Озима цибуля несподівано зійшла восени – основні помилки і що можна зробити

Багато городників віддають перевагу висаджувати цибулю під зиму, щоб раніше отримати урожай в майбутньому сезоні. Але буває так, що сіянка проростає ще до приходу морозів і потрібно вживати термінових заходів для порятунку посадок.

Помилки, при яких цибуля може проростати

Посаджена восени сіянка не повинна проростати раніше весни. При появі ранніх сходів, необхідно розібратися в причинах того, що відбувається і захистити їх від морозів. Основні помилки, що призводять до передчасного проростання озимої цибулі:

  • Занадто рання посадка. Незважаючи на те, що озиму цибулю рекомендується висаджувати в кінці серпня-вересня, оптимальні терміни залежать від особливостей місцевого клімату. Якщо вересень занадто теплий – слід побоюватися передчасного проростання. У теплих регіонах розраховувати терміни краще по погоді, головне, встигнути посадити сіянку за 3 тижні до стійких заморозків.
  • Неправильний розмір посадкового матеріалу. Не варто висаджувати під зиму цибулини, діаметром 2-3 см, вони проростуть набагато швидше своїх дрібніших “братів”. Тому, важливо правильно провести сортування сіянки безпосередньо перед посадкою.
  • Неочікуване місце для посадки. Культура часто дає ранні сходи при вирощуванні на місцях із поганою вентиляцією, занадто вологій або теплій ділянці.
  • Форс-мажорні обставини, що не залежать від людського фактора. Дуже часто сіянка проростає передчасно при аномально теплій осені або пізній зимі. Якщо осінь затягнулася і заморозки так і не настали, то при температурі +5 градусів і більше, головки почнуть проростати і замерзнуть, коли зима все-таки прийде.

Що робити, якщо цибуля все-таки проросла

Якщо озима цибуля проросла восени, метод порятунку врожаю потрібно вибирати виходячи з ситуації, що склалася:

  • Якщо сіянку посадили рано (в кінці серпня- на початку вересня), ще стоїть тепла погода і ґрунт не промерз, можна викопати пророслі екземпляри, пересадити їх в ємності і вирощувати зелень вдома. На звільнені грядки садять нову озиму цибулю повторно.
  • У разі промерзання грунту, цибулини потрібно захистити від холодів, інакше посадки загинуть. Щоб сіянка, що проросла, перезимувала, їй необхідно забезпечити певні умови. Найпростіший спосіб утеплення – набрати в теплиці пухкої, не промерзлої землі. Траву потрібно висипати на грядку шаром товщиною не менше 3-4 см.
  • Ще один метод збереження пророслої цибулі – мульчування компостом, дрібними трісками, сіном, листям. Щоб захистити сіянку від негоди і промерзання органіку засипають на грядку рівномірним шаром близько 3 см завтовшки. Поверх мульчі викладають гілки, які допоможуть закріпити її. Плівку для укриття використовувати не можна, інакше посадки загинуть.
  • Щоб молоді рослини пережили зиму, можна спочатку накидати на грядку гілки для створення повітряного прошарку, потім накрити її білим агроволокном, щільністю від 17 до 30 г/кв. м.

Читайте також: Посадка помідорів на зиму: 2 простих способи для багатого раннього врожаю


Не пропустіть