Обсипаються квіти у помідорів: чому і що робити, щоб не залишитися без врожаю

При вирощуванні помідорів можна зіткнутися з великою кількістю труднощів, так як культура досить вимоглива стосовно догляду та умов вирощування. Одна з найчастіших проблем – це опадання квіток, яке веде до втрати врожаю. Щоб уникнути негативних наслідків, необхідно вчасно вжити заходів щодо усунення наявних помилок у вирощуванні рослин.

Висока вологість повітря

При високій вологості повітря пилок починає злипатися і не потрапляє на товкач. Найчастіше така проблема трапляється при вирощуванні помідорів в теплиці. Щоб запобігти втраті врожаю, необхідно привести вологість повітря в норму. Досвідчені садівники рекомендують показник 50-60%.

Щоб домогтися потрібних показників, виконують такі дії:

 • своєчасне провітрювання теплиці;
 • мульчування грядок, яке запобігає швидкому випаровуванню вологи з ґрунту;
 • полив проводять вранці, щоб до вечора грунт встиг просохнути.

Злипанню пилку легко запобігти, налагодивши циркуляцію повітря в теплиці, в такому випадку виключається можливість утворення надмірної вологості.

Стерильність пилку

Занадто висока температура, яка підтримується в теплиці або парнику, веде до стерилізації пилку, і він перестає виконувати свою основну функцію. Осипання квіток спостерігається при температурі вище 35 градусів.

Вирішити таку проблему можна за допомогою частих провітрювань. Також досвідчені садівники рекомендують затінювати сонячну сторону за допомогою спеціальних матеріалів. До них відноситься білий нетканий матеріал і затемнююча сітка. Придбати їх можна в магазині зі спеціалізованими товарами.

Неправильна будова маточки

Нерідко відбувається так, що у помідорів рильце маточки довше за тичинки, через що пилок не потрапляє на рильце, і запилення відбувається неправильно.

Такі деформації квітки найчастіше пов’язані з перезволоженням ґрунту, його високою кислотністю або засоленностью. Вирішити проблему можна за допомогою таких методів:

 • часте провітрювання;
 • зменшення кількості поливів;
 • поверхнева підгодівля доломітовим або гашеним вапном;
 • у вечірній час можна провести механічне запилення. Для цього рослину акуратно трясуть, щоб пилок потрапила на рильце;
 • в теплицю можна запустити бджіл або джмелів, які допоможуть в запиленні. Цей спосіб найбільш трудомісткий.

Брак поживних речовин

Якщо рослині не вистачає калію або фосфору, крім осипання квітів, можна спостерігати пожовтіння квітконіжки. В даному випадку також може бути надлишок азоту. Фосфор не засвоюється при температурі повітря нижче 12 градусів. Тому брак цього елемента може бути пов’язаний з несприятливими погодними умовами.

Також нестача речовин може бути пов’язана з неправильною посадкою і доглядом. Фосфорні добрива вносять в лунку при посадці. Підживлення калійними добривами здійснюється на початку цвітіння.

Щоб виправити ситуацію, що склалася, потрібно внести необхідні підгодівлі і збалансувати склад грунту. Якщо на краях чашолистка з’являються коричневі плями, то це означає, що рослині не вистачає марганцю або бору. В такому випадку добре підходить використання борної кислоти під час поливу.

Брак вологи

Часто квіти починають сохнути і обсипатися в тому випадку, коли рослині не вистачає вологи. Щоб врятувати урожай, необхідно поливати їх за графіком, збільшивши при цьому кількість води, що використовується на один томат. Важливо не перестаратися, так як надлишок вологи призведе до загнивання коренів.

Садівники рекомендують використовувати для поливу теплу, відстояну воду. В такому випадку корисні речовини швидше засвоюються.

Велика кількість листя

При неправильному формуванні куща томата у рослини буде багато зайвої зеленої маси і пасинків. У такому випадку більша частина сил рослини буде йти на підтримку гілок і листя, а плодоношення при цьому відійде на другий план і почнеться осипання квіток.

Щоб уникнути подібних наслідків, необхідно вчасно проводити обрізку:

 • обов’язково видаляється листя в нижній частині куща;
 • зайві пасинки своєчасно обрізаються;
 • якщо рослина стає дуже густою, листя потрібно своєчасно видаляти.

Захворювання і шкідники

При високій вологості або низьких температурах на рослині починають розвиватися бактеріальні захворювання. Основна ознака – це бурі плями на листі. При відсутності лікування бактерії переходять на квіти, які згодом починають обсипатися. Для боротьби з хворобами виконують такі рекомендації:

 • заражені частини томата підлягають видаленню і утилізації;
 • кущі обробляють спеціальними препаратами або настоєм дріжджів;
 • для запобігання розмноження бактерій необхідно замульчувати грунт.

До осипання квіток може привести вплив наступних шкідників:

 • капустянка – травмує коріння рослини. В якості боротьби застосовують часте розпушування грунту;
 • дротяники – пошкоджує нижню частину томата, через що він починає сохнути і обсипатися. Позбутися від шкідників можна, застосувавши спеціальні препарати;
 • білокрилка – позбутися від метеликів можна за допомогою пасток чи обприскування препаратами.

Профілактика осипання квітів

Щоб уникнути осипання квітів і отримати хороший урожай помідорів, рекомендується дотримуватися профілактичних заходів:

 • Необхідно стежити за температурою повітря і грунту, не допускаючи переохолодження або перегріву.
 • Дуже важливі регулярні провітрювання теплиці або парника.
 • Полив повинен здійснюється за графіком. Не допускається надмірне зволоження і посуха.
 • Грунт для томатів повинен бути багатий на корисні мікроелементи. Особливо важливі калій і фосфор, які вносять під час посадки і на початку утворення зав’язей.
 • Усе пошкоджене листя видаляється. Також важливо вчасно проводити пасинкування і профілактичну обрізку листя.

Якщо у помідорів починають обсипатися квіти, це може бути ознакою безлічі проблем. Дуже важливо правильно визначити причину осипання і якомога швидше почати реабілітаційні заходи. При уважному ставленні до рослин можна отримати хороший урожай томатів, незважаючи на тимчасові труднощі.

Читайте також: Важлива підгодівля томатів в період цвітіння


Не пропустіть