Фітоплазмоз у томатів: заходи боротьби для порятунку врожаю

Фітоплазмоз у томатів – хвороба, що викликається фітоплазмою, яка паразитує всередині клітин рослини. До цього захворювання схильні і інші культури сімейства пасльонових. Спалах цієї хвороби зазвичай спостерігається в липні. Крім цього, фітоплазмоз характеризується інкубаційним періодом тривалістю 30 днів. Якщо вчасно не вжити заходів по боротьбі з фітоплазмозом, можна втратити значну частину врожаю.

Симптоми хвороби

Фітоплазма на помідорах з’являється завдячуючи шкідливим комахам, які її переносять. Носіями цього захворювання є бур’яни, серед яких подорожник і березка. Комахи разом з соком цих рослин поглинають і фітоплазму, а потім переносять її на томати. Через 20-30 днів на помідорах з’являються симптоми захворювання. При огляді на рослині можна помітити:

 • пожовтіння, скручування і засихання листя;
 • деформацію квіток (пелюстки можуть зростатися і забарвлюватися в фіолетовий відтінок);
 • недостатній розвиток маточки і тичинки.

З уражених квіток зав’язі не розвиваються, тому плодоношення може не бути взагалі. На більш пізніх етапах зараження плоди формуються, але погіршується їх якість. Змінюється форма помідорів. М’якоть стає твердою, в ній з’являється велика кількість білих волокон. Хворі плоди не вживають в їжу через втрату смакових якостей. Якщо викопати кущ томату, ураженого фітофплазмою, можна побачити, що його коріння стало бурим і на ньому з’явились тріщини.

Заходи, необхідні для порятунку врожаю

Коли на томатах вже з’явилися ознаки захворювання, вилікувати їх неможливо. Такі кущі потрібно викопати і спалити подалі від насаджень, щоб інфекція не перекинулася на сусідні рослини. Решту екземплярів обробляють препаратами «Фітоплазмін» або «Фітолавін». На ранній (прихованій) стадії хвороби обидва засоби здатні придушити розвиток фітоплазми. Для цього потрібно буде провести 3-5 обробок.

Основні заходи боротьби повинні бути спрямовані на профілактику захворювання. Перш за все, необхідно боротися з поширенням шкідливих комах (цикад, клопів).

Застосування інсектицидів

Поки томати не перейшли в фазу плодоношення, їх можна обробляти хімічними препаратами. У боротьбі з рознощиками фітоплазмозу ефективно себе зарекомендували:

 • «Конфідор»;
 • «Актеллік»;
 • «Сіроко»;
 • «Інта-вір»;
 • «Актара».

Кожен інсектицид застосовується відповідно до інструкції. Перший раз томати слід обробити на початку літа, незабаром після висадки розсади на постійне місце. Кількість основних рознощиків фітоплазмозу (цикадок) в природі коливається.

Масове нашестя шкідників відзначають 1 раз в декілька років. У такі роки томати обробляють інсектицидами кожні 2 тижні. Боротьбу з цикадками в теплиці вести легше, можна обмежити їх доступ, використовуючи дрібнопористу сітку. У закритому грунті інсектициди використовують в меншій концентрації.

Використання народних засобів

Народні засоби застосовують для профілактики фітоплазмозу. Їдкі настої і розчини відлякують шкідників, не даючи їм атакувати томати. Найбільш популярні засоби:

 • Настій часнику. Готують його з 5 часникових головок на відро води. Зубчики очищають, подрібнюють і кидають в рідину. Перед застосуванням склад повинен настоятися 5-6 годин.
 • Розчин дігтярного або зеленого мила. Для приготування складу знадобиться 100 г мильної стружки на відро води.
 • Настій тютюнового пилу. Склянку тютюну подрібнюють і висипають у відро з водою. Склад повинен настоятися перед застосуванням не менше 3-4 годин.

Кожен з цих засобів наносять на листя томатів шляхом обприскування. Проводять процедуру в похмуру погоду або рано вранці, поки сонце неактивне. Якщо незабаром після обробки пройшов дощ, її потрібно повторити для відновлення захисної дії. Періодично обприскування повторюють. Народні засоби можна чергувати і застосовувати досить часто, шкоди рослинам і врожаю вони не завдають.

Профілактичні заходи

По периметру грядки з томатами рекомендується висадити нагідки, чорнобривці і часник. Ефірні олії, що виділяються цими рослинами, відлякують шкідників. Для захисту посадок у відкритому грунті від бур’янів, які є природними резервуарами збудників фітоплазмозу, проводять обприскування гербіцидом «Стомп».

Самі томати і землю під ними відразу після висадки обробляють препаратом «Фармайод» (3 мл на 10 л води). Ускладнити шкідників доступ до кущів томатів допоможуть висаджені по краю гряди високорослі рослини – амарант, топінамбур, соняшник, кукурудза. З початком літа від цикадок можна закрити посадки помідорів лутрасилом, натягнувши його на дуги.

Боротьбу з таким шкідливим захворюванням, як фітоплазмоз, ведуть не тільки влітку, а й в інші пори року. Зібравши урожай восени, необхідно очистити гряду від рослинних залишків, після чого скопати землю на глибину 25 см і ретельно вибрати коріння бур’янів. У теплиці проводять прибирання та дезінфекцію. Цей захід може бути виконано як восени, так і навесні. Не піддається ураженню фітоплазмозу урожай ранніх томатів (через короткий період вегетації), що варто взяти до уваги.

Читайте також: Листя томатів скручується: що робити, щоб не залишитися без врожаю


Не пропустіть