Використання попелу на ділянці восени: що і як посипати та удобрювати

Восени приходить час не тільки збирати урожай, а й готувати грунт до наступного року. Цей етап не можна упускати, тому що виснажену землю необхідно знову наситити корисними речовинами. Даний процес проводять перед переорюванням. За зиму речовини встигають переробитися. В якості добрива часто використовують попіл, так як він є джерелом калію і фосфору.

Яким буває попіл і що в нього входить

Дане органічне добриво має в своєму складі наступні елементи:

 • калій;
 • фосфор;
 • кальцій;
 • бор;
 • мідь;
 • молібден;
 • марганець.

Але в різному попелі міститься різна кількість мікроелементів. Наприклад, солом’яний або рослинний містить 40% калію, деревний – 30% цієї ж речовини. А в хвойному є 10% фосфору.

Перевага попелу полягає в тому, що в ньому всі мікроелементи містяться в доступній формі для рослин. В результаті обробки коріння рослини легко вбирають дані речовини, а це, в свою чергу, сприятливо впливає на їх ріст і цвітіння. Крім того, в ньому не має хлору, як, наприклад, в покупних сумішах, який негативно впливає на ріст і розвиток рослини.

Як правильно удобрювати грунт

Як було зазначено вище, необхідно вносити добриво до перекопування землі. Спочатку необхідно визначити тип ґрунту: піщаний, суглинний, торф’яний, дерново-підзолистий. Це потрібно робити для того, щоб визначити дозування речовини, так як вона безпосередньо залежить від грунту, а також від того, що буде посаджено на конкретній ділянці землі. Легкий грунт необхідно підгодовувати навесні, так як з нього вимиваються корисні мікроелементи талими водами.

Для різних культур буде корисно використовувати різний попіл: деревний – для кущів і дерев, солом’яний – для полуниці і огірків, трав’яний – для пасльонових культур. Необхідно дотримуватися пропорції: на 1 кв. м – 1 кг попелу, але якщо грунт родючий, то його кількість можна зменшити до 500 грамів. “Бідний” грунт необхідно удобрювати в 2 рази рясніше.

Крім того, що в складі попелу міститься безліч мікроелементів, дана суміш знезаражує грунт. Завдяки лужній реакції гинуть різні мікроорганізми, шкідники, бактерії.

Потрібно врахувати, що кам’яний попіл як добриво не використовують, так як він не містить в собі корисних речовин. Однак, його застосовують як розпушувач і осушувач на глинистих ґрунтах.

Що необхідно удобрювати восени попелом

Деякі культури особливо потребують підгодівлі попелом. До них відносяться:

 • Виноград – дотримуватися пропорції 1:10, поливати після збору врожаю.
 • Полуниця – півсклянки на кожен кущ, висипати в сухому вигляді.
 • Вишня, слива – удобрювати 1 раз в 3 роки, закопати 100 грамів попелу в ямку глибиною 10 см біля основи дерева.
 • Смородина, агрус, малина – полити восени в такій же пропорції, як і виноград.
 • Огірки, капуста, томати, картопля, гарбуз – дотримуватися пропорції 1:1.

Попіл є відмінним природним добривом, у якого є безліч переваг. До того ж роздобути його не складе великих труднощів і вкладень. А в результаті садівник отримає якісний урожай.

Читайте також: Осінній компост: 5 порад по закладці на зиму


Не пропустіть