Як правильно підготувати грунт під висадку озимого часнику, щоб отримати гарний урожай

Готуємо грунт під посадку озимого часнику: що важливо зробити у вересні, які агроприйоми підвищують врожайність, що можна і потрібно вносити перед посадкою часнику і в які терміни, а що вносити перед посівом озимого часнику не варто. Про все це читайте у нашій статті.

Як підготувати грунт для посадки: 4 посадочних тези

1. Основа живлення часнику – попередня заправка грунту. Що внесемо, тим і буде живтися наш часник.

2. Велика частина калійно-фосфорних добрив (до 2/3) вноситься при заправці грунту.

3. Внесення органіки у вигляді гною припустиме лише на бідних ґрунтах, з бідним гуміновим шаром під зяблеву оранку. Перед посадкою – не менше, ніж за місяць до посадки – а краще за 2 і більше місяці. А ще краще – під попередників (прибирання до кінця липня).

В інших випадках вносять перегній, компост – але не раніше, ніж за 20-30 днів до передбачуваних робіт.

Вважається, що не вчасно внесена органіка – причина підмерзання, гниття паростків, передчасного проростання, стрілкування – і зниження якості готової продукції.

Чому? До завершення процесів мінералізації органічних речовин і перетворення в неорганічні, на яке йде до 2-3 місяців, цінність органіки невелика. Це аміачний азот, СО2, виділення тепла – що не на користь часнику, який починає проростати, вони можуть сприяти початку росту – пізньою осінню та ранньою зимою це загрожує загниванням, підмерзанням.

Решта ж поживні речовини стануть доступними лише після мінералізації, тобто повного розкладання навесні.

Це добре на бідному ґрунті, але на забезпечених азотом грунтах може стати причиною його надлишку з усіма витікаючими наслідками для культури. Цей надлишок негативно впливає на часник.

Чим саме? Раннім формуванням стрілок (стрілкування), повільним формуванням головки і утворенням дрібних головок.

4. Підготовка ґрунту (перекопування, оранка, культивація) проводиться як мінімум за місяць до запланованих посадочних робіт (так, оранка – за 30-50 днів) – особливо важливо при внесенні органіки. Передпосадкову культивацію після оранки можна проводити безпосередньо перед посадкою.

Так, з залежності від регіону, це від середини вересня до середини жовтня. Таким чином, найважливіші елементи живлення важливо вносити уже зараз, у вересні!

До речі, оптимальний pH для часнику 6.5-7.9. При необхідності проводять вапнування.

Що вносять під озимий часник і коли

1. Добрива вносяться виключно під оранку, культивацію, перекопування.

Вносять до 70% річної норми калію і фосфору. Як джерело калію – сірчанокислий калій, хлористий калій (вноситься виключно з осені), калімагнезія (хороша як джерело магнію, який також правильно вносити восени), сульфат калію.

Рідше використовується монофосфат калію – він використовують як джерело калію і фосфору, але в підгодівлі – тому що він відносно швидко зникає з кореневого шару, “вимивається”, що не є добре для озимих культур. Як джерело фосфору – класичний суперфосфат.

Вносять і азот – до 20% від річної норми. Як джерело – нітроамофоска (комплексне NPK, діамофоска, однокомпонентні – але не завжди: частіше азотні мінеральні добрива використовують під час вегетації, дефіцит заповнюють органікою (під попередників або під закладення за місяць).

У якій кількості вносити? Помилково давати чіткі рекомендації: все залежить від забезпеченості грунту, від густоти посадки – а значить, від виносу, від запланованої підгодівлі в наступному сезоні.

Використовують середні норми внесення: суперфосфат – до 15 г/м2 або 150 кг/га і т.д.

Середньорічна потреба часнику в елементах NPK (азот, фосфор, калій) близько 120: 100:100, або 90-120:60-150:60-120 (при дощуванні).

Звідки ці цифри? Орієнтуються на живлення.

Для 1 т часнику рослинами використовуються: азот – до 10-12 кг, фосфор до 5-7 кг, калій – 7-8 кг. Таким чином, коефіцієнт використання елементів N 33.5%, P 7.35%, K 10.0%.

2. Вносять і органіку. Гній – під попередників (у вересні вже пізно): в залежності від забезпеченості грунту 40-60 т/га ВРХ, кінського – на бідному до 60-80 т/га, пташиний послід до 15 ц/га. Можливе внесення органіки з тим же суперфосфатом. Перегній вносять під першу глибоку культивацію або перекопування – але завчасно.

Читайте також: Що потрібно робити перед посадкою озимого часнику: секрети городників


Не пропустіть