Причини закрепів у жінок і способи налагодити роботу кишечника

Про ці неприємності не прийнято говорити вголос, але порушення в роботі кишечника можуть сильно ускладнити життя практично в будь-якому віці. Пояснюємо, чому це відбувається і як налагодити роботу кишечника найприроднішим і безпечним способом.

Що може викликати запор?

Прийом препаратів з залізом

Щоб компенсувати брак заліза, багато жінок приймають препарати, що містять цей важливий елемент в досить високих дозах. Це дозволяє заповнити дефіцит, але досить часто викликає небажаний побічний ефект у вигляді закрепів.

Гормональна перебудова під час менопаузи.

Уповільнене травлення під час менопаузи – дуже поширене явище, і пояснень тут може бути відразу декілька. По-перше, змінюється гормональний фон, знижується рівень естрогену і прогестерону, а це може вплинути в тому числі і на роботу кишечника. По-друге, під час менопаузи жінка іноді відчуває занепад сил і через це знижує фізичну активність, а це може уповільнити перистальтику кишечника. По-третє, причиною запорів можуть стати ослаблені м’язи малого тазу.

Неправильне харчування і жорсткі дієти

Ви напевно знаєте, що найпопулярніші дієти для зниження ваги припускають серйозне скорочення кількості вуглеводів в раціоні. Такий підхід дійсно дозволяє схуднути, але відмовляючись від складних вуглеводів, ми відмовляємося і від клітковини. Це волокна, які містяться в овочах, фруктах, крупах, злаках, хлібі, пасті, і в прямому сенсі запускають травлення, змушуючи кишечник працювати. Коли клітковини недостатньо, шлунково-кишковий тракт не може працювати правильно і можуть виникнути запори.

Занадто мало води

Так, брак звичайнісінької води може спровокувати запори, тому що без достатньої кількості рідини правильне перетравлювання їжі є неможливим!

Вагітність і період лактації

Це ще один непростий період в житті жінки, коли починають турбувати запори. Особливо часто це трапляється в другій половині вагітності. Чому це відбувається? Причин дві. На першому місці, зрозуміло, гормональна перебудова. Підвищується секреція гормону прогестерону. Його завдання в тому, щоб надати розслаблюючий вплив на матку під час пологів. Але складність в тому, що цей гормон впливає не тільки на матку, а й на інші органи таза, що містять гладком’язову тканину, – сечові шляхи і кишечник. Через це моторика слабшає. Ще одна причина в тому, що матка сильно збільшується в розмірах і може здавлювати сусідні органи, в тому числі і товсту кишку. А це теж заважає природному звільненню кишечника.

Прийом антибіотиків

Антибіотики, особливо якщо приймати їх не за рецептом, а ставити собі діагнози самостійно, можуть серйозно порушити мікрофлору кишечника. У цьому випадку кількість «хороших» бактерій, які відповідають за травлення, сильно скорочується, і шлунково-кишковий тракт перестає справлятися зі своїми функціями. Один з поширених побічних ефектів прийому антибіотиків – це запори.

Малорухливий спосіб життя

Не потрібно забувати і про те, що необхідна умова для правильної роботи кишечника – це фізична активність. Коли ми рухаємося, перистальтика природним чином активізується, а травна система функціонує правильно. Якщо ж весь день проводити нерухомо перед монітором комп’ютера, а ввечері відпочивати на дивані, кишечнику буде дуже важко справлятися зі своїми завданнями.

Що робити?

Не вірте «експертам» з соцмереж, які радять робити клізму кожного дня, гріти живіт або приймати сумнівні препарати з сеною. Вибирайте ті способи, які дійсно сприяють правильній роботі кишечника.

1. Рухайтесь кожного дня

З цього простого кроку варто почати. Неважливо, який вид фізичної активності ви оберете, але важливо, щоб у вас було не менше 30 хвилин навантаження кожного дня. Можна ділити їх на 2-3 частини, займатися вранці або ввечері, інтенсивно або в спокійному темпі. А протягом дня намагайтеся навіть під час роботи щогодини вставати і розминатися. Фізична активність – одна з умов оздоровлення організму і активної роботи кишечника.

2. Правильно харчуйтеся

Пам’ятаєте харчову піраміду? В її основі – складні вуглеводи, вони повинні складати 60% раціону. Вище розташовуються білки – на їх частку при правильному харчуванні припадає 30%. А решта 10% – це жири.

3. Дотримуйтесь режиму дня

Для правильної роботи кишечника потрібна регулярність. Тому важливо не тільки те, що ви їсте, а й час прийому їжі. Сніданок, обід і вечеря приблизно в один і той же час кожного дня – це дуже серйозна допомога травній системі.

4. Пийте достатню кількість рідини

Для травлення необхідна рідина. Причому підійде не будь-який напій: мова йде не про чай, каву або соки, а про чисту воду без газу. Дорослій людині потрібно приблизно 30 мл на кожен кілограм ваги. Розподіляйте цю кількість рівномірно протягом дня. Якщо забуваєте вчасно попити, встановіть на смартфон додаток, який буде надсилати вам нагадування щогодини.

5. Їжте більше продуктів з клітковиною

Клітковина – це неперетравлювані волокна, які дуже важливі для правильної роботи травної системи. Клітковина працює як натуральний сорбент: вона активізує процес природного очищення організму. Її джерела – це необроблені злаки, цільнозерновий хліб, крупи, паста з борошна грубого помелу, овочі, фрукти. Ці продукти обов’язково повинні бути на столі щодня.

Не варто забувати і про розчинну клітковину. Завдяки своїй властивості вбирати воду у великій кількості, вона розбухає в шлунку і м’яко проштовхує переварені відходи по кишечнику, очищаючи і створюючи сприятливе середовище для корисної мікрофлори.

Читайте також: Вдячний шлунок: в який час треба їсти, щоб не мати проблем з шлунково-кишкового тракту

Не пропустіть