На томатах багато пустоцвітів – що може служити причиною і як вирішити проблему

Навіть сильні і здорові томатні кущі не завжди дають багатий урожай. Якщо рослини рясно цвітуть, але плоди не формують – потрібно розбиратися в причинах формування пустоцвітів.

Причини утворення пустоцвітів на кущах томатів

Для утворення якісної плодової зав’язі помідорів потрібні певні умови. Якщо їх не дотримуватися – врожаю не буде.

Основні причини

Серед основних причин утворення пустоцвітів на томатах можна виділити:

  • Велика спека (+ 30-35 градусів) або різке похолодання (нижче +15 градусів) сприяють тому, що квітучі зав’язі не формують помідори. Для рясного плодоношення томатам необхідно створити оптимальні умови: в денний час температура повинна становити 22-30 градусів, вночі коливатися в межах 15-20 градусів.
  • Неправильний полив. Надмірна сухість призводить до обпадання бутонів, від надлишку вологи пилок злипається і не може зав’язати плоди, навіть при пишному цвітінні. Крім іншого, перезволоження призводить до активізації грибкових хвороб і фітофторозу. Потрібно постійно стежити, щоб в період цвітіння томатів вологість не перевищувала граничну норму. Відмова від формування кущів є наслідком браку поживних речовин, викликаючи погіршення утворення плодів. Необхідно якомога швидше видалити не потрібні пасинки і стебла.
  • Брак поживних елементів в період цвітіння призводить до зав’язування мінімальної кількості плодів. Рослини необхідно терміново обробити 2% розчином борної кислоти (2 г препарату на 10 л води).
  • Відсутність комах або руху повітряних мас на ділянці веде до появи пустоцвітів через неможливість запилення бутонів.

Щоб збільшити обсяг врожаю, потрібно акуратно постукати по кожному кущу, що призведе до масового запилення і зниження кількості порожніх зав’язей. Можна спробувати залучити бджіл, обприскати кущі теплою водою з медом, у співвідношенні 2 ст. ложки на 1 л рідини.

На що ще звернути увагу

Щоб встановити точну причину утворення пустоцвітів на томатах, необхідно крім основних, проаналізувати і другорядні чинники, що впливають на врожайність:

  • Використання холодної води для поливу грядок викликає стрес у теплолюбних томатів, що провокує утворення пустоцвітів. Помідори зрошують тільки відстояною водою кімнатної температури.
  • Неякісний посівний матеріал спричиняє утворення великої кількості пустоцвітів. З таких рослин не варто збирати насіння для посіву в майбутньому сезоні.
  • Обробка томатів в період цвітіння невідповідними хімікатами. Потрібно використовувати тільки дозволені препарати, чітко дотримуючись інструкції на упаковці.
  • Порушення сівозміни призводить до нестачі живлення і нездатності зав’язати плоди. Рослини потрібно підгодувати комплексним мінеральним складом, що містить калій і фосфор.

Читайте також: Обсипаються квіти у помідорів: чому і що робити, щоб не залишитися без врожаю


Не пропустіть