Смородина навесні: як обрізати і чим обприскувати від хвороб і шкідників

Кінець зими і початок весни – дуже важливий час для ягідників. Саме цей період визначає успіх чи невдачу по відношенню до майбутнього врожаю. Час до початку вегетаційного сезону – це копітка робота на посадках смородини. Вона включає в себе ранній моніторинг, весняну обрізку, обробку сплячих рослин проти зимуючих шкідників і перше обприскування проти широкого спектра збудників інфекційних хвороб. Як правильно все це зробити – і в які терміни?

Брак інформації про видовий склад і поширеність шкідників і хвороб в нашому саду може зіграти поганий жарт: ми або упустимо необхідні заходи щодо захисту рослин, Або проведемо їх невчасно, або, навпаки, переборщимо з обробкою розчинами спеціальних препаратів. У багатьох випадках при ранньому виявленні шкідників, до того, як вони розмножилися і заселили всю рослину, можна впоратися з ними фізичним знищенням, тобто буквально голими руками. Саме тому на ягідниках так важливо регулярно проводити моніторинги – огляди з метою виявлення шкідників або симптомів захворювань, а також відхилень у розвитку рослин, пов’язаних з ушкодженнями або похибками в агротехніці.

Ранній моніторинг посадок

На ранній огляд посадок смородини потрібно вирушати до того, як вона вийде зі стану зимового спокою. Загальний огляд кущів покаже, чи є гіпертрофовані, бруньки, що роздулися – точна ознака зараженості кліщем. Ми можемо прийняти рішення, чи видаляти нам ці бруньки вручну або вирізати увесь пагін (якщо їх дуже багато) і будуть потрібні додаткові обробки акарицидами при встановленні позитивних температур.

Також ми можемо помітити яйця попелиці, щитовидні кладки яєць листокруток, Зимуючі кокони їх гусениць, щитки кокцид. Наявність викривлених, засохлих верхівок у кущів найчастіше свідчить про сильне ураження рослин в минулому сезоні американською борошнистою росою і про збереження збудника (він успішно зимує у вигляді мікроскопічної клейстотеції). Обробку проти неї потрібно починати до того, як відросте нове листя, щоб попередити первинне зараження рослин.

При цьому ж огляді можна помітити грибні ураження кори і деревини. З кожних 10 соток, відведених під смородину, потрібно вибрати один кущ і зрізати у нього 4 гілки. Кожну – розрізати уздовж і оглянути для можливого виявлення скляниць або златок. Крім того, ми можемо відразу позначити кущі, які потребують омолоджуючої обрізки, або отримали сильні механічні пошкодження, отримані за зимовий період і т.д.

Шкідників у ягідних чагарників і плодових дерев дуже багато.

Обрізка смородини

У великих господарствах (на промислових плантаціях) термін експлуатації чорної смородини – 10 років, а червоної – 12, тобто розкорчування проводять після 13-15 років життя рослин. Зараз фахівці прийшли до висновку про необхідність переходу на більш короткі терміни, 6-8 років для чорної смородини і 8-10 років – для червоної. На присадибних ділянках кущі смородини ростуть і плодоносять про 15-20 років без будь-якої заміни, ось тільки рік від року кількість врожаю знижується, погіршується і його якість. Для повноцінного плодоношення в відведені терміни експлуатації, смородина підлягає щорічній якісній обрізці рослин. Її проводять не менше двох разів на рік, навесні та восени, в разі необхідності підключаючи і літнє обрізання (як правило, санітарне).

Запорука успіху – акуратність і ретельне виконання роботи. Інструмент ( секатори, сучкорізи) повинен бути гостро заточений. Задирки кори, рвані краї зрізів в значній мірі знижують користь обрізки. Якщо гілка велика, то її видаляють в два прийоми: перший надріз роблять знизу впритул до основи (від якої відрізають), другий – зверху, чітко навпроти нижнього. Намагайтеся не залишати пеньки, так як неповне видалення пагону ускладнює заростання зрізу. Інструмент перед обрізанням і під час нього необхідно дезінфікувати. Для цього можна користуватися паяльною лампою, пальником або дезінфікуючим розчином. Останній готують на основі марганцевокислого калію (5%), «Фармайоду» (1-3%) або інших дезінфектантів.

Навесні проводять і санітарну, і омолоджуючу, і формуючу обрізку. Необхідно поспішити до початку сокоруху. Смородина прокидається рано.

Санітарна обрізка однакова в будь-який час року – буквально всі садівники знають, що при цьому видаляють всі слабкі, хворі, пошкоджені шкідниками гілки. До пробудження бруньок не завжди видно гілки, які не вийшли з зими, – проте добре помітні обламані вітром або під вагою снігу, що постраждали від крижаного дощу та інших сезонних неприємностей. Їх відразу видаляють. При обрізанні обов’язково захоплюйте частину живої тканини.

При формуванні куща чорної смородини вирізують старі 5-6-річні гілки: у них завжди слабкий приріст і низький урожай. Усі гілки, розташовані під кутом менше 45° до грунту, також видаляють. В ідеалі повинно залишатися не більше 15-20 штук різновікових гілок, максимальний діаметр скелетних гілок в основі куща – не більше 20-25 мм, перші розгалуження на них повинні знаходитися на висоті 20-30 см від рівня грунту. Багато залишають не більше 10 гілок, і у випадку з чорною смородиною це правильно (з точки зору фітосанітарної обстановки і відновлення врожаю). Розмір ягід при скороченні кількості гілок теж збільшується.

У червоної смородини бічні гілки обрізають наполовину на зовнішню бруньку. Це дає додаткове розгалуження. У чорної смородини можна обрізати кінці пагонів для посилення гілок. У червоної смородини саме на кінчиках розташовується велика кількість квіткових кистей, тому їх зрізати не треба. Однак якщо верхівки пагонів за зиму підмерзли, то їх потрібно видалити, адже плодоносити вони все одно не будуть.

Омолоджуючу обрізку проводять на кущах солідного віку або в тому випадку, якщо вони тривалий час не піддавалися обрізанню і сильно загущені. При цьому можна піти різними шляхами.

В одному випадку процедури розтягують на два роки. Навесні прибирають всі гілки старше двох років. В кінці весни – початку літа оглядають молоді пагони поточного року, вибирають 4 сильні, інші вирізають. На наступний рік з трирічних пагонів залишають 3, молодих – 4.

Ще один варіант передбачає нерівномірну обрізку: з одного боку куща залишають 3 молодих пагони, всі старші за рік вирізують, з іншого – залишають 3 дворічки.

Є і радикальний варіант – зрізка всього куща практично в рівень з землею. З пагонів, що відростають, вибирають 5 кращих, інші видаляють.

Всі обрізані гілки та інші рослинні залишки необхідно прибрати з ділянки, в ідеалі – спалити.

Чим обприскувати від хвороб і шкідників

Після обрізки саме час задуматися про першу обробку проти шкідників і хвороб. Деяких комах і кліщів, які шкодять на посадках смородини, можна знищити протягом вегетаційного сезону за допомогою інсектицидних обприскувань хімічними або біологічними препаратами. Однак є такі шкідливі об’єкти, з якими дуже важко боротися. Це так звані кокциди – щитівки, псевдощитівки, червеці. Більшу частину життя вони проводять під важкодоступними щитками. Їх вразлива стадія – бродяги – з’являється в абсолютно незручний для будь-яких обробок час масового цвітіння, дозрівання ягід, збирання врожаю. Багаторазові обприскування в ці періоди не дозволяють вживати в їжу ягоди. Тільки абсолютно зневірені садівники, які вже змирилися з відмовою від врожаю, обробляють рослини в цей час.

Крім того, під час моніторингу рослин можна пропустити заселення кокцид через їхні малі розміри і звички групуватися всередині крони під прикриттям листя. Тому проти них необхідно проводити профілактичне обприскування в період до набрякання бруньок. Для цієї ранньої обробки підходить препарат «Профілактин», Адже він діє, коли денна температура піднімається до + 4 ° С і вище. У випадку зі смородиною краще поспішити: як тільки сонце прогріє повітря вдень до + 15 ° С, її бруньки почнуть набухати, і обробляти буде вже пізно. У складі препарату дві активні речовини – вазелінове масло і потужний інсектицид малатіон. Перша утворює на оброблених частинах рослини плівку, яка блокує шкідникам доступ кисню, друга знищує їх. Норма розведення робочого розчину – 0,5 л засобу на 10 л води. На 1 кущ знадобиться від 1 до 1,5 л розчину в залежності від габаритів рослини і налаштувань обприскувача. Така обробка знищує зимуючі стадії щитівок, личинок псевдощитівок.

Крім того, обробка «Профілактином» позбавить кущі від попелиць. Без обробок кожна личинка, що вийшла з яйця, перетвориться в самку-засновницю, яка «подарує» смородині до 100 личинок!

Є ще одна група шкідників, що зимують на кущі – це листовійки. Ці невеликі метелики особливо люблять чорну смородину. Половина листокруток переживають зимовий період в стадії гусениць, як правило, в щільних коконах з павутини. У другої половини видів зимують яйця. Раннє обприскування «Профілактином» знищує зимуючі стадії листокруток.

Серед пропозицій садових магазинів ви можете також знайти препарат зі схожою назвою – «Профілактин ЛАЙТ». Він відрізняється від «Профілактину» тим, що в його склад входить тільки мінеральна олія, завдяки чому цей засіб можуть застосовувати прихильники екологічних підходів до садівництва. Різниця є і в препаративних формах. «Профілактин» являє собою масляний концентрат емульсії, а «Профілактин ЛАЙТ» – водну емульсію. Норма розведення і витрата робочого розчину у двох засобів практично не відрізняються.

Не завжди вдається встигнути провести ранню обрізку і всі весняні обробки смородини до початку сокоруху. І традиційне блакитне обприскування, яке можливе лише за сплячих бруньках, залишається упущеним. Але це не біда. Чагарники ви можете обробити в фазі зеленого конуса (коли бруньки тільки-тільки набрякли і вилізли їх зелені кінчики) розчином готової «бордоської рідии». І це буде абсолютно безпечно для листочків, що тільки почали розпускатися. Засіб являє собою готовий водно-суспензійний концентрат, який необхідно розвести в певній кількості води: для першої обробки потрібно 250 мл рідини на 10 л води. Залежно від віку і типу формування куща норма витрати робочого розчину становить від 1 до 1,5 л на рослину.

Ця обробка в значній мірі знижує ризик розвитку септоріозу, антракнозу і стовбурової іржі. Вона захищає чагарники протягом 50 днів. При сприятливих для розвитку захворювань умовах можна повторити обприскування після цвітіння (100 мл препарату на 10 л води) один або кілька разів з інтервалом в 7 днів, враховуючи, що остання обробка смородини повинна проводитися не пізніше 28 днів до збору ягід.

Якщо ж після першої весняної обробки будуть складатися не найсприятливіші для розвитку збудників хвороб умови (суха і прохолодна погода), то до кінця вегетації можна обійтися біологічними препаратами.

На цьому всі ранньовесняні процедури для смородини закінчуються. Далі нас чекають розпускання бруньок, другий моніторинг, нові обприскування, додаткова санітарна обрізка. Але це вже зовсім інша історії…

Читайте також: Баклажани: основні поради, щоб виростити сильну та здорову розсаду


Не пропустіть