Експерти пояснили, що буде з організмом, якщо відмовитися від солодкого

Хтось називає цукор «білою смертю», хтось «наркотиком», а хтось взагалі говорить, що без цукру не може уявити своє життя. Багато людей звикли вважати, що якщо вони не вживають цукор в чистому вигляді, то і турбуватися їм нема про що, а тим часом цукор входить до складу більш ніж 80% продуктів.

Більше того, він навіть міститься в продуктах, з якими у нас асоціюються виключно солоні смакові відчуття. Під цукром слід розуміти узагальнену назву для коротких вуглеводів, які надають солодкого смаку продукту (сахароза, фруктоза, глюкоза, мальтоза, мальтодекстрин, сорбіт).

Що робить цукор з нашим організмом?

 • Підвищує настрій стимулює вироблення дофаміну, а у дітей підвищується адреналін.
 • Після вживання цукру в мозку людини відбуваються реакції, як на кокаїн, а залежність, до речі, не менша.
 • Викликає окислювальний стрес (дисбаланс між вільними радикалами і антиоксидантами в організмі), порушує роботу мітохондрій і призводить до дефіциту енергії.
 • Виснажує запаси корисних речовин в організмі, так як організму ці елементи потрібні для засвоєння цукру.
 • Розвивається інсулінорезистентність і змінюється структура печінки, викликаючи її ожиріння. Це впливає на погіршення відтоку жовчі, як наслідок підвищення рівня ліпідів і холестерину, зростає ризик розвитку жовчно-кам’яної хвороби. Типовим і яскравим проявом порушення чутливості клітин до інсуліну є яскраві «червоні цятки» на тілі або судинні ангіоми.
 • Провокує запалення в органах шлунково-кишкового тракту і слизових.
 • Порушує мікрофлору кишечника. Стан вашої мікробіоти – той самий «зоопарк» в кишечнику, який радіє і розмножується, підживлюючись глюкозою. Найчастіше це дріжджі. Чим їх більше, тим сильніша ваша залежність.
 • Уповільнює метаболізм.
 • Сприяє відкладенню жирової тканини в підшкірній клітковині і на органах.
 • Знижує імунітет.
 • Уповільнює роботу мозку, знижує його здатність вивчати і запам’ятовувати інформацію, концентруватися. Це викликано тим, що надлишок цукру руйнує нейронні зв’язки мозку.
 • Руйнує зубну емаль, утворюється карієс.

Які переваги відмови від солодощів?

Переваги відмови від вживання рафінованого цукру і продуктів, що його містять підтверджені дослідженнями лікарів в країнах Європи та США.

 • Ефективна профілактика цукрового діабету.
 • Полегшується контроль маси тіла – солодка їжа насичує ненадовго, голод виникає через 30-40 хвилин після з’їденого тістечка, а якщо вибрати нежирне м’ясо з порцією овочевого салату, в якому в 3-4 рази менше калорій, апетит з’явиться через 2-3 години.
 • Зменшується ризик розвитку гіпертонії, судини довше зберігають еластичність, що полегшує роботу серця і постачання мозку киснем і поживними речовинами.
 • Люди, які не зловживають солодощами, довше залишаються фізично активними і зберігають ясність мислення.
 • Зникне залежність від їжі. Ви більше не будете заїдати стрес або переїдати від нудьги і навчитеся ставитися до прийому їжі як до отримання енергії і турботи про свій організм.
 • У підлітковому віці зменшується кількість висипань на шкірі, а в зрілому поліпшується колір обличчя, пізніше з’являються зморшки.
 • Сон стане міцнішим і спокійнішим. Коливання рівня цукру в крові – одна з найчастіших причин безсоння. Після вживання солодощів кількість інсуліну в організмі спочатку різко зростає, а потім так само різко знижується. Це активізує вироблення «гормону стресу» – кортизолу. Людина стає більш неспокійною і гірше спить.
 • Кишечник буде краще працювати: відмова від цукру зміцнює травну систему, збільшує кількість корисних бактерій в кишечнику і відновлює слизові оболонки.
 • З’явиться приплив бадьорості і сил: рафінований цукор веде до дефіциту тіаміну. Це важливий вітамін, без якого наш організм не може закінчити метаболізм вуглеводів і отримати потрібну кількість енергії. В результаті ми набагато швидше втомлюємося, а наша активність падає. По-друге, часте зловживання солодощами веде до гіпоглікемії – зниження рівня цукру в крові. Серед симптомів цього стану – запаморочення, слабкість і апатія.

Чому важко відмовитися від солодкого?

Очищений цукор дуже швидко викликає звикання. Це наочно демонструють знімки головного мозку (МРТ), на яких видно, що після вживання солодкої їжі активізуються ті ж ділянки мозку, що і після вживання наркотичних речовин та алкоголю. Через короткий час головний мозок «відмовляється» виробляти дофамін додатково в достатній кількості, вимагаючи гіперстимуляції, що суб’єктивно супроводжується занепадом сил і апатією. При різкій відмові від солодкого виникає ситуація дофамінового голодування, аналогічна «ломці» у наркоманів. Людина з цукровою залежністю компульсивно (неконтрольовано) з’їдає більшу кількість їжі і нові порції солодкого, щоб повернути собі звичний рівень дофаміну, який несе відчуття спокою і задоволення. Симптоми «цукрової ломки»: тяга до солодких і висококалорійних продуктів, занепад сил та ін.

Жіночій статі найважче обмежувати вживання солодкого в дні перед початком менструації і на грудному вигодовуванні, коли рівень естрогену досягає мінімуму. Естроген – один з гормонів, які використовуються для синтезу серотоніну, який забезпечує гарний настрій, спокійний сон і стійкість до стресу. Всі стимулюючі чинники, включаючи стрес, блокують дію естрогену, внаслідок чого знижується вироблення серотоніну, що змушує жінку вживати стимулятори, в результаті рівень серотоніну знижується ще сильніше. Тільки повноцінне харчування може відновити нормальну харчову поведінку, рівень естрогену прийде в норму, мозок зможе синтезувати серотонін і тяга до солодощів і стимуляторів поступово зникне.

Що найжахливіше в твердому рішенні відмовитися від солодкого і інших шкідливих продуктів?

Звичайно ж зриви. Чому вони трапляються?

 • Неусвідомлений підхід, тобто ви вирішили не їсти солодке, тому що так треба, але не розумієте, чому саме.
 • Використовувати підхід «категорично не можна ні за яких умов», тим самим заганяючи організм в паніку і стрес, тому що «категоричне не можна» дуже негативно позначається на нас.
 • Вирішувати “верх” проблеми, а не її корінь. Якщо ви хочете відмовитися від солодкого, а при цьому у вас постійні стреси, ви напевно зірветеся. А ось якщо ви поміняєте повністю раціон харчування, виходячи з важкого графіка, тоді зриви вам не страшні.
 • Необхідно допомагати організму в рішенні відмовитися від солодкого спеціальними добавками у вигляді: суперфудів, вітамінів і мінералів.

Як позбутися від тяги до солодкого?

Тяга до солодкого може виникати при дефіциті заліза (анемії) та інших дефіцитних станах. Такі продукти, як кава, чай, алкоголь, коров’яче молоко, шкодять організму при анемії. Нестача хрому також може провокувати тягу до солодкого, тому що хром відіграє роль ключика, який відкриває доступ інсуліну з глюкозою в клітини. Без нього розвивається інсулінорезистентність і ми постійно відчуваємо нестачу енергії.

Хвилюючі моменти ми завжди заїдаємо солодким, тому що хочеться швидко компенсувати витрачену енергію. А солодке – це швидка енергія. Настає момент, коли це перестає діяти, розвивається нечутливість клітин до інсуліну, і ми все більше споживаємо солодке, що призводить до розвитку цукрового діабету. Повністю позбутися від стресу сучасній людині неможливо, але є можливість навчитися правильно на нього реагувати і відновлюватися.

 1. Необхідно лягати спати не пізніше 23:00. Якщо вам тривожно, перед сном прийміть душ або ванну.
 2. Правильне збалансоване харчування – це основне правило для позбавлення від «цукрової залежності». Зазвичай на першу половину дня припадає пік активності, як розумової, так і фізичної. Сніданок – головна їжа дня, і він повинен містити в собі вуглеводи, корисні жири і легкозасвоюваний білок. Наприклад, нерозумно їсти кашу на воді без усього. Це спровокує зриви і тягу до солодкого.
 3. Протягом дня потрібно дотримуватися питного режиму.
 4. Не доводити себе до сильного голоду. Якщо довели, необхідно з’їсти розумну порцію правильної їжі. Голодна людина за звичкою або заради економії часу може з’їсти солодощі або багаті вуглеводами продукти, щоб швидше відчути насичення. Плануйте прийоми їжі, завжди носіть із собою «здоровий» перекус – яблуко або грушу, нежирний йогурт, сухофрукти або горіхи.
 5. Фізична активність протягом дня, енергійні заняття фізкультурою (рекомендується починати з 10 000 кроків на день).
 6. У вашому будинку не повинно бути солодкого, або воно повинно лежати там, де ви його не бачите.

Відмовляйтеся від цукру поступово

Зробіть позначку в своїй голові: «Я хочу відмовитися від цукру». Спокійно і без істерики. Наступного разу, коли вам просто стане нудно, ви вже не потягнете в рот шматок шоколадки, у вас буде мета. Напевно через день або два ви зіткнетеся з непереборним бажанням пригостити себе чимось смачним – дозвольте собі це без докорів сумління і критики. Ви здивуєтеся, але найчастіше ми їмо солодке, коли навіть не хочемо його. Це просто звичка. Поступово ви будете скорочувати кількість солодкого, плюс сила наміру – і ця звичка зникне. За фактом, відмовившись від цукру, ми просто зміщуємо фокус уваги в бік багатих поживними речовинами, насичених прийомів їжі з натуральних продуктів. Завдяки цьому знижується загальна калорійність раціону.

Формування правильних харчових звичок походить від 14 днів до 3 місяців. Головна мотивація відмовитися від солодкого – мати здорове, струнке, підтягнуте тіло, бути активною і бадьорою людиною, щоб насолоджуватися і радіти життю. Нагадуйте собі, що відмова від солодкого і мучного – це турбота про своє здоров’я та красу, а не простота і мучеництво. Крім їжі ви можете радувати себе іншими способами: придбайте обновку, зробіть гарний манікюр, сходіть на масаж, послухайте улюблену музику, купіть запашне мило з натуральних інгредієнтів, почніть планувати відпустку.

Читайте також: 7 найкорисніших вправ, які знижують цукор в крові


Не пропустіть