Повірені поколіннями способи зупинити витягування розсади

Вирощування розсади теплолюбних культур з довгим терміном вегетації – це щорічне заняття всіх дачників. Але для одних це “головний біль”, а для інших роками відпрацьована технологія, яка дає стабільні результати. Багаторічним досвідом вирощування міцної кремезної розсади ми поділимося в цій статті.

Якість розсади залежить від безлічі факторів. Це і терміни посадки, і рівень освітленості, і температура, і склад і обсяг грунту, навіть якість насіння і способи їх передпосівної обробки впливають на кінцевий результат. Але існують способи, які дозволяють стимулювати додаткове утворення коренів і дещо стримати бурхливий ріст розсади.

Деякі з цих способів досить кардинальні тому, якщо у вас “рука не піднімається”, радимо вам випробувати кожен спосіб хоча б на кількох рослинах, щоб переконатися в тому, що вони працюють і дають хороший ефект.

Стимуляція коренеутворення

Розвинена коренева система – це головне, що нам потрібно отримати при вирощуванні розсади. Чим щільніше земля буде обплетена корінням, тим швидше розсада приживеться на новому місці після висадки в грунт, і тим швидше вона буде рости. Від потужності кореневої системи залежить розвиток всієї рослини, і, як наслідок, врожайність.

Дворазове пікірування

Давно помічено, що томати добре реагують на пікірування. Невелике пошкодження кореневої системи, яке, в будь-якому випадку відбувається при пересадці, лише стимулює до нарощування все нових і нових коренів. Під час першого пікірування рекомендується прищипнути головний корінь, це дасть сигнал розвитку бічних коренів.

Друге пікірування дає можливість пересадити рослини в більший об’єм землі. При тривалому вирощуванні розсади протягом 50 і більше днів це дуже важливо. Крім того під час другого пікірування рекомендується видалити частину коренів. Рослини відгукнуться активним утворенням додаткових.

Розминання горщика з розсадою перед поливом

Невелике, але регулярне пошкодження коренів можна забезпечити розімнувши земляну грудку перед поливом. Це потрібно робити через горщик або стакан, злегка стискаючи його стінки, тим самим розминаючи грунт всередині.

При такій процедурі частина дрібних корінців пошкодиться, але не потрібно боятися, вони не тільки відновляться, але й з подвоєною силою кинуться в ріст.

Часткове підрізування коренів ножем

Це більш радикальний спосіб пошкодження коренів. Але і результати він дає чудові. Гострий ніж встромляють в землю вертикально, на всю глибину склянки, відступивши від стебла розсади на пару сантиметрів. Ніж запихають тільки з одного боку. Таким чином ми пошкоджуємо менше, ніж одну четверту частину коренів.

Коли коренева система відновиться, приблизно через тиждень, повторюємо ту ж процедуру, але з протилежного боку від стебла.

Стримування росту розсади

Крім розвитку кореневої системи деколи доводиться вживати заходів, щоб дещо стримати ріст розсади. Це трапляється при занадто ранньому посіві насіння на розсаду або при затяжній весні, коли погода ніяк не дозволяє висадити її на постійне місце. Є кілька способів, більш-менш кардинальних.

Видалення сім’ядольних листків

Видалення сім’ядольних листків – найбільш “м’який” прийом. Він трішки пригальмовує ріст розсади. Зазвичай до нього вдаються приблизно за тиждень до висадки розсади в грунт. Видалення сім’ядольних листків дозволяє заглибити розсаду при висадці до справжніх листків, а це значить, що на підземній частині стебла утворюються додаткові корені, що збільшить площу живлення.

Видалення двох нижніх листків

На дорослій розсаді, яка має вже 7-8 справжніх листків, можна сміливо обрізати пару нижніх листків. Таке пошкодження призупинить стрімкий ріст розсади на якийсь період, але шкоди їй не принесе. Навпаки, стебло стане міцнішим і товстим.

Видалення частини листя

Якщо обрізка пари цілих листків здається вам блюзнірством, хоча б видаліть по одній третій частині з декількох нижніх листків. Це трішки стримає розсаду в зростанні, крім того при такому способі покращиться загальна освітленість, сусідні рослини будуть менше затінювати одна одну.

А ми знаємо, що чим краща освітленість, тим менша потреба тягнутися до світла. Такий спосіб не тільки стримає ріст розсади, ні і поліпшить її розвиток завдяки більшому доступу до сонячного світла.

Обрізка верхівки

Обрізка верхівки це найкардинальніший спосіб. Застосовують його, в основному, коли садівник сильно помилився з терміном посадки. Якщо розсада має вже 6-8 справжніх листків, а до висадки її на постійне місце ще місяць, то такий спосіб допоможе врятувати її. Якщо залишити все, як є, розсада переросте настільки, що її буде дуже складно транспортувати. До того ж занадто доросла розсада, на якій неминуче утворюються бутони, і, можливо, навіть плоди, набагато гірше приживається.

Розсаду вкорочують досить сильно, залишаючи лише три справжніх листки. Через нетривалий час з’являться перші пасинки. З трьох пасинків залишають один, найбільш сильний. Він і буде заміщати основне стебло. Така процедура дозволяє не тільки врятувати розсаду, рослини стають міцними, сильними. Крім того, при бажанні і нестачі посадкового матеріалу верхівки можна укоренити, таким чином отримати додаткові саджанці.

Незважаючи на те, що якісь з цих методів можуть здатися вам варварськими, вони щорічно показують хороші результати. І якщо порівнювати їх з обробкою розсади інгібіторами росту, то прості способи механічного впливу виявляються набагато більш безпечними і щадними, ніж вплив на хімічному рівні.

Читайте також: Як виростити здорову та сильну розсаду перцю: підготовка грунту та правила висаджування


Не пропустіть