Які рослини ні в якому разі не можна пікірувати

Вважається, що пікірування – необхідний етап вирощування розсади, і суть його в тому, щоб розділити молоді рослинки по одному в індивідуальні горщики. Ця процедура стала звичайною справою, і багато садівників навіть не замислюються, чи вона насправді така необхідна, а головне – чи всім рослинам потрібна. Давайте розберемося. Яким рослинам пікірування протипоказане?

Що таке пікірування?

Перше, з чим потрібно розібратися, – це що таке пікірування розсади як технологічний процес і в яких цілях воно проводиться. Звичайно, одна з цілей – розсаджування, щоб в результаті кожна рослина опинилася в окремій ємності, але не тільки. Головна мета – провести маніпуляції з кореневою системою, щоб посилити і прискорити утворення додаткових коренів.

Для цього корінці рослини повністю очищають від субстрату і вкорочують основний корінь: підрізають максимум на 1/3 його довжини. Після цієї процедури рослина на деякий час зупиняється в рості, адаптується до свого нового стану, але потім починається її бурхливий розвиток. Однак і овочеві, і квіткові культури мають різну будову коренів, і тому пікірування може давати різний ефект – її не можна назвати універсальним прийомом.

Яким рослинам пікірування корисне

З вищесказаного випливає, що пікірування підходить тим культурам, у яких біологічно пошкодження коренів покращує розвиток рослини, і таких культур чимало. Томат дуже наочний приклад, так як будь-яке пошкодження цієї культури (необов’язково – кореневої системи) відразу викликає активне утворення додаткових коренів. Ця рослина дуже схильна до вегетативного розмноження.

Це лише приклад, але подібних культур чимало, і у них пікірування дійсно дозволяє отримати сильну, гарну розсаду. Однак існують і такі види, у яких пошкодження коренів викликає негативні наслідки. Можна сказати, що у них інша біологічна програма.

Рослини, які не можна пікірувати 

Баклажан. Пікірування цій культурі строго протипоказане. Через нього не тільки сповільнюється ріст і знижується імунітет рослини, але в подальшому і врожайність може значно зменшитися.

Перець. Його не тільки не можна пікірувати, але й не рекомендується заглиблювати при посадці у відкритий грунт – потрібно висаджувати на тому ж рівні, на якому він розташовувався в горщику.

Гарбузові культури: огірки, гарбузи, дині, кавуни. Всі вони – рослини, які плетуться, у них пошкодження коренів може привести навіть до загибелі.

Такі культури, як суниця садова, коренева селера, капуста, фенхель, базилік. Коріння цих рослин після пошкодження погано відновлюється. При пікіруванні ніякої стимуляції коренеутворення не відбувається.

У багатьох квіткових культур ніжні корінці, погано відновлюються після ушкоджень, – у чорнобривців, садових ротиків, сальвії Хормінумової, штокрози, аквілегії.

Пересаджування не означає пікірування

Багато садівників можуть заперечити: «Що за дурниця! Я всі з перерахованих вище культур пікірую, і все прекрасно росте». І це правда, у них дійсно чудово все росте. Тільки вони не пікірують – вони пересаджують. Насправді садівники рідко стикаються з процесом пікірування.

Пересадка – це розсаджування розсади з невеликим фрагментом грунту на коренях без підрізання коренів. І якщо рослину пікірувати не можна – то пересаджувати можна. Така пересадка потрібна, щоб кожен екземпляр отримав індивідуальну «квартирку», щоб рослини не росли в тісноті. Адже, як правило, садівники для економії місця спочатку сіють насіння в миску досить густо, і на певному етапі рослинам вже не вистачає ресурсів, їм потрібно більше місця в відношенні як грунту, так і повітряного простору.

Скільки разів можна пересаджувати розсаду

Пересаджування розсади в більші ємності виконується не більше двох разів, найкраще – один раз. Хоч пересадка і досить щадна процедура, пошкодження коренів все ж трапляється.

Можна взагалі обійтися без пересадки. Для цього потрібно спочатку посіяти насіння культур, які болісно до неї відносяться, в окремі ємності. Так, спочатку здається, що це не настільки раціонально з точки зору економії площі, придатної для розміщення розсади. Але ж при пікіруванні все одно кількість необхідного місця сильно збільшується, від цього нікуди не дінешся. Краще відразу посіяти в кожен горщик 4-5 насінин і через деякий час залишити 1-2 найкращих сіянці, а решту видалити. Тоді ми отримаємо здорову і сильну розсаду.

Багато садівників вважають, що такий спосіб – невиправдана трата насіння (не хочеться видаляти сіянці, потрібно все використовувати). Однак, якщо ми будемо залишати всі рослини, в тому числі і слабкі, згодом вони займуть місце в теплиці і на грядці, а урожай у них буде мінімальним. А може його і взагалі не буде, тому що кволі сіянці зазвичай мають слабкий конституційний імунітет і все одно будуть часто і сильно піддаватися ураженню шкідниками і хворобами. І тут доведеться невиправдано витрачатися на покупку засобів захисту і лікування рослин.

Знання про те, які рослини можна пікірувати, допоможе не наробити помилок з самого початку і отримати здорову розсаду, а значить, і врожай.

Читайте також: 5 правил підживлення, щоб розсада була міцною і здоровою


Не пропустіть