Невидимі паразити, які викликають акне та інші проблеми зі шкірою

Існує найрізноманітніші організми, які розмножуються просто на шкірі обличчя, а під мікроскопом це активне життя абсолютно різних форм можна ще й побачити.

Одні види абсолютно нешкідливі, інші ж можуть завдати своєму власникові серйозних неприємностей. Чим вони займаються на, і в шкірі обличчя і навіщо, розповість косметолог Дінара Махтумкулієва.

Кліщі, бактерії, гриби, черви безсовісно мешкають на, і в шкірі та часто є причиною запалень, розацеа, акне та інших шкірних проблем.

На шкірі здорової людини мешкає велика кількість різних грибків, шкідливих мікроорганізмів і кліщів. Коли людина здорова, всі ці організми не спричиняють незручності. Якщо ж людина занедужує, послаблюється імунітет, паразити починають активізуватися, викликаючи різні шкірні захворювання», – пояснює фахівець.

Пропіонібактеріі

На шкірі людини можна виявити колонії пропіонібактерій, які мешкають в глибині дерми і волосяних фолікулах. Харчуються бактерії жирними кислотами, що містяться в шкірному салі. Секрет, що виробляється в процесі життєдіяльності цих бактерій, викликає різні запалення дерми і призводить до утворення прищів.

Для лікування застосовуються курси антибіотиків в комплексі з препаратами, що відновлюють мікрофлору кишечника. А також різні зовнішні лікарські препарати, які стабілізують вироблення шкірного сала.

Дирофіляріоз

Спочатку вважалося, що до цього захворювання схильні тільки тварини але останнім часом все частіше даного паразита виявляють у людей. Переносниками цієї зарази є комарі. У перекладі з латині дірофілярія – зла нитка. В організмі людини живе личинкова стадія глиста – мікрофілярій. Розвиток особини триває до 9 місяців. Комарі, харчуючись кров’ю, відкладають личинки, які потрапляють в організм. Вони починають рости, досягаючи розміру приблизно від 4 мм до 1 см, еволюціонуючи до повноцінного хробака. Гельмінт живе в шкірі в тому місці, де він залишився при укусі комара. Первинною реакцією на його наявність є сильна алергія, шкіра запалюється і утворює шишку. Усередині ущільнення накопичується серозна рідина і гній, в цьому середовищі і живе дірофілярія. Якщо паразит гине, шишка розсмоктується самостійно, але частіше доводиться вдаватися до хірургічного втручання. Під час лікування видаляють паразита з організму хірургічним шляхом, перед операцією призначається дитразин для того, щоб знерухомити шкідника.

Золотистий стафілокок

Майже 20-40% населення земної кулі є носіями цієї бактерії, яка мешкає на шкірних покривах слизових оболонок верхніх дихальних шляхів. На відміну від більшості бактерій, які під мікроскопом не мають забарвлення, золотистий стафілокок має жовтуватий пігмент. Ця безневинна бактерія може викликати величезний перелік захворювань: від простих шкірних висипань до серйозних ран. Часто провокує післяопераційні ранові інфекції. Для лікування стафілокока призначаються вітаміни, імуномодулятори та пробіотики для відновлення кишкової мікрофлори.

При лікуванні використовуються антибіотики пеніцилінового ряду, цефалоспорини. В якості профілактики рекомендується частіше мити руки і дотримуватися гігієни.

Malassezia fúrfur

Дріжджовий грибок, який живе на шкірі майже кожної дорослої людини. При ослабленні імунітету викликає захворювання шкіри, різні висипання, дерматити і лупу. Вологий клімат, підвищена пітливість призводить до того, що ці мікроорганізми починають активно розмножуватися.

Демодекс

Головними винуватцями багатьох неприємностей вважаються два види кліщів, що мешкають на шкірі людини: Demodex folliculorum і Demodex brevis.

Обидва ці види живуть на всій поверхні обличчя людини, селяться в волосяних цибулинах і сальних залозах. Основні місця скупчень – область біля носа, брови і вії. А найбільша кількість мешкає на щоках. В середньому на квадратний сантиметр шкіри припадає по дві-три особи, а у людей з розацеа – до 20.

Демодекс (Demodex) – обидва види кліщів Demodex folliculorum і Demodex brevis мешкають на обличчі кожної людини. Demodex folliculorum в волосяних цибулинах, Demodex brevis в сальних залозах. Вони практично один від одного не відрізняються.

Ці кліщі є найближчими родичами павуків і скорпіонів. Мають напівпрозоре тіло і вісім лапок. Доросла особина розміром не більше 0,4 мм. Самка відкладає яйця – одне або два, тривалість життя не більше двох тижнів.

Сам по собі кліщ особливої ​​загрози здоровій людині не несе. Він селиться в волосяних цибулинах і харчується відмерлими клітинами. Однак при порушенні імунітету кліщ починає активно розмножуватися, шкірний захист слабшає і дозволяє паразиту проникнути в більш глибокі шари шкіри, що викликає запалення.

Провокуючими факторами для активного розмноження кліщів також є:

  • стрес;
  • авітаміноз;
  • захворювання шкіри (себорейний дерматит, акне);
  • захворювання ендокринної системи (хвороба Іценко-Кушинга),
  • цукровий діабет;
  • часте використання косметичних засобів, які порушують мікрофлору шкіри, і застосування лікарських препаратів, що ведуть до зниження імунітету.

Зараження відбувається при недотриманні особистої гігієни, при користуванні спільними рушниками, через брудні руки, постільну білизну.

Симптоми зараження

При демодекозі шкіра обличчя щільна, з підвищеним виділенням сала, особливо в області носа і щік, пори розширені і виробляють велику кількість сального секрету. Часто буває свербіж, який посилюється в нічний час. З’являється велика кількість вугрів з почервоніннями, проступає судинна сітка. Надалі утворюються рубці, а в особливо важких випадках ніс деформується, набуває синюшного відтінку і стає схожим на сливу.

При ураженнях волосяної частини голови утворюється лупа, починає випадати волосся. При ураженні очей випадають вії, запалюється кон’юнктива. У рідкісних випадках запалення переходить на груди і спину.

Діагностика

Основним методом діагностики є біопсія шкіри і дослідження під мікроскопом зішкрібків шкіри обличчя. Діагноз вважається підтвердженим, якщо паразити виявляються візуально.

Лікування демодекозу

Лікування проводиться антибактеріальними препаратами тетрациклінового ряду, макролідами і іншими лікарськими засобами, а також призначають препарати, що знижують вироблення шкірного сала.

З місцевих засобів застосовують сірчану мазь, що володіє антисептичною дією, яку наносять на уражені ділянки. А також лікарські препарати нового покоління з вираженою акарицидною дією.

Слід особливу увагу приділити дієті. Так як зайве виділення сала шкірою обличчя сприяє розвитку захворювання, то варто обмежити в раціоні їжу, багату жирами і вуглеводами. Більше вживати овочів, фруктів, нежирних сортів м’яса і риби. Страви варити або готувати на пару.

З косметичних процедур при демодекозі показано кріолікування. Курс становить 10-15 процедур 2-3 рази в тиждень.

Перш ніж почати лікування, необхідно позбутися від кистей для пудри і помади, в період лікування бажано не користуватися косметикою.

Для шкіри бажано використовувати легкі гелі і креми, які не забивають пори, в одноразових упаковках або з дозатором. Білизну рекомендується змінювати кожного дня, а подушки і ковдри прасувати гарячою праскою з обох сторін.

Відвідування саун, солярію, басейну теж варто відкласти до кращих часів, так як вони сприяють прогресуванню захворювання.

Протипоказано видавлювання прищів, інакше можна поширити захворювання по всьому обличчю. Салонну чистку варто проводити тільки в період ремісії.

Читайте також:5 неочевидних проблем, які вирішує масаж обличчя


Не пропустіть