Причини опадання зав’язей на плодових деревах і що робити в такій ситуації

Часто, після цвітіння, плодові дерева скидають зав’язі. Якщо їх кількість незначна – хвилюватися не варто, це природне явище. Іноді зав’язі опадають занадто рано і рясно, позбавляючи садівників більшої частини врожаю, що є сигналом неправильного догляду за рослинами.

Причини опадання зав’язей і спосіб вирішити проблему

Причини скидання зав’язей можуть бути різними, але виділяють кілька універсальних чинників, від яких залежить стан дерева.

Зерняткові культури

На плодоношення зерняткових культур впливають:

Дефіцит або надлишок води – одна з основних причин опадання бутонів і зелених плодів.

Для збереження врожаю, в посушливу погоду, дерева необхідно рясно поливати з періодичністю 1 раз в 14 днів, виливаючи в пристовбурні кола одного дорослого дерева не менш 100 л води.

При зрошенні потрібно стежити, щоб грунт зволожився на глибину 50-60 см. Для поливу молодих саджанців норму витрати води зменшують вдвічі.

Брак поживних елементів часто призводить до втрати зав’язей і недозрілих плодів. Під час активного формування врожаю дереву потрібна величезна кількість макро- і мікроелементів. Чим більше плодів залягло, тим вища потреба в додатковому живленні.

Щоб не втратити більшу частину врожаю, потрібно щороку підгодовувати дерева: навесні вносять 3-5 відер компосту або перепрілого гною на одну рослину, в травні додають 150-200 г мінеральних азотних добрив, з серпня перевагу віддають фосфорно-калійним складам.

Атаки шкідників – плодожерка, пильщик, яблучний квіткоїд, гусениці і листовійки здатні завдати істотної шкоди врожаю. Боротися з комахами потрібно регулярно, використовуючи комплекс заходів: від розстановки пасток до системного обприскування інсектицидами при виявленні великих колоній.

Міцність плодоніжки – одна з сортових особливостей, яка іноді не витримує вагу плода. Виправити ситуацію не вийде, але при виборі нового сорту потрібно враховувати цей фактор.

Ураження хворобами (грибковими, бактеріальними, вірусними) – поширена причина, яка здатна викликати інтенсивне скидання бутонів. Для недопущення розвитку недуги дерева регулярно оглядають, чистять крону, і обробляють пестицидами.

Кісточкові культури

На кісточкових культурах зав’язі опадають з таких причин:

Розвинувся моніліоз або кокомікоз – захворювання послаблюють рослини і призводять до втрати врожаю.

Для лікування кокомікозу проводять дві обробки 1% бордоською рідиною або розчином хлорокису міді в співвідношенні 30 г препарату на 10 л води спочатку після цвітіння, потім після збору плодів. Щоб впоратися з моніліозом застосовують ті ж препарати, проводячи обприскування до і після відкриття бутонів.

Засуха, при якій дерева недоотримують воду, і не можуть її добувати з глибинних шарів землі через поверхневу кореневу систему.

У спеку кісточкові культури додатково поливають 1 раз в 7 днів, витрачаючи 1-2 відра води на квадратний метр пристовбурного кола дорослої рослини.

Загущена крона призводить до нестачі сонячного світла, що є додатковою причиною опадання зав’язей. Для недопущення зайвого розростання пагонів необхідно регулярно проводити формуючу і санітарну обрізку.

Підвищена кислотність грунту провокує опадання бутонів. Внесення доломітового борошна або вапна в радіусі метра від стовбура, з розрахунку 400 г на 1 кв. м допоможе вирішити проблему.

Дефіцит елементів живлення заповнить своєчасна підгодівля, яку проводять не менше 3 разів на весняно-літній період.

В якості добрива чергують комплексні мінеральні склади, в кількості 50 г на 1 кв. м посадок з органічними розчинами, в пропорції 2-3 відра настою коров’яку.

Восени, після збору врожаю, відступивши від стовбура 50 см, вносять 100 г калію + 300 г суперфосфату на 1 кв. м, на глибину 20 см.

Нашестя пильщика і плодожерок змушує дерево активно скидати пошкоджені зав’язі. Щоб зберегти урожай використовують ловчі пояси і рослини регулярно обробляють будь-якими відповідними інсектицидами.

Читайте також: Важлива підгодівля томатів в період цвітіння


Не пропустіть