Пікірування розсади: чи можна без нього обійтися

До пікірування розсади городники ставляться неоднозначно – одні стверджують, що ця маніпуляція життєво необхідна, інші вважають, що рослинам вона тільки шкодить. Звичайно, в першу чергу варто звернути увагу на біологічні особливості тієї культури, до якої застосовується цей агротехнічний прийом. Але крім цього, на наш погляд, не менш важливими нюансами є особистий характер самого городника, а також наявність у нього вільного місця на підвіконнях і часу на здійснення цієї вельми трудомісткої процедури.

Пікіровка по-старому: особистий досвід і висновки

Раніше я йшла по протоптаній стежці і вирощувала розсаду так само, як і моя мама: висівала сухе насіння в невеликий ящик, а пізніше пікірувала її в інший – більш просторий. Виходило, що рослини двічі піддавалися сильному стресу – перший раз при пікіруванні і вдруге під час пересадки на грядку. Якщо томати більш-менш терпимо переносили такі процедури, то інші овочі були незадоволені подібними екзекуціями. З огірками, кабачками, кавунами і динями такий трюк взагалі не пройшов – ці культури були не в змозі перенести пошкодження кореневої системи. Тому для отримання раннього врожаю культур сімейства гарбузових я продовжила вирощувати їх через розсаду, але стала висівати насіння відразу в окремі стаканчики.

Перці і баклажани хоч і не чахли після пікірування, але вже дуже надовго припиняли свій ріст. Тому пізніше я вирішила пікірувати їх в окремі ємності, а у відкритий грунт висаджувати методом перевалки. Рослинам такий підхід сподобався більше, та й мені теж – виявилося набагато простіше перевалювати розсаду в лунки зі склянок, а не копирсатися в загальному ящику для розсади, побоюючись відірвати від сіянців занадто багато коренів.

Якщо перенести розсаду в лунки разом із земляною грудкою, перці і баклажани дуже швидко адаптувалися на новому місці і краще росли. Після такого позитивного досвіду я почала пікірувати в окрему тару і помідори.

А через пару років у мене виникло питання: «Навіщо я висіваю насіння в ящик, якщо спочатку можна посіяти їх в стаканчики і пропустити процес пікірування?» Поміркувавши, що таким чином у мене звільниться маса часу, я в наступному сезоні придбала пластикові стакани, заповнила їх грунтом і посіяла в них насіння. Але після появи сходів зрозуміла, для чого ще необхідне пікірування.

Так для чого ж потрібне пікірування?

Якщо висівати насіння в загальний ящик, можна вибрати з примірників, що зійшли, найсильніші рослини і пересадити їх в більш простору тару для забезпечення оптимальною кількістю поживних речовин і світла.

А мої стаканчики зайняли всі підвіконня і виявилися неефективними: в деяких з них рослини прекрасно росли і розвивалися, в інших «красувалися» дуже слабкі сіянці, а по-третє були такі насінини, які взагалі не проросли. Я підсівала нове насіння і до моменту висадки в грунт отримала різнокаліберну розсаду, що мене, звичайно, не влаштувало.

Зате я була несказанно рада тому, що уникла зайвих клопотів, минувши процес пікірування рослин. Тому в тому сезоні, коли посіяла насіння відразу в стаканчики і уникла зайвих «брудних» робіт в квартирі, я нарешті спокійно зітхнула.

Як я вирощую розсаду без пікірування

А в наступному році вирішила проблему і з нерівномірністю сходів. Тепер я саджу не сухе або намочене до набрякання насіння, а ще пророщене. Це є гарантією того, що паросток обов’язково з’явиться. А щоб сіянець виявився сильним, з пачки вибираю найбільші насінини. Для цього:

  • здобуваю посівний матеріал з запасом;
  • проводжу його знезараження в марганцівці;
  • розкладаю на тканину, змочену в розчині добрив;
  • заздалегідь підраховую, скільки рослин хочу розмістити на грядці, і Намочую насіння відсотків на 20-30 більше цієї кількості;
  • у міру появи корінців розкладаю насіння в підготовлені стаканчики.

Насіння, яке прросте першим, якраз і є найбільш життєздатним. Я висаджую потрібне мені число насінин, а екземпляри, що відстали в розвитку, викидаю. Ніжні гарбузові та баштанні культури з великими листками саджу по одному в кожну ємність. Так само роблю з баклажанами. А ось перці і томати прекрасно себе почувають, будучи висадженими в стакан (а потім і в лунку) по дві рослини. Кожен сезон я отримую міцну кремезну розсаду і дуже рада, що змогла зменшити свої трудовитрати по її вирощуванню.

Читайте також: 5 правил підживлення, щоб розсада була міцною і здоровою


Не пропустіть