Експерти назвали перші ознаки артриту, які часто ігнорують

Періодичний дискомфорт в суглобах може свідчити про початок артриту. Але чи обов’язково? І чи справді шкідливий хрускіт в суглобах? Чи дійсно він неминуче веде до захворювання?

Є класичні симптоми, які точно вказують на артрит, а є ті, які ми часто ігноруємо.

Для початку розберемося в основних типах артриту. Ревматоїдний артрит може бути діагностований в будь-якому віці, навіть у дітей. Це аутоімунне захворювання, яке викликає біль в суглобах, скутість, обмеження в рухах, набряк, а також може впливати на органи за межами суглобів.

Остеоартрит має подібні ознаки, але він викликаний руйнуванням суглобових хрящів між кістками. Розвивається, як правило, з віком, коли суглоби зношуються.

Існує також артроз – хвороба, яка розвивається також переважно у віці, але може турбувати, наприклад, професійних спортсменів, піаністів через постійне навантаження на суглоби. Ознаки артриту і артрозу схожі, але другий діє тільки на самі суглоби, не викликаючи запалення в організмі.

Ознаки, які можуть свідчити про артрит, і на які завжди варто звертати увагу:

Постійна втома

Це – одна з перших ознак ревматоїдного артриту. Він може початися за кілька тижнів або місяців до появи інших симптомів і часто супроводжується загальним некомфортним самопочуттям, відчуттям смутку, навіть депресією. Так проявляється нестача енергії і початок запалення в організмі. Можна прийняти це за ГРВІ чи грип. Часом до цього додається анемія, яку можна виявити в аналізі крові.

Почуття втоми відчувають від 40 до 80% хворих.

Підвищення температури

На початок захворювання може вказувати незрозуміле підвищення температури до 37 – 38 градусів. Якщо вона зберігається кілька днів, краще звернутися за медичною допомогою. Більш висока температура частіше вказує вже на інфекцію.

Зниження апетиту і втрата ваги

Запалення в організмі може придушити апетит, що супроводжується і втратою ваги – зазвичай не дуже великою, але досить помітною. Вага зникає не тільки через те, що апетит зменшився. Запалення може викликати розпад м’язової маси, Що, відповідно, робить ваше тіло легшим.

Сухість в очах

Це – поширений побічний ефект ревматоїдного артриту. Він може почати проявлятися ще до появи класичних ознак захворювання. Ревматоїдний артрит може викликати запалення поверхні очей – епісклерит. Спочатку це просто легке почервоніння, подразнення, зниження кількості слізної рідини. Іноді створюється відчуття піску або чогось, що застрягло в очах.

Скутість рухів

Вона часто починається вже вранці. Іноді люди у віці думають, що подібна ознака – просто обов’язкова частина старіння, але це не так. Цей симптом говорить про те, що суглоб псується. Скутість також може виникнути після довгого сидіння на одному місці.

Іноді скутість проявляється спочатку в дрібних суглобах – кистях, зап’ястях, а потім переходить на великі.

Біль у грудях

Як правило, при болю в грудях і ускладненні дихання багато хто думає про серцевий напад. Артрит викликає запалення в організмі, наприклад, перикардит – запалення тканини грудної порожнини. Це і призводить до болю в грудях. Іноді запалюється оболонка легень, що супроводжується болем при глибокому вдиху. Але це – не дуже поширена ознака. Найчастіше вона з’являється вже після інших симптомів. Однак будь-який біль у грудях не повинен ігноруватися – необхідно відвідати лікаря.

Класичні симптоми артриту

Слідом за першими ознаками з’являються стандартні, за якими хворобу вже легко виявити. Набряклі суглоби можуть чинити тиск на нерви, викликаючи оніміння і поколювання. Може проявитися кистьовий тунельний синдром. Також часто з’являється характерний скрип або тріск при русі ураженими суглобами.

Запалені суглоби здатні пошкодити сухожилля і зв’язки, зменшуючи діапазон рухів тіла. В підсумку, рано чи пізно є ризик втрати здатності зігнути або випрямити кінцівки, спину. Фізичні вправи і фізіотерапія допоможуть знизити ці ознаки.

Симптоми артрозу

Це захворювання викликане зносом або розривом суглобів, пошкодження локалізується саме в них. Симптоми також пов’язані саме з ними: біль, набряк, втрата гнучкості, труднощі в русі. Зношені хрящі можуть викликати появу кісткових шпор, деформуючи суглоби.

Чи небезпечно хрустіти суглобами?

Хрускіт в пальцях, зап’ястях, щелепах і інших частинах тіла багатьох турбує. Але він далеко не завжди є симптомом захворювання. Це лише ознака надлишку рідини в суглобах. Якщо болю він не приносить, нічого страшного, як правило, немає.

У будь-якому випадку, якщо це турбує, варто звернутися до лікаря.

Ще одна ознака, яка турбує багатьох – ранкова скутість в рухах. Якщо вона триває годину і більше, це часто є ознакою артриту.

Коли звертатися до лікаря?

Завжди якомога раніше. При будь-яких тривожних ознаках. У випадку з артритом нормально перестрахуватися. Чим довше триває запалення в організмі, тим гірше воно на нього діє. Згідно з науковими дослідженнями,тривале запалення може негативно впливати на серцево-судинну систему, підвищуючи ризик інсультів і серцевих нападів.

Профілактика артриту і артрозу суглобів:

  • Фізичні вправи
  • Підтримка нормальної маси тіла
  • Здоровий спосіб життя
  • Вибір зручного взуття (каблук не забороняється, але він повинен бути комфортним)
  • Захист суглобів від переохолодження

Читайте також: Вчені назвали 10 продуктів, які обов’язково потрібно їсти людям з хворими суглобами


Не пропустіть