Осіннє знезараження грунту для весняних посадок

За сезон в городньому грунті накопичуються бактерії і грибні спори, особливо якщо дачники не дотримуються правил сівозміни. Накопичення патогенної мікрофлори відбувається також через вплив прохолодної і дощової погоди. Такі хвороби, як фітофтороз, сіра гниль, борошниста роса, завдають серйозної шкоди культурам. Вносять свою лепту в втрати врожаю і шкідники. Саме тому грунт восени потребує дезінфекції, яка може проводитися різними методами.

Попередні роботи

Перш ніж приступати до обробки землі, після збору врожаю необхідно очистити ділянку від рослинних залишків. В сухому листі і бадиллі можуть ховатися шкідники або їх личинки, спори патогенних грибів. Залишаючи рослинне сміття навіть на короткий час, можна спровокувати розмноження патогенів та зараження грунту. Зібране листя і гілки необхідно спалити.

Після цього грунт перекопують на глибину 15 см. Така маніпуляція допоможе витягти з верхнього шару грунту лялечок і личинок шкідників, які гинуть від впливу холодного повітря. Перекопують землю до початку жовтня. Маніпуляція обов’язкова в тому випадку, якщо на ділянці важкий глинистий грунт. Піщану землю не варто перекопувати. Після цього приступають до знезараження грунту. Для цього використовують біологічний і хімічний методи.

Біологічний метод

При використанні біологічного методу знезараження грунту не порушується склад грунтової мікрофлори і не завдається шкода навколишньому середовищу. Цей спосіб вважається щадним, але його ефективність буде висока тільки в разі незначного зараження грунту. Застосовувані препарати:

  • ТріхоПлант. Препарат застосовується як в теплицях, так і у відкритому грунті. В основі засобу – живі мікроорганізми роду Trichoderma, що згубно діють на збудників фітофторозу, альтернаріозу, сірої гнилі, фузаріозу та інших грибкових хвороб. Для обробки грунту готують розчин з 100-150 мл препарату на 10 л води. Цієї кількості складу вистачить на 1 сотку. Розчином поливають гряди з лійки. Після того, як препарат розподілився по поверхні грунту, потрібно провести рясний полив водою, щоб корисні бактерії активізувалися.
  • Тріхоцін. Цей біопрепарат є аналогом ТріхоПланта. Відмінність лише в тому, що Тріхоцін випускається у формі порошку, розчинного в воді. Концентрація розчину вказана в інструкції до застосування.
  • Фітоспорин-М. Цей препарат широко відомий і популярний завдяки своїй ефективності. У його склад входить сінна паличка, яка знищує грибні спори. Вноситься Фітоспорин-М тим же способом, що і інші біофунгіциди, але його витрата істотно вища.

Біологічні препарати не викликають звикання у грибів і бактерій, а значить, можуть застосовуватися з року в рік. Однак про запас купувати ці засоби не потрібно, їх термін зберігання обмежується 1,5-2 роками. Обробку за допомогою біопрепаратів проводять ранньою осінню при теплій погоді, в холодному середовищі вони неефективні.

Хімічний метод

Хімічним способом землю дезінфікують в жовтні. Холодна погода не стане перешкодою для дії хімікатів. До цієї групи належать такі препарати:

  • Бордоська суміш. Головним діючим компонентом фунгіциду виступає мідний купорос. Для обробки грунту буде достатньо 2% -й концентрації розчину. Перевищувати дозування не рекомендується, так само як і занадто часто використовувати цей популярний засіб. Накопичуючись в грунті, мідь призводить до погіршення якості врожаю вирощуваних культур.
  • Залізний купорос. Препарат не тільки бореться з грибком, а й знищує мохи та лишайники. Внесення залізного купоросу насичує грунт сполуками заліза, що є профілактикою хлорозу. Гранули вносяться в землю в сухому вигляді під час перекопування грунту. Витрата становить 1 кг залізного купоросу на 10 кв. м грунту.
  • ХОМ. Фунгіцид виготовлений на основі хлорокису міді і є аналогом бордоської рідини. Препарат має 3 клас небезпеки. Він допомагає боротися з бурою плямистістю, фітофторозом, антракнозом, пероноспорозом і іншими грибковими хворобами. До переваг фунгіциду відносять його ефективність, легкість застосування, сумісність з іншими засобами.

У цю ж групу входять також оксихом, мідний купорос. Обробка повинна проводитися з використанням засобів захисту (рукавичок, окулярів). Хімікатами обробляють не тільки грунт, але й плодові дерева в саду.

Для знезараження грунту дачники застосовують полив окропом, обробку розчином деревного попелу. Очистити грунт допомагають деякі сидерати (гірчиця, фацелія, жито, олійна редька). Кожен може вибрати той спосіб, який здасться йому найбільш зручним і ефективним.

Читайте також: Осінній компост: 5 порад по закладці на зиму


Не пропустіть