Борошниста роса на смородині: 5 способів боротьби без хімії

Борошниста роса – захворювання, що шкодить багатьом культурним рослинам. У тому числі вражає воно і смородину. Якщо не почати боротьбу з інфекцією, кущ перестане плодоносити, а потім взагалі загине. Перемогти борошнисту росу, як і інші хвороби, простіше на ранній стадії. В цей час цілком ефективними будуть народні засоби.

Симптоми борошнистої роси на смородині

Хвороба викликається грибком, спори якого зимують в грунті, а з приходом тепла потрапляють на нижню частину куща і починають активно розмножуватися. Поступово ураження поширюється, піднімаючись вище:

  • Перший симптом хвороби – поява білого пухнастого нальоту на лицьовій стороні листових пластин.
  • Листя починають скручуватися і обсипатися.
  • Зростаючі молоді пагони стають потворними, кривими, пізніше їх верхівки засихають.
  • На етапі дозрівання плями набувають бурого забарвлення, на листках з’являються невеликі виразки.
  • Ягоди на хворих кущах також покриваються білим нальотом, стають неїстівними.

Борошниста роса вражає всі види смородини. Чорноплідні сорти більш уразливі перед хворобою. Кущі слід регулярно оглядати, щоб виявити симптоми захворювання якомога раніше і відразу почати лікування.

Народні методи лікування

Оскільки смородина є плодовим чагарником, рятувати її від борошнистої роси краще безпечними з екологічної точки зору засобами. В цьому випадку у дачників буде гарантія того, що в ягоди не потрапить жодна хімія. Існує кілька популярних методів лікування, усі вони успішно використовуються садівниками.

Розчин марганцівки

Марганцівка – відомий дезінфікуючий засіб, що застосовується в різних областях. Його традиційно використовують і для боротьби з грибковими інфекціями. На 5 л води додають чверть чайної ложки марганцівки. Склад потрібно перемішати, щоб кристали повністю розчинилися. Після обробки розвиток хвороби припиняється. Для повного позбавлення від борошнистої роси знадобиться 3 обробки з інтервалом в один тиждень.

Молочна сироватка

Молочна сироватка давно застосовується городниками для лікування фітофторозу і борошнистої роси. Розчин повинен бути концентрованим. На відро води додають 3 л сироватки. Сюди ж потрібно натерти 100-грамовий брусок господарського мила. Мильна плівка допоможе складу довше утримуватися на листках. Додатково сироватковий розчин послужить для смородини добривом. Наносять його за допомогою віника, рясно обприскуючи кущі.

Порошок гірчиці

Ще один натуральний засіб від борошнистої роси – гірчичний порошок. На відро води витрачають 2 ст. ложки сухої гірчиці (гірки не струшувати) і як слід перемішують. Отриманий розчин влодіє фунгіцидними властивостями, використовують його в свіжоприготованому вигляді. Обробити необхідно не тільки сам кущ смородини, а й землю під ним.

Сода і рослинна олія

Комбінований склад характеризується більшою ефективністю за рахунок того, що олія допомагає кращому прилипанню розчину до листя. Сода ж має протигрибкову дію. На 5 л води додають 1,5 ст. ложки соди і 1 ст. ложку олії. Однієї обробки цим засобом буде недостатньо. Процедуру повторюють ще двічі з інтервалом в 10 днів.

Настій хвоща польового

Хвощ вважається бур’яном і нещадно знищується. Тим часом рослина має безліч корисних властивостей, серед них і його здатність пригнічувати патогенні грибки. З цією метою використовують 200 г сушеної або 1 кг свіжої трави. Сировину заливають водою, що тільки що закипіла (витрати – 10 л). Склад повинен настоятися до наступного дня. Після цього його фільтрують і використовують для обприскування смородини. Настій додатково можна вважати добривом, тому що він містить в собі цінні мінерали – калій, кальцій, залізо, магній, натрій.

Народні засоби діють м’якше порівняно з хімічними фунгіцидами. Не варто чекати від них миттєвого ефекту. Обробку проводять в суху похмуру погоду. Якщо незабаром пройшов дощ, обприскування доведеться повторити. Для закріплення результату потрібно обробити кущі смородини 2-3 рази. Протигрибкові склади можна міняти, щоб не виникало ефекту звикання.

Читайте також: Чим підживити часник в червні, щоб отримати багатий урожай


Не пропустіть