Заміна грунту в теплиці восени: коли це вже дійсно необхідно

З часом грунт в теплиці стає менш родючим, в верхньому шарі підвищується концентрація шкідливих речовин і патогенних мікроорганізмів. Особливо сильно це проявляється в конструкціях з полікарбонату, де підтримується теплий і вологий мікроклімат. Найбільш кардинальний метод вирішення проблеми – заміна верхнього шару землі на всій площі теплиці.

Виснаження грунту

Посадка в теплиці монокультур призводить до зниження родючості грунту. Томати, перці, огірки забирають цінні мінерали і мікроелементи, які неможливо заповнити підгодівлею. У теплому і вологому кліматі активізується ріст бур’янів, які також виснажують грунт.

Тепличний субстрат поступово ущільнюється, стає водо- і повітронепроникним, втрачає рихлість. Коріння рослин отримують недостатню кількість кисню і погано розвиваються. Внесення мінеральних добрив підвищує кислотність грунтосуміші.

З часом грунт в теплиці перенасичується важкими металами, що входять до складу фунгіцидів і інсектицидів, залишками мінеральних добрив, що не встигли розкластися. Овочі, вирощені на такій землі, містять підвищену кількість нітратів і вже не можуть називатися екологічно чистими.

Зараження грунту хворобами і шкідниками

Відсутність сівозміни стає причиною накопичення в грунті спор патогенних грибкових захворювань: фітофторозу, фузаріозного в’янення, кладоспоріозу, гнилі. Земля в теплиці недостатньо промерзає, і збудники бактеріальних інфекцій не гинуть протягом зими. На заражених грунтах рослини швидко занедужують в холодну або дощову погоду.

У теплицях легко заводяться комахи-шкідники, тепло і підвищена вологість сприяють їх швидкому розмноженню. Білокрилка, тля, трипси, павутинний кліщ здатні перенести зимівлю, якщо грунт не промерзне до -15 ˚С.

Покрокова інструкція

Захід рекомендується проводити раз на 2 роки. На практиці в зв’язку з великою трудомісткістю процедури таку заміну ґрунту проводять при значному зниженні врожайності.

Готують грунтосуміш: беруть торф, дернову землю, перегній або добре перепрілий компост і крупнозернистий пісок в співвідношенні 4:3:2:1. Додають 2-3 кг деревного попелу. Грунт ретельно перемішують.

У теплиці прибирають рослинні залишки культури, видаляють бур’яни. Стіни і дах конструкції миють мильним розчином. Лопатою знімають верхню частину грунту товщиною 10-12 см, при сильних ураженнях – 20-30 см. Субстрат виносять за межі теплиці і розкидають на грядки, де не планується вирощувати культури родини пасльонових або гарбузових. Нижній шар землі проливають хлорним вапном або розведеним мідним купоросом (20 г на 10 л води).

Підготовлений субстрат рівномірно розподіляють по всьому периметру теплиці. Для збільшення корисної мікрофлори в грунті її поливають розчином «Фітоспорин», «Байкал-М».

Заміна верхнього шару грунту в теплиці – найбільш ефективний спосіб поліпшення структури і родючості грунту, позбавлення від бактеріальних і вірусних інфекцій. Метод застосовують при сильному ураженні комахами-паразитами і з метою знищення зимуючих шкідників.

Читайте також: Використання попелу на ділянці восени: що і як посипати та удобрювати


Не пропустіть