Чим обробити землю, якщо томати хворіли фітофторозом – рекомендації для теплиці та відкритого грунту

Фітофтороз – підступне захворювання, яке досить часто вражає томати. Щоб знизити ризик інфікування в наступному сезоні, потрібно обробити землю восени.

Чому важливо обробити землю восени, якщо томати хворіли фітофторозом

Якщо ви вважаєте, що обробка грунту восени – це зайва робота, то ви сильно помиляєтеся. Спори надзвичайно живучі, позбутися від них повністю навряд чи вийде. Якщо не вживати ніяких заходів, вони спокійно перезимують в землі, і навесні нападуть на молоді рослини.

Проводячи регулярну обробку грунту після збору томатів і очищення грядок від рослинних залишків, є шанс знизити ймовірність поширення хвороби і навіть практично «вилікувати» грунт.

Чим краще обробити

Якщо земля на ділянці вже уражена, обов’язково потрібно взяти на озброєння методи боротьби, описані нижче.

Відкритий грунт

У відкритому грунті, при несильному зараженні допускається використання народних засобів: натирають на крупній тертці ½ шматка господарського мила, додають 0,5 кг просіяного деревного попелу, заливають 3 л води і перемішують до розчинення мила. Отриманим складом обприскують уражені грядки.

При сильному поширенні фітофторозу, знизити його активність тільки народними способами не вийде, в такій ситуації допоможуть біологічні або хімічні фунгіциди.

Серед найпопулярніших біопрепаратів можна виділити: Байкал ЕМ-1, Тріховіт, Фітоспорин-М, Гамаір, Триходермін. Всі наведені засоби однаково ефективні але мають істотний недолік, вони не працюють на холодному грунті, температурою нижче +15 +17 градусів. При зниженні температури, бактерії, які пригнічують шкідливі спори, стають неактивними.

Використання хімічних фунгіцидів у відкритому грунті вважається більш ефективним за рахунок того, що вони продовжують свою дію незалежно від температури, опадів і вологості грунту. До найбільш результативних відносять препарати на основі міді: оксихом (для обробки 10 кв. м грядок 10 г речовини розчиняють у відрі води) і перевірений часом мідний купорос (розчин для обробки 1 кв. м готують в пропорції 5 л води + 50 г купоросу).

Теплиця

Для боротьби з хворобою в тепличних умовах можна пролити грунт на глибину 15 см окропом з марганцівкою (2 г на 1 л води), або скористатися одним з біофунгіцидів. Хімічні препарати в закритому грунті застосовувати не бажано через їх токсичність.

Для обробки опалювальної теплиці можна використовувати Триховіт, Байкал ЕМ-1, Фітоспорин-М згідно з інструкцією. У холодному грунті непогано працює Алірин-Б (2 таблетки на 10 л води достатньо для обробки 10 кв. м грунту в теплиці).

Читайте також: Обрізка троянд восени: 4 часті помилки, які можуть нашкодити рослині


Не пропустіть