5 помилок при поливі, які гублять вашу розсаду

Сезон вирощування розсади в самому розпалі, і це чудово. На підвіконнях багатьох українців зеленіють молоді паростки, а це означає, що зовсім скоро настане справжня весна і довгоочікуваний новий городній сезон.

Правда, далеко не у всіх на підвіконнях така радісна картина. Багато читачів пишуть про проблеми з розсадою: то цвіль або “чорна ніжка” нападуть, то листя жовтіє або закручується, то розсада гине, ледве встигнувши розпустити сім’ядольні листочки. Ось ми і вирішили написати статтю про те, чому все це відбувається. Адже в більшості випадків причини всіх проблем молодої розсади пов’язані з неправильним поливом. Хоча багато хто про це навіть не здогадується і вважають, що справа в нестачі живлення, тепла або світла.

У цій статті ми розповімо, які помилки при поливі можуть негативно вплинути на розвиток вашої розсади (а іноді навіть погубити її). Сподіваємося, ця інформація багатьом стане в нагоді. Всі ці поради засновані на особистому досвіді, але ж як відомо, краще вчитися на чужих помилках, ніж на своїх.

1. Рясний полив при посіві насіння

Звичайно, насінню потрібна хороша вологість для того, щоб прорости. Однак це зовсім не означає, що потрібно рясно пролити посіви водою, щоб волога довго “стояла” в глибині грунту.

Насправді насінню цілком достатньо й невеликої вологості для того, щоб нормально проклюнутись і прорости. А ось тривалий застій великої кількості вологи в грунті може зіграти злий жарт і привести до дуже негативних наслідків (у тому числі, до розвитку цвілі і “чорної ніжки”, від яких практично неможливо буде позбутися).

Краще при посіві насіння поливайте його максимально рівномірно. Можна просто гарненько скропити водою з пульверизатора (спочатку саме насіння, а потім і верхній шар грунту). А щоб волога надовго збереглася, достатньо накрити посіви плівкою, кришкою або склом.

2. Занадто частий і рясний полив розсади

Коли розсада зійшла і почала підростати, їй все одно не потрібен рясний полив. Молодим рослинам не потрібно великої кількості вологи для розвитку, тому надлишки води можуть довго застоюватися в грунті і в підсумку знову-таки викликати появу цвілі, грибка та інших проблем, які можуть негативно вплинути на подальший розвиток рослин.

Візьміть за правило: поливати розсаду дуже помірно і тільки після того, як просохне верхній шар грунту. Не поливайте розсаду, якщо бачите, що грунт ще вологий. Так ви знизите ризики появи багатьох проблем.

3. Полив холодною водою

Ще одна поширена помилка – не стежити за температурою води для поливу. Всі городники знають, що різкі перепади температури погано впливають на розвиток розсади. Однак чомусь багато хто думає, що це стосується тільки температури повітря, і забувають про температуру ґрунту.

При регулярному поливі холодною водою (тобто водою, температура якої помітно нижче кімнатної) молоді рослини відчувають хронічний стрес. А такі стресові умови практично завжди призводять до уповільнення росту і розвитку розсади. Будьте з цим акуратні і намагайтеся поливати розсаду тільки водою кімнатної температури. Тим більше, що для цього достатньо просто поставити воду в будь-якій ємності в кімнаті на пару годин.

4. Відсутність провітрювань

Цей пункт не зовсім про полив, а більше про підтримку необхідного рівня вологості.

Зараз багато хто вирощує розсаду під різними укриттями (в міні-тепличках, наприклад). Це прекрасний спосіб підтримати оптимальну температуру і вологість для посівів.

Однак багато хто забуває про те, що це ідеальні умови не тільки для рослин, але й для цвілі і різних збудників грибкових захворювань. Щоб максимально знизити ризики їх розвитку, потрібно обов’язково регулярно знімати укриття і провітрювати розсаду (хоча б по годині в день). Це захистить вашу розсаду від поширених хвороб молодих рослин (від “чорної ніжки”, наприклад).

5. Полив в сонячну погоду

Якщо ваша розсада стоїть на світлому підвіконні, краще відмовитися від поливу вдень ​​в сонячну погоду.

Справа в тому, що при поливі краплі води дуже часто потрапляють на листя розсади і затримуються на них. І при попаданні на них сонячних променів, ці краплі легко можуть спрацювати, як лінза, і привести до опіку листя. Це може бути серйозним стресовим фактором, який затримає розвиток розсади. Особливо якщо це розсада з досить ніжними листям (баклажани, наприклад).

Найкраще поливати розсаду вранці або ввечері, коли немає дуже яскравого сонця. Це ідеальний час для поливу.

Читайте також: Що робити, щоб розсада томатів росла товстенькою і кремезною


Не пропустіть