині: орхідея буде намагатися вижити і всі сили направить на утворення повітряних коренів. Бутони і квітки, що вже розпустилися, будуть опадати, листя – втрачати пружність, а життєва енергія фаленопсиса – стрімко спадати. Очевидно, що цвітіння доведеться чекати довго, а в особливо важких випадках воно може не настати зовсім: рослина просто загине. Але варто відрегулювати вологість повітря, і вдячна орхідея обов’язково зацвіте.

Перерахуємо найефективніші методи підвищення вологості повітря – вам залишиться тільки вибрати прийнятний варіант:

 • регулярно провітрювати кімнату, особливо в дощові дні або під час відлиги;
 • поставити навколо горщика з орхідеєю кілька ємностей (можна використовувати пластикові стаканчики) з водою;
 • наповнити великий (по площі) піддон галькою або керамзитом, поставити на нього горщики з рослинами. Налити в піддон води, але трохи, щоб вона не потрапляла в дренажні отвори;
 • поставити в кімнаті зволожувач повітря.

6. Освітленість потрібно регулювати

Для нормального росту і регулярного цвітіння орхідеї потрібний 10-годинний світловий день, причому незалежно від сезону. Ідеальне рішення – поставити рослину поблизу південного, південно-східного, південно-західного вікна. Але при цьому не можна допускати попадання полуденних прямих променів на листя орхідеї: це загрожує опіками. В цей час, особливо влітку, рослини потрібно притіняти. Як показує практика, зручніше за все регулювати освітленість підвіконня з орхідеєю за допомогою жалюзі. Це перевірений і дуже ефективний спосіб.

Якщо у вас немає можливості розмістити орхідею біля природного джерела світла, потрібно досвічувати її фітолампою, але не тримайте в темряві: відмова від цвітіння – природна реакція на брак освітлення. Деякі любителі заявляють, що їх фаленопсиси без проблем цвітуть в темних куточках без додаткового освітлення навіть взимку. Не вірте: це неможливо. А тепер – увага! – важливий нюанс: у рослини з уже розпустилися квітками дійсно знижується потреба в світлі. Тобто вже квітучий фаленопсис тимчасово можна розлучити з вікном і перенести в кімнату, поставити на стіл або тумбочку, щоб він був на виду. Але поки квітки – в бутонах, будьте люб’язні забезпечити мінімум 10 годин якісного освітлення.

Корисні поради

 • Фаленопсиси набагато легше переживають посуху, ніж перезволоження. «Відпоїти» пересушену рослина можливо, реанімувати залиту – досить проблематично, і не факт, що спроба увінчається успіхом.
 • Здорове коріння видаляти небажано – можна обрізати тільки сухе.
 • Після закінчення цвітіння не поспішайте видаляти квітконос: на ньому нерідко повторно формуються квіткові бруньки або дітки – листові відростки.
 • Фаленопсиси не вимогливі до поживності грунту, тому їх можна вирощувати взагалі без субстрату: в скляних ємностях.
 • Привід для пересадки – плотний субстрат чи горщик, що став тісним для коріння.
 • Не пересаджуйте рослину під час цвітіння, за винятком форс-мажору – стрімкий розвиток хвороби, упустили і розбили горщик і т.д.
 • У прохолоді (+17 … + 22 ° C) квітки проживуть набагато довше, в теплі опадуть швидше.
 • Не чекайте однакової поведінки від фаленопсисів навіть одного сорту: при всій зовнішній схожості набір генів у них може істотно відрізнятися, звідси і відмінності в характерах, в тому числі в щедрості на цвітіння.
 • Не влаштовуйте з догляду за фаленопсисом культ: іноді скрупульозність призводить до зворотного результату.

Фаленопсис дійсно невибаглива рослина, і він обов’язково зацвіте, як тільки буде до цього готовий. А ваше завдання – створити оптимальні умови і забезпечити належний догляд. І якщо ви все зробите правильно, цвітіння не змусить себе довго чекати.

Читайте також: Як врятувати орхідею від в’янення, навіть якщо досвіду в реанімації рослин мало


Не пропустіть