Небезпечні родимки: як захиститися від меланоми

Перш ніж збиратися на відпочинок в далекі спекотні країни або виходити на пляжі в межах міста, уважно перевірте всі свої родимки. Адже один з найнебезпечніших і підступних видів раку – меланома – може маскуватися під звичайну пігментну пляму.

Наш експерт – лікар-онколог, доктор медичних наук Андрій Поляков.

З усіх видів раку шкіри на частку меланоми припадає не більше 10%, але це захворювання найбільш агресивне. Серед людей, які померли від пухлин шкіри, 90% мали саме цей діагноз.

Хворіють на меланому люди будь-якого віку. Але, не дивлячись на те що меланома в нашій країні не входить в п’ятірку найбільш поширених злоякісних новоутворень (ЗНО), ні у чоловіків, ні у жінок скидати цю небезпеку з рахунків не варто. Особливо влітку. Адже ультрафіолет – головний фактор, що провокує це грізне захворювання.

Будь-який сонячний опік не проходить безслідно. У клітинах шкіри, меланоцитах, що зазнали пошкодження ультрафіолетом, запускаються небезпечні мутації, які через багато років можуть привести до страшного захворювання. Особливо небезпечні сонячні опіки, отримані у віці до 3 років. Тому берегти дітей від сонця треба особливо ретельно. Малюкам на пляжі робити нічого. Людям з великою кількістю родимок на тілі або з гігантськими пігментними утвореннями (невусами більше 20 см в об’ємі) – теж.

Є й інші чинники ризику для розвитку меланоми. Наприклад, небезпечно часто травмувати родимки, тому, якщо вони ростуть в тому місці, яке піддається постійному тертю одягом, від них краще вчасно позбутися. Ще більш значущим вважається наявність у людини близьких родичів, які страждали на меланому. У людей з генетичною схильністю можуть бути мутації в генах, що збільшують ризик розвитку цього раку.

Всім людям з групи ризику (з проблемною спадковістю, великою кількістю родимок на тілі або гігантськими невусами) необхідно вже з раннього віку регулярно спостерігатися у онколога, щоб не пропустити початок розвитку меланоми. Уже 10 років у великих центрах використовується технологія, яка називається «паспорт шкіри». Її суть в тому, що людині проводять фотозйомку всіх родимок, а потім через кожні 3-6 місяців відстежують їхню зміни. Якщо лікаря щось насторожило – робиться дерматоскопія (огляд родимки під багаторазовим збільшенням), а потім проводиться її видалення.

Проблема меланоми – не хірургічна, тому що ця пухлина дуже швидко дає метастази. Тому просто видалити підозріле новоутворення часто недостатньо. До речі, існує особливий протокол, за яким видаляють родимки, що викликають сумніви. Порушивши цей протокол, можна спровокувати швидкий ріст меланоми. Тому не можна позбавлятися від неугодних родимок в салонах краси, потрібно звертатися тільки до хірурга-онколога.

Після видалення абсолютно будь-якої родимки обов’язково треба віддавати матеріал на гістологічне дослідження. Якщо гістологія виявиться чистою – прекрасно, а якщо ні – знадобиться подальше лікування.

Сьогодні в хірургічному лікуванні меланоми практикуються нові ліберальні методи – наприклад, при відсутності даних про наявність метастазів в лімфатичні вузли видаляються не всі лімфовузли, що знаходяться поблизу від новоутворення, а лише один – так званий сторожовий лімфовузол, розташований на шляху відтоку лімфи від пухлини. Якщо цей вузол не вражений, значить, і інші теж. А якщо метастази досягли сторожового вузла, значить, пухлинний процес вже поширився по організму і треба підключати хіміотерапію.

Раніше боротьба з поширеною меланомою вважалася справою майже безнадійною, але сьогодні з появою ефективних таргетних препаратів, а потім і ліків для імунотерапії відкрилася нова ера в онкології. Якщо всього 10 років тому хворим з меланомою можна було лише незначно продовжити життя, то сьогодні ця хвороба в багатьох випадках може бути переведена в розряд хронічних.

Ознаки, які можуть вказувати на переродження родимки у меланому:

  • Збільшення розміру родимки.
  • Зміна форми.
  • Зміна кольору (меланома може бути не тільки чорною, але і світлою, рожевою, червоною, синьою).
  • Поява нової родимки.
  • Кровоточивість, свербіння, лущення родимки.

Джерело

Не пропустіть