Все, що потрібно знати про посадку саджанців малини

Малина – поширений ягідний чагарник, який висаджують кількома способами в різний час, але краще вибрати саме весну. У теплий період саджанці швидше укореняться, виростуть сильними і здоровими.

Коли можна починати висаджувати саджанці малини

До посадки малини приступають в перші місяці весни. Перш за все, орієнтуються на погоду, якщо холоди затрималися, доцільно пересунути терміни на 2-3 тижні до встановлення стабільної тенденції до потепління. Головне встигнути посадити малину до розпускання плодових бруньок.

Сприятливі дні за місячним календарем у 2021 році

Багато садівників при посадці малини орієнтуються на сприятливі дні за місячним календарем. У 2021 році це:

  • 13-15, 19, 28 квітня;
  • 4,7, 16-18, 22-23, 30 травня.

Вимоги до місця посадки

Ділянка, на якій буде рости малина, зобов’язана відповідати певним критеріям: не можна садити кущі в низинах з високим рівнем вологості (підземні води не повинні підходити ближче, ніж на 1-1,5 м до поверхні грунту). Оптимальним місцем для вирощування стане рівнинна територія, захищена від рвучких вітрів: часто, кущі висаджують уздовж парканів і стін будинків.

Освітленість

Малина – світлолюбна рослина, саджанці краще розміщувати на ділянці з прямими сонячними променями . Кущі приживаються і в притінених місцях, але гілки будуть шукати сонце, формуючи бруньки на молодих верхівках, які будуть підмерзати взимку.

Грунт

Для малини важливо, в якій землі вона буде рости. Максимально підійдуть легкі грунти з низькою кислотністю. При посадці саджанців в “бідний” грунт, обов’язково вносять добрива. Закислені і лужні грунти – не для малини.

Попередники і вірні сусіди

Поганими попередниками для малинників є: малина, картопля і суниця, які мають спільних шкідників. Добрими – овочі, суміш злакових трав і бобові культури. Кращі сусіди для чагарнику – барбарис (сприяє запиленню кущів) і яблуня (захистить саджанці від сірої гнилі). Не варто розводити малинник поруч з виноградом, обліпихою, вишнею, бузиною та полуницею, які будуть взаємно гнобити один одного.

Посадка

Посадку малини проводять в похмуру погоду, ще краще в мряку. Рослину садять двома способами в залежності від типу грунту: кущовим і траншейним. Якщо грунт піщаний, краще викопати траншею і заповнити її родючим чорноземом, якщо земля важка, глиниста – малину висаджують в лунки. Найчастіше, садівники самі вибирають найбільш зручний їм метод, незалежно від типу грунту.

Безпосередньо перед посадкою склад лунки і траншеї розпушують, після чого в них встановлюють вертикально саджанці, акуратно розправляють коріння в різні боки і присипають землею, яка залишилася від викопування лунки або траншеї, до того моменту, поки коренева шийка не опиниться на рівні грунту. Землю навколо саджанця ущільнюють і поливають водою (10 л на один кущ).

Схема посадки малини в траншеї: ремонтантні сорти висаджують на відстані 50 см, звичайні – 30 см, витримуючи відстань між канавами близько 1,5-1,8 м. При посадці траншейним способом необхідно прокопати канавку, глибиною 30-40 см і шириною 50 см (довжина залежить від кількості саджанців).

Ямковий спосіб передбачає викопування лунок на відстані 50-70 см, з шириною міжрядь 1,5-1,8 м. Для сортів з великою силою росту пагонів, відстань між рядами збільшують. При висаджуванні малини в ямки, заздалегідь готують лунки, розміром 40х50 см: з ями дістають грунт, змішують його з добривами і повертають назад, не утрамбовуючи.

Попереднє підживлення ґрунту

Ями і траншеї готують за 2-3 тижні до процедури:

  • перед посадкою в кожну лунку додають 10 кг перегною, змішаного з грунтом, в співвідношенні 4 до 6. Для підвищення поживності, туди ж додають 50 г суперфосфату + 30 г сірчанокислого калію + 200 г деревного попелу;
  • при траншейному способі посадки на дно висипають суміш з 30 г суперфосфату + 20 г калійної солі + 3 кг перепрілого гною (виходячи з розрахунку на 1 кв. м грядок).

Якщо під час посадки грунт сухий, то перед процедурою потрібно провести помірний полив, якщо лунки не пересохли (земля в руці формується в грудку) – зволоження не потрібне. Багато садівників віддають перевагу висаджувати малину в рідину, не поливаючи саджанець після посадки.

Подальший догляд

Відразу після посадки саджанець потрібно вкоротити на висоті 20-30 см від рівня грунту для кращого розвитку кореневої системи.

Мульчування

Щоб полегшити догляд за посадками, землю в малиннику необхідно замульчувати, шаром товщиною 5-10 см. Для цього добре підходять: подрібнена солома або сіно, перегній, компост, скошена трава.

Перша підгодівля після посадки

Через 2-3 місяці після посадки потрібна азотна підгодівля, з використанням аміачної селітри або карбаміду: готують водний розчин з розрахунку 15 г селітри або 10 г сечовини на 10 літрів води, який вносять з поливом, нормою 10 л на 1 м² посадок.

Режим поливу

Перші 2 тижні після посадки ґрунт підтримують у вологому стані. Надалі частоту скорочують: потрібні рідкісні і рясні поливи, не частіше 1 разу на тиждень. Під час зрошення грунт повинен просочитися на глибину 30-40 см. У дощову погоду рослини поливають ще рідше.

Розпушування, прополювання, огляд куща для профілактики шкідників і хвороб

Розпушування проводять на глибину 5-6 см, кожні 3-4 тижні для поліпшення повітропроникності верхнього шару грунту і знищення бур’янів. Не рідше одного разу на 10-15 днів необхідно уважно оглядати молоді кущі на наявність хвороб і шкідників, які при несвоєчасному виявленні завдадуть значної шкоди майбутньому врожаю або знищать саджанці.

Читайте також: Смородина навесні: як обрізати і чим обприскувати від хвороб і шкідників


Не пропустіть