Посів та закладення сидератів у грунт восени: 5 основних правил

Сидерати – трави, які вирощують для поліпшення структури грунту, підвищення його родючості, знищення грибкових хвороб. Цей агротехнічний прийом приносить відчутну користь при дотриманні правил посадки і забивання зеленої маси в грунт.

Вибір сидератів для осінньої посадки

Після збору врожаю потрібно посадити трави, що володіють холодостійкістю, не бояться заморозків, швидко нарощують зелену масу. Це рослини із сімейства хрестоцвітних – гірчиця, суріпиця, ріпак. Також можна посадити фацелію, вику, гречку. Сидерати активізують сапрофітну мікрофлору грунту, яка збагачує його азотом, фосфором і калієм. Сапрофітні бактерії є антагоністами грибкових інфекцій: фітофторозу, фузаріозного в’янення, сірої і чорної гнилі. Корінці рослин розпушують ґрунт, роблячи його водо- і повітропроникним. При посадці трав потрібно враховувати правило сівозміни: хрестоцвіті культури не саджають на грядки, де планується вирощувати капусту, редиску, редьку, бобові – квасолю і горох.

Визначення часу закладення в грунт

Недосвідчені городники, прагнучи наростити побільше зеленої маси, затримуються з її обробкою. В результаті стебла трав стають грубими, що ускладнює їх перегнивання, рослини цвітуть і запліднюють грядки. Оптимальні терміни – коли рослини досягають висоти 20-30 см (в залежності від культури), починають набирати бутони.

Основне правило закладення в грунт

Глибоке переорювання сидератів є хибним. На великій глибині рослини погано розкладаються. Свіжа органіка перекриває доступу вологи з верхніх шарів грунту. Без доступу кисню зелена маса всередині грунту не перегниває, а закисає.

Попереднє скошування сидератів

Залишати сидерати під зиму без закладення неправильно. У цьому випадку рослини не розкладаються, частина з них навесні пускається в ріст. Надземну частину рослин скошують за допомогою триммера або газонокосарки без піддону для збору трави. Зелену масу відносять в компостну яму. Коренева система, що залишилася в грунті, покращує його структуру.

Поліпшення родючості грунту

На бідних грунтах є сенс не забирати зелену масу за межі ділянки. Її скошують і залишають на грядці. Під шаром снігу трава перегниває, залишки навесні йдуть під перекопування. Для прискорення процесу розкладання рослинні залишки обробляють ЕМ-препаратами.

Закладення сидератів без використання газонокосарки

Дачникам, які не мають автоматизованої техніки, зручніше провести цей захід за допомогою плоскорізу або мотики. Кореневу систему сидератів частково підрізають, траву закладають на глибину, що не перевищує 8-10 см. При цьому частина зеленої маси закопується в грунт, інша залишається на поверхні в якості органічної мульчі. Для виконання робіт зручно користуватися плоскорізами Фокіна і Стрижем.

Сидерати – недорогий і ефективний спосіб поліпшити родючість і структуру ґрунту, зробити її більш легим і пухким. Особливо важливо вирощувати трави після картоплі, томатів, огірків – культур, часто піддаються хворобам. Цей спосіб сприяє знезараженню грунту.

Читайте також: Осіннє знезараження грунту для весняних посадок


Не пропустіть