7 видів прищів: причини і способи лікування

Вони завжди з’являються раптово. Білі, червоні або чорні, мікроскопічні або величезні – прищі можуть серйозно зіпсувати життя. Помилково думати, що ця проблема турбує тільки підлітків: від неї страждають навіть дорослі люди з міцним здоров’ям і без шкідливих звичок.

Звідки беруться прищі і як їх позбутися? Про це розповіла лікар-косметолог, трихолог, дерматовенеролог, дієтолог Євгенія Солопенкова.

Причини розвитку акне

Прищі, або вугрі, виникають унаслідок запалення сальних залоз. Останні виробляють жирний секрет, який виводиться через пори на поверхню шкіри, створюючи захисну плівку. Вона зберігає шкірний покрив м’яким, зволожує, захищає від зовнішніх впливів.

Якщо себум (шкірне сало) виробляється в надлишку, протоки залоз не справляються з очищенням. У забитих каналах формуються кісти, в яких накопичується залозистий секрет, змішаний з відмерлими клітинами і частинками бруду. Він стає живильним середовищем для бактерій, що розщеплюють жири. Під впливом мікроорганізмів розвивається запальний процес, з’являються висипання.

Спровокувати надлишкове виділення себуму можуть як зовнішні, так і внутрішні чинники:

  • гормональний збій;
  • хронічний стрес;
  • недотримання гігієни або занадто ретельне очищення;
  • неякісне харчування;
  • неправильний вибір засобів для догляду за шкірою;
  • захворювання шлунково-кишкового тракту, сечостатевої системи;
  • генетична схильність.

Залежно від причини прищі відрізняються за формою, розміром, кольором.

Види акне

Щоб вилікувати дерматологічне захворювання, потрібно визначити, до якого виду належать прищі. Класифікація висипань доволі обширна, але в ній можна виділити найпоширеніші різновиди.

Комедони

Це найбільш впізнаваний вид прищів, який локалізується на обличчі, іноді на спині. Часта причина появи комедонів – неправильне харчування. Існує два їх різновиди: закриті і відкриті.

При повній закупорці пор утворюються прищі з білими гнійними головками. Вміст закритих комедонів накопичується під поверхнею шкіри і формує бульбашку. З цим різновидом висипу добре справляється саліцилова кислота. Вона відлущує відмерлі клітини і відкриває вихід для надлишків себуму.

Відкриті комедони більш відомі як чорні цятки. Їх темний колір обумовлений тим, що шкірне сало окислюється під впливом кисню і вступає в реакцію з барвником пігментом меланіном. Для лікування достатньо використовувати косметичні скраби або безрецептурні препарати від прищів.

Папульозні

Цей різновид висипу – продовження комедонів. При відсутності лікування чорні тцятки запалюються, червоніють, стають болючими. Спроби вичавити їх вміст призводять до посилення запального процесу і формування рубців.

Для лікування папул використовують препарати на основі бензоіл пероксиду, изотретиноїну, антибіотики.

Пустульозні

Кулясті утворення з гнійним вмістом – пустули – формуються самостійно або на основі закритих комедонів. Навколо вогнища запалення з’являється червоний обідок. Якщо приєднується вторинна інфекція, гнійна головка набуває жовтого або зеленуватого відтінку.

Вилікувати пустули можна за допомогою спиртовмісних засобів, олії чайного дерева або аптечних препаратів.

Вузлові

Підшкірні вугри виникають унаслідок закупорювання сальних проток і сильного запалення навколишніх тканин. За формою вони нагадують горбки або вузли. При пальпації щільні, хворобливі, виліковуються препаратами на основі ізотретиноїну.

Абсцедуючі

Нагноєння вузлових прищів призводить до розмноження патогенних бактерій і формування абсцедуючих вугрів. Вони заповнені гноєм, на дотик м’які, хворобливі, зовні нагадують фурункули.

Розкривають абсцес хірургічним шляхом. Якщо захворювання рецидивує, потрібна допомога не тільки дерматолога, а й інших фахівців: імунолога, ендокринолога.

Флегмонозні

Якщо запальний процес зачіпає глибокі шари шкіри, формуються порожнини, заповнені гнійним вмістом. Зовнішній вигляд прищів нагадує горбисту поверхню. Поступово флегмонозні утворення зливаються в червонувато-фіолетові вузли. Гнійний вміст з домішкою крові виділяється через невеликі отвори, викликаючи хворобливі відчуття.

Висипання важко піддаються терапії, лікуванням повинен займатися тільки кваліфікований дерматолог.

Конглобатні

Найважча форма прищів, яка може проявитися на будь-якій ділянці тіла. При злитті комедонів в глибоких шарах дерми утворюються гнійні хворобливі елементи. Лікування проводиться із застосуванням антибіотиків і ретиноїдів, що нормалізують виділення сальних залоз.

Поява прищів на тілі – сигнал організму про те, що він потребує допомоги. Часом для усунення висипки достатньо правильної гігієни. Але, якщо кількість вугрів збільшується, з’являється фізичний і психологічний дискомфорт, краще не ризикувати здоров’ям і звернутися до досвідченого дерматолога.

Читайте також: Чому бустери для обличчя будуть корисними для кожної жінки після 40


Не пропустіть