Як правильно розсадити полуницю восени, щоб уже в перший рік отримати гарний врожай

Вітаємо всіх садівників і городників! Правила пересадки цієї смачної ягоди удосконалюються щороку. Тому навіть досвідченим городникам буде цікаво знати, як розсадити полуницю восени, як підготувати її до зими, яку вибрати розсаду, як використовувати схему посадки, що додати в ґрунт, якої відстані дотримуватися під час нової посадки?

Навіщо пересаджують полуницю

Одним з пунктів догляду за полуницею або садовою суницею, є її пересадка на нове місце.

Чи обов’язково проводити цю процедуру і як часто – ці питання хвилюють всіх любителів цієї запашної і корисної ягоди.

Досвідчені садівники відповідають ствердно, оскільки кущі полуниці розростаються так, що їм стає тісно на грядці. А при тісній посадці кущів не вистачає живлення і ягоди з кожним роком стають все дрібніше. Тому кущі треба омолоджувати раз в три або чотири роки.

Поступове збільшення куща в розмірах – це одна з особливостей цієї культури. Приростають нові розетки або ріжки, що погіршує врожайність рослини.

 • Однорічний саджанець має 1 ріжок або материнський корінь;
 • На 2-й рік життя утворюються 2-3 ріжка. Другий рік вважається найбільш урожайним;
 • У 3-й рік з’являється 6-9 ріжків, що знижує врожайність культури.

Якщо дотримуватися цієї схеми, то полуницю треба пересаджувати на нове місце кожні три роки. Сьогодні виведені нові сорти, які добре плодоносять понад 3-х років.

Але якщо у вас немає таких сортів, а хочете щороку отримувати від рослин великі ягоди, то необхідно займатися пересадкою полуниці таким чином:

 • на 2-й рік розмножувати полуницю діленням куща або вусами,
 • на 3-й рік треба обов’язково ділити кущ, який розрізся.

Але не всі садівники дотримуються такої схеми, оскільки не завжди є багато місця на ділянці. Якщо залишити кущі на 4-й рік, то ягоди стануть дрібніше і врожайність набагато знизиться, тому пересадка після третього року просто обов’язкова.

Час пересадки суниці садової

В якому місяці треба проводити пересадку? Садівники найчастіше пересаджують навесні або восени. А ось коли краще: навесні або восени відповісти важко. Кожен період має свої переваги.

 1. Пересадка навесні хороша тим, що в ґрунті багато вологи і не так жарко. У цей період кущі зможуть добре прижитися на новому місці, розвинути сильну кореневу систему. Мінусом весняної процедури можна назвати брак часу. Весна – найбільш напружена пора у городників, коли треба посіяти різні овочеві культури.
 2. Садити восени, тобто в серпні-початку вересня – найвдаліший період. До настання морозів кущі суниці встигнуть добре вкоренитися і дати молоді зелені листочки. Крім цього, восени починаються дощі, які звільняють городників від поливів.
 3. Чи пересаджують влітку? Однозначно: не треба пересаджувати влітку, коли на вулиці стоїть спека і мало дощів. Коріння рослини будуть довго приживатися, хворіти, можуть навіть засохнути.

Але якщо забезпечити їй щоденний полив, хороший догляд, то вона може вижити і вирости. Зате в цей час можна вкорінювати вуса.

Яка повинна бути грядка під полуницю? Добре перекопана і удобрена. Ця культура любить пухкий грунт. Тому перед посадкою треба добре грядку перекопати, видаливши бур’яни і коріння бур’янів. Далі внести добрива: 5 кг розсипчастого перепрілого гною, 10 г сульфату калію і 25 г суперфосфату на 1 кв. м ділянки.

Після чого найкраще садити цю культуру? Вона добре росте після:

 • цибулі
 • часнику
 • буряка
 • моркви
 • редису
 • зелені
 • бобових і зернових культур.

А ось після: огірків, капусти, томатів і картоплі краще не садити.

Корисні поради

Розповідаємо, як правильно пересадити розсаду ягідної культури.

Перше, що потрібно знати садівникові: восени бувають ранні терміни посадки і пізні, тобто: серпень-вересень – це ранні, кінець вересня-початок жовтня – це пізні терміни.

Чим вони відрізняються? А тим, що посадка в ранні терміни проводиться кущиками, на яких видаляються всі старі листки, а залишаються лише 3-4 молодих, здорових листочка.

У цей період на вулиці ще тепло, тому листя швидко віддають вологу, яка надходить від коренів. Чим більше листочків, тим більше віддається вологи, а це не зовсім корисно для пересаджених кущів.

Коли пересадка проводиться в пізні терміни, то можна залишати більше листя, видаливши хворі, зламані листочки. У прохолодну погоду випаровування проходить не так інтенсивно, тому велика кількість зелені шкоди не принесе.

Підготовка до зими тих грядок, де буде посаджена суниця:

 1. Перекопати треба за 2-3 тижні, щоб земля встигла осісти.
 2. Якщо з перекопкою не встигли, то перекопану грядку треба обов’язково полити водою, щоб земля встигла осісти.

Для чого це потрібно? Якщо грунт не осяде, то точка зростання може виявитися занадто високо над землею і взимку вона просто замерзне. Заглиблювати теж не треба, інакше точка росту вимокне від дощів.

Поетапна посадка ріжків:

 • Потрібно удобрити грядку шляхом внесення пухкого перепрілого гною – 10 кг під перекопування, 70 грам суперфосфату, 30 грам калійних добрив.
 • Лунки полити водою.
 • Саджанець поставити в ямку, прикопати, притиснути, щоб земля обволокла коріння.
 • Потім полити, покрити мульчою. В якості мульчі може підійти тирса.

Як збирати урожай відрами? Щоб отримати хороший урожай, скористайтеся цими порадами.

Багато городників, садить садову суницю на високих грядках, шириною 1 метр. Відстань між рослинами дорівнює 20 см, а між рядами – 60 сантиметрів.

Розсада для посадки готується заздалегідь. Для цього треба посадити 3-4 маткових куща. Навіть якщо вони зацвітуть, треба обірвати всі квіти, ягоди, вуса, залишивши сильні розетки. Кущик потрібно пришпилити, щоб він дав коріння.

Обробка проти нематоди

Найчастіше полуницю вражає нематода. Щоб вона не псувала посадки, коріння треба потримати в гарячій воді 45 градусів протягом 20 хвилин. Температуру треба постійно вимірювати спеціальним градусником. Якщо температура буде меншою, то нематода не загине, якщо більше, можна ошпарити коріння.

Що покласти в лунку? На багатьох ділянках ростуть чорнобривці. Це кращий природний захисник від нематоди і інших шкідників. У квітів потрібно обірвати яскраві листочки (з ними можна заварювати лікувальний чай), залиште тільки чашечку.

Кілька таких чашок при посадці розсади треба покласти в лунку, потім присипати землею.

Якщо в саду росте квітка Космея, то її зелень теж можна класти в лунки при посадці.

Що посадити поруч? Добрими сусідами з полуницею будуть цибуля і часник. Пряні сусіди захистять посадки від багатьох шкідників. Між рядами можна навіть посадити багаторічну цибулю-батун.

Чи треба скошувати листя у полуниці? Якщо вона хвора, то треба прибрати. А здорову зелень краще не скошувати. Урожай більший на тих грядках, що не скошували. Це перевірено.

Розмноження ріжками

Як розмножити полуницю ріжками? Виберіть дворічний кущик. Розподіл куща треба проводити за певними правилами:

 1. Викопати дорослий кущ разом із земляною грудкою, не пошкодивши коріння.
 2. Перенести його в широку ємність, позбавивши від сухого листя і вусів.
 3. Тепер коріння треба звільнити від землі.
 4. Опустити коріння в тазик з водою, щоб грунт відстав від коренів.
 5. Руками відокремити ріжки один від одного.
 6. Ті ріжки, які не відокремлюються, треба відрізати від материнського куща гострим ножем так, щоб у кожного залишилася верхня брунька і коріння.
 7. У кожного відокремленого ріжка треба прибрати зайве листя (залишивши по 2-3 найзеленіших і свіжих, а решту наполовину обстригти ножицями). Це робиться для того, щоб саджанець менше віддавав вологи через листя.
 8. Далі саджанці можна висаджувати у відкритий грунт або по окремим горщикам.

Як отримати чисті ягоди

Багато садівників садять ягоди під покривний матеріал. Для цього беруть агроволокно з двома шарами.

Як провести посадку під покривний матеріал? Спочатку треба грядку перекопати, видаливши всі бур’яни, далі залишити її на 2 тижні, щоб грунт осів.

Потім треба підготувати грунт для посадки розсади: полити, внести підгодівлю. По боках грядки прокопати канавки, в яких буде закріплюватися покривне полотно.

Агроволокно слід постелити так, щоб шар, який пропускає вологу, виявився нагорі. Потім по всьому периметру по краях в канавках закріпити полотно дошками, спеціальними шпильками, прикопати.

У полотні зробити невеликі хрестоподібні надрізи, на відстані 30-35 сантиметрів один від одного. З

робити ямку, посадити корінець ягоди. У розрізи потраплятиме вода при поливі, а також дощова вода. При такій посадці ягоди залишаться чистими, менше будуть гнити.

Багатьох садівників цікавить питання: а чи можна садити полуницю після полуниці? Фахівці кажуть, що тільки через 6 років. За цей період грунт треба відновити, додаючи перепрілого гною і комплексні добрива.

Читайте також: Підживлення полуниці під час цвітіння для багатого врожаю


Не пропустіть