Перець скидає зав’язі: які причини потрібно усунути і як допомогти рослині

Перець не дарма заслужив у городників славу примхливої рослини. Серед найбільш частих проблем – довге проростання насіння, зупинка на початковому етапі зростання, скидання зав’язей. Особливо прикро втрачати плоди, що вже зав’язалися. У будь-якого явища є свої причини. Важливо зрозуміти, що саме заважає розвитку зав’язі, а потім усунути виявлені негативні чинники.

Причини, за якими перець скидає зав’язі

Причин, через які перець скидає зав’язі, досить багато. Це можуть бути невідповідні умови вирощування або поганий догляд. Рослина відмовиться формувати плоди і в тому випадку, якщо уражена хворобами або шкідниками. Щоб провести грамотний аналіз ситуації, необхідно оцінити всі діючі фактори.

Брак освітлення

Для нормального розвитку перцю потрібно багато світла. Освітленість особливо важлива на початкових етапах росту, в момент цвітіння і зав’язування плодів. Якщо посадка проводилася в тому місці, де рослинам недостатньо сонця, або не дотримувалася схема посадки, перець буде цвісти, а потім скидати зав’язі, на розвиток яких йому не вистачить сил. Цей фактор слід врахувати спочатку при висадці розсади на ділянці. Рослини повинні отримувати не менше 12 годин яскравого світла щодня протягом всього періоду вегетації.

Перепади температури

Перець – теплолюбна рослина, що боїться холоду. Ще більший стрес для нього створюють коливання температури. При різких температурних перепадах на перцях жовтіє листя, вони скидають квітки і зав’язі, пригальмовують ріст.

У той же час перегрів рослин також позначається на них негативно. Щоб мінімізувати перепади температури, теплицю вдень ​​відкривають, а на ніч закривають. Якщо немає можливості кожного разу робити це вручну, можна встановити на кватирки автоматичні доводчики.

Недостатній полив

Брак вологи призводить до того, що перці починають скидати бутони, квітки і зав’язі. Допускати перезволоження теж не варто. Надлишок води в грунті погіршує дихальну функцію коренів. Полив перцю у відкритому грунті залежить від погоди і кількості опадів, що випали.

У теплиці рослини поливають 1-2 рази на тиждень теплою відстояною водою. Після висадки розсади на кожен кв. метр витрачають по 10 л води. З початком цвітіння перцю частоту поливу збільшують в 2 рази. Воду вносять під кожен кущ, її витрата становить 3-5 л на одну рослину.

Проблеми з запиленням

Проблема з запиленням виникає виключно в парниках і теплицях. Доступ комах в закриту споруду утруднений. Під час цвітіння потрібно тримати кватирки теплиці відкритими, щоб бджоли могли залітати всередину.

Для їх залучення можна встановити спеціальні приманки з медовою водою або посадити поруч з перцями чорнобривці, мелісу. Солодку рідину наливають в неглибокі ємності, щоб бджоли не потонули. Якщо запилення не відбудеться, то плоди не зав’яжуться.

Брак або надлишок добрив

Перці слід висаджувати в заздалегідь удобрений грунт. Брак поживних речовин негативно позначиться на розвитку рослин. Буде спостерігатися слабке цвітіння і опадання зав’язей.

У процесі росту кущі також регулярно підгодовують, чергуючи мінеральні та органічні добрива. Культура добре реагує на комплексні підгодівлі. При цьому перці не можна перегодовувати. Надлишок мінералів діє на рослину ще більш гнітюче, ніж брак.

Хвороби і шкідники

Тепличні умови подобаються не тільки рослинам. Таке середовище є благодатним для різних шкідників і збудників захворювань. У теплому і вологому мікрокліматі охоче розмножується грибок. З комах на перці в теплиці найчастіше паразитують павутинний кліщ, білокрилка, попелиці.

У відкритому грунті рослини можуть пошкоджуватися медведкою, нематодою, мурахами, колорадським жуком. Перець, ослаблений ушкодженнями листя і коренів, вже не може нормально цвісти і плодоносити.

Як допомогти рослинам, які втрачають зав’язі

Якщо зав’язі почали обсипатися, необхідно привести в норму температурний режим, встановити правильний догляд за рослинами – своєчасно поливати, підгодовувати. Щоб виявити захворювання або шкідників, кущі оглядають і при необхідності обробляють.

Народні засоби (настій бадилля томатів, відвар полину, настій часнику і пекучого перцю, молочну сироватку) застосовують тільки на ранніх етапах ураження. Знищити шкідливих комах ефективно допоможуть інсектициди. Боротьбу з грибковими хворобами ведуть із застосуванням фунгіцидів. Обробку потрібно проводити до отримання результату.

Якщо втрата зав’язей викликана занадто високою температурою, теплицю притіняють. Це можна зробити, побіливши крейдою стіни або накинувши зовні сонцезахисну сітку.

Зробити повітря прохолодніше можна, обливши доріжки зі шлангу холодною водою.

При нестачі добрив перці втрачають яскраве забарвлення листя, їх стебла витягуються. Щоб відновити здатність рослин до плодоношення, необхідно вносити підживлення щотижня, чергуючи органіку і мінеральні склади між собою. Норма внесення добрив повинна дотримуватися.

Інші коригуючі заходи:

  • Збільшити освітлення в похмуру погоду можна, підвісивши до стелі фітолампи.
  • Від швидкої втрати вологи в спеку грунт захищають мульчуванням.
  • Під час цвітіння рослини обробляють препаратами «Бутон» або «Зав’язь». Їх розводять відповідно до інструкції і використовують розчин для обприскування.
  • Якщо перець відмовляється плодоносити, потрібно обірвати в нижньому ярусі кущів листя і пагони. Тоді поживні речовини будуть перенаправлені на утворення і розвиток плодів.
  • Якщо в теплицю не залітають бджоли, можна запилювати рослини штучно за допомогою вентилятора або фена для волосся, пензлика для малювання.
  • Рослини, що випробували стрес через перепад температур або неправильний догляд, обприскують препаратами «Епін-Екстра», «Циркон». Замінити їх може кальцієва селітра. Всі стимулюючі процедури проводять в ранкові години.

Задуматися про благополуччя перців потрібно ще до стадії посадки. Важливо правильно підібрати місце. Якщо це відкрита ділянка, вона повинна добре освітлюватися сонцем і бути захищеною від протягів. Не можна порушувати схему посадки. Рослини повинні бути висаджені вільно, щоб їм вистачало повітря, світла, живлення і вологи. Інтервал між кущами залежить від сорту перцю. На упаковці з насінням виробник завжди вказує, на якій відстані слід висаджувати в грунт розсаду.

Читайте також: Невдалі сусіди для томатів: які рослини краще не садити в теплицю до помідорів


Не пропустіть