Щоб виноград дав рясний урожай наступного року, потрібно подбати про нього ще в жовтні

Для виноградарів жовтень є дуже активним місяцем на відміну від класичних городників. У жовтні потрібно підготувати лозу до зимівлі: прибрати листя, яке може містити спори грибків, правильно обрізати і полити, щоб на наступний рік виноград дав рясний якісний урожай. Більшість сортів винограду не вимагають делікатного догляду, і при підготовці до зими варто дотримуватися основних правил.

Останній полив

Незважаючи на те, що виноградна лоза вже не проявляє активних ознак життєдіяльності, глибоко в її клітинах процеси все ще відбуваються, особливо в кореневій системі, адже рослина виробляє ферменти для довгої зимової сплячки. Тому одним з найважливіших процесів є останній рясний полив. Рослина має увібрати в себе якомога більше вологи, щоб їй вистачило до весняних теплих променів. Вода також допомагає захистити коріння від глибокого промерзання. Земля навколо рослини теж повинна бути максимально вологою, тому що навесні винограду потрібна нова велика порція вологи.

Нормою останнього осіннього поливу вважається обсяг води, збільшений в три рази. Значить, розраховуємо так: якщо на один дорослий кущ потрібно приблизно 80 л води, то для останнього в сезоні поливу знадобиться 240 літрів. Це особливо потрібно врахувати жителям південних регіонів, де в жовтні зберігається спекотна погода і виноград може підсихати. Якщо в господарстві є підземна система зрошення і крапельний полив – чудово. Швидше і простіше буде провести полив. Не упускайте з виду і область зрошення. Коренева система розкидається на відстані близько метра від основи куща, тому розширте область поливу на максимально можливу відстань. Якщо кущі винограду молоді, необхідно облаштувати лунки.

Обов’язково видаляємо листя

В останніх числах жовтня потрібно виділити один або кілька днів і повністю очистити всю лозу і землю навколо неї на відстані не менше метра від старого листя і трави, яка накопичилася за сезон. З лози всі листочки також необхідно позривати і перенести все це в спеціальне місце для спалення. Чому саме спалити, а не додати в компостну яму? Тому що старе сухе листя є чудовим середовищем для спор грибків, які добре переживають навіть строгі зими і з появою перших сонячних променів можуть завдати шкоди здоров’ю лози. Тому вогонь – ваш друг. Тільки розводьте його на чималій відстані від виноградника, щоб жар не зашкодив і не обвуглив лозу.

Обрізка кущів

Після ретельного прибирання і очищення кущів від листя потрібно провести таку ж ретельну обрізку лози. Середній час для роботи – кінець жовтня – початок листопада. В цей період вже не так тепло, в деяких регіонах температура опускається до нуля градусів. Ідеальна температура для повномасштабної обрізки всіх кущів, і старих, молодих. Але не можна просто так взяти і, озброївшись секатором, піти стригти все підряд. Є деякі істотні умови – лоза повинна бути міцна, визріла, і проводити обрізку потрібно до настання сильних морозів. Тому не варто особливо ретельно стежити за календарем виноградаря. Орієнтуйтеся на кліматичні умови вашого місця проживання.

Під час проведення обрізки паралельно проводять заготівлю живців для висадки на наступний рік. Після того, як ви обрізали непотрібні гілки, обов’язково обробіть рослину розчином мідного купоросу. Він працює як випал і дезінфектор. Всі спори грибків, що залишилися в ущелинах лози, будуть знищені. Купорос розводьте в пропорції 0,5 кг на 10 л води. Для нанесення краще використовувати пульверизатор або широку кисть з м’якою щетиною. Для профілактики покропіть і землю навколо основи лози, щоб знищити личинки комах.

Вкриваємо на зиму

Після того, як ви провели всі необхідні підготовчі заходи, можна і вкрити лозу на зиму. Є сорти винограду дуже морозостійкі, здатні витримати до мінус 20 градусів. Але зима може видатися не тільки сухою і морозною, але й морозною та вологою. Це призведе до обмерзання стовбура і його загибелі. Вклавши всі лози, закидайте їх на всьому протязі ялиновими гілками якомога щільніше. Це створить своєрідну подушку. Не забудьте залишити невеликий отвір біля основи, щоб забезпечити оптимальну внутрішню температуру, вентиляцію і захистити виноградник від запотівання. Морозне повітря в отвір не проникне, а вентиляція буде достатня.

Посадка саджанців

Виноградні живці, як правило, висаджують на зиму. Жовтень для цього – ідеальний час. Підготовлені до посадки саджанці вже досить міцні, набрали соки і сили, а земля ще не скута морозами. Висаджувати краще на сонячній стороні, на невеликій височині. З пагорба швидше сходить сніг.

Читайте також: Як правильно обрізати яблуню восени: п’ять основних правил


Не пропустіть