Чому погано росте волосся і ламаються нігті: з’ясовуємо, чого не вистачає організму

Напевно ви чули про комплексні аналізи, куди входять відразу кілька показників, що показують стан вашого організму. Сьогодні ми хочемо детально розповісти, за що відповідає кожен з них (це важливо знати!) І чому всім корисно робити чекап раз в три місяці.

Думаємо, ви прекрасно розумієте, що ваше самопочуття і зовнішній вигляд будується на здоров’ї вашого організму. Якщо у вас почало випадати волосся, нігті розшаровуватися, а шкіра дратуватися буквально від усього, то це привід сходити і здати кров. Зазвичай для перевірки організму лікарі рекомендують здати ці аналізи:

  • загальний аналіз крові (клінічний);
  • ферритин, трансферин, коефіцієнт насичення трансферину;
  • 25 (OH) вітамін Д;
  • омега-3 індекс;
  • ТТГ (тиреотропний гормон), Т3, Т4 (вільний);
  • В6, В9, В12.

А тепер розберемо детально кожен показник: за що він відповідає і чому варто стежити, щоб він був в нормі.

В основі аналізу лежить визначення базових дефіцитів (вітамін Д, омега-3, залізо і вітаміни групи B), які можуть бути причиною погіршення стану шкіри, волосся і нігтів, дратівливості, поганого сну і самопочуття. Деякі дефіцити можуть негативно вплинути на ефективність проведених ін’єкційних і апаратних процедур, а також на фізичні навантаження, під час яких витрачається більша доза біологічно активних речовин. За ним можна діагностувати початкові стадії захворювань, зрозуміти перелік дефіцитів, які відчуває людина, і визначити, яких доз вона потребує.

Загальний аналіз крові

З загального аналізу крові (і сечі) будь-який лікар починає діагностику організму. Це, як правило, найбільш інформативний і швидкий метод дослідження організму, що визначає, в якому стані знаходиться людина, характер її захворювання, а також компенсаторні можливості організму.

Ферритин

Рівень феритину разом із загальним аналізом дає можливість виявити прихований (латентний) залізодефіцит. Шкідливий як занадто низький, так і високий рівень заліза в організмі. Надлишок може призводити до захворювань печінки, суглобів, серцево-судинної та легеневої систем, а також до розвитку цукрового діабету через пошкодження підшлункової залози. Однак високий рівень феритину далеко не завжди говорить про відсутність дефіциту заліза. Це також ознака гострого і хронічного запалення, онкологічних захворювань.

Трансферин

Цей білок пов’язаний з транспортуванням заліза до клітин. Наприклад, при залізодефіцитній анемії (ЗДА) рівень трансферину росте. У зв’язку з нестачею кисню організм стимулює вироблення трансферину в печінці для збільшення «поставок» заліза клітинам. За зниженням трансферину можна судити про наявність проблем з печінкою, дефіцит білка або запальний процес в організмі.

25 (OH) вітамін Д

Рівень 25 (OH) вітаміну Д дозволяє оцінити статус вітаміну Д (Д2 і Д3) в організмі. Він грає важливу роль в усіх його процесах. Вітамін Д прийнято вважати прогормоном, оскільки він утворюється в організмі під дією ультрафіолетових променів, а також надходить з їжею. Але з віком здатність організму до синтезу цього вітаміну погіршується, що призводить до необхідності його прийому на постійній основі.

Дефіцит вітаміну Д призводить до порушення всмоктування кальцію і, як наслідок, до остеопорозу , ослаблення імунітету, частих загострень хронічних захворювань , важкого протікання всіх запальних і аутоімунних процесів (аутоімунний тиреоїдит і атопічний дерматит, артрити, серцево-легеневі патології і навіть акне).

«При дефіциті вітаміну Д погіршуються регенеративні функції шкіри, ріст волосся, а також підвищується ризик онкології і вікових патологій центральної нервової системи.»

Омега-3 індекс

Цей показник відображає баланс поліненасичених жирних кислот, які безпосередньо пов’язані з роботою серцево-судинної системи і можуть визначити, наприклад, ступінь ризику інфаркту або інсульту. Вони також необхідні для нормального функціонування всієї системи організму (нервової, імунної, ендокринної і т. д.) І підтримки здорової шкіри. Крім того, вони беруть участь в жировому обміні, що важливо для пацієнтів, позбавляють від зайвої ваги.

ТТГ, Т3 і Т4

ТТГ, Т3 і Т4 – це гормони, що регулюють діяльність щитовидної залози – одного з найважливіших органів в організмі, що регулюють обмін речовин. Гіпо- або гіперфункція щитовидної залози (навіть прихована) може призводити до порушення роботи практично всіх органів і систем організму. Наприклад, деякі захворювання можуть погіршити швидкість спалювання калорій і привести до набору ваги або звести до нуля всі ваші спроби схуднути.

Часто зустрічається саме прихований гіпотиреоз (без явних клінічних симптомів), але вже впливає на стан шкіри, волосся, що приводить до набряків, поганого загоєння ран, інсулінорезистентності, а також до зниження настрою, мотивації і підвищеної втоми.

Вітаміни групи В

Вітаміни групи В необхідні для нормального протікання багатьох біохімічних процесів. Без них неможливі правильне функціонування нервової системи, детоксикаційних систем, кровотворення, а також коректна передача генетичної інформації при діленні клітини. Вони вкрай важливі для підтримки здоров’я шкіри, волосся і нігтів.

Читайте також: Як зупинити випадіння волосся восени і посилити його ріст – поради експерта


Не пропустіть