Дієтологи назвали продукти, які руйнують мозок

Оскільки всі функції організму залежать від мозку, важливо підтримувати його здоровим за допомогою здорової дієти і фізичних вправ.

Деякі продукти харчування можуть негативно вплинути на роботу мозку, а також пам’ять, кмітливість, швидкість реакції, настрій і навіть сприяти ризику розвитку таких патологій, як слабоумство.

Видання The Times of India склало список продуктів, які, на основі останніх наукових досліджень, визнані такими, що негативно впливають на мозок. Скоротивши їх споживання, ви можете знизити ризик виникнення проблем з мозком і продовжити активність і жвавість розуму.

Цукровмісні напої

Солодкі напої, такі як газована вода, соки, енергетичні та спортивні напої не тільки додають жирку на талії, але й підвищують ризик розвитку діабету другого типу і серцевих захворювань. Недавні дослідження вчених довели, що солодкі напої збільшують ризики серцево-судинних захворювань у жінок. Але вони також чинять негативний вплив на ваш мозок, незалежно від статі.

Діабет другого типу підвищує ризик розвитку хвороби Альцгеймера. Більшість солодких напоїв містять багато фруктози, що тягне ризик розвитку ожиріння, підвищеного кров’яного тиску, високого вмісту жиру в крові і артеріальної дисфункції. Ці проблеми метаболічного характеру можуть наблизити розвиток деменції. Раціон з високим вмістом цукру призводить до хвороб мозку і порушення пам’яті.

Алкоголь

Хронічне зловживання алкоголем може призвести до зменшення обсягу мозку, метаболічних змін і порушення роботи нейротрансмітерів. Люди, які зловживають алкоголем, часто відчувають дефіцит вітаміну В1, що може привести до розладу функцій мозку – енцефалопатії Верніке. А ця патологія може спровокувати розвиток синдрому Корсакова, який веде до серйозних проблем, включаючи втрату пам’яті, порушення зору, сплутаність свідомості і нестабільність свідомості.

Аспартам

Аспартам – штучний підсолоджувач, що міститься в продуктах без цукру. Люди, які намагаються схуднути, часто вибирають ці продукти. Але аспартам складається з фенілаланіну, метанолу та аспарагінової кислоти і призводить до поведінкових і когнітивних проблем, хоча висновки вчених на цю тему досить спірні.

Дослідження, проведене на мишах, показало, що регулярне вживання аспартаму призвело до порушення пам’яті і підвищених окислювальних реакцій в головному мозку. Щоб уникнути подібних негативних наслідків, просто приберіть штучні підсолоджувачі і зайвий цукор зі свого раціону.

Риба з високим вмістом ртуті

Ртуть – важкий метал і отрута для нервової системи, який накопичується в тканинах. Довгоживучі хижі риби накопичують ртуть в собі і можуть збирати її в такій концентрації, яка в мільйон разів перевищує концентрацію ртуті в навколишній воді.

Якщо людина буде вживати подібну рибу-скарбничку ртуті, то отримає дозу отрути, яка поширюється по всьому її тілу, концентруючись в головному мозку, печінці та нирках. У вагітних жінок ртуть концентрується в плаценті і плоді. Токсичність ртуті може викликати порушення роботи центральної нервової системи і нейромедіаторів.

Серед риб, здатних накопичувати ртуть, – акули, довголіття яких вчені нещодавно встановили, завдяки ядерним випробуванням, меч-риба, тунець, апельсинова риба, королівська макрель і тайл фіш. Однак дві-три порції в тиждень інших видів риб (з низьким порогом накопичення ртуті) дуже корисні через присутність омега-3 кислот.

Напівфабрикати і перероблені продукти харчування

Продукти з високим ступенем переробки містять велику кількість цукру, доданих жирів і солі. Серед них такі продукти, як чіпси, солодощі, локшина швидкого приготування, попкорн для приготування в мікрохвильовій печі, соуси і напівфабрикати. Ці продукти відрізняються високим вмістом калорій і низькою кількістю поживних речовин, що може привести до ожиріння і мати негативний вплив на мозок.

Невелике дослідження, в якому взяли участь 243 людини, показало, що жир, який утворюється навколо органів, пов’язаний з пошкодженням мозкової тканини. Інше дослідження показало, що дієта з високим вмістом шкідливих інгредієнтів призводить до зниження рівня метаболізму глюкози в головному мозку і зменшення тканин головного мозку. Ці два чинники є маркерами хвороби Альцгеймера. Дослідження, проведене за участю 18 080 чоловік, показало, що дієта з високим вмістом оброблених і смажених продуктів прямо впливає на низькі бали в навчанні і слабку пам’ять.

Продукти з трансжирами

Трансжири – це ненасичені жири, які можуть чинити шкідливий вплив на здоров’я мозку. Трансжири, що містяться природним чином в продуктах тваринного походження, таких як молочні продукти і м’ясо, не роблять прямого негативного впливу на організм при адекватному вживанні.

Але промислові трансжири, які називаються гідрогенізованими рослинними оліями, можуть стати проблемою. Дослідження показали, що люди, які споживають надмірну кількість транс-жирів, схильні до ризику розвитку хвороби Альцгеймера, зниження обсягу мозку, погіршення пам’яті і розвитку когнітивних порушень.

Дієти з високим вмістом омега-3 жирних кислот можуть захистити від зниження когнітивних функцій. А збільшити кількість омега-3 в раціоні можна додаванням таких продуктів, як риба, насіння Чіа, волоські горіхи і насіння льону.

Рафіновані вуглеводи

Рафіновані вуглеводи – це цукор і оброблені зерна, такі як біле борошно. Вони мають високий глікемічний індекс, тобто швидко перетравлюються і ведуть до різкого стрибка цукру в крові. Було виявлено, що продукти, які мають високий глікемічний індекс, впливають на функції мозку. Люди, які споживають продукти з високим вмістом жиру і рафінованого цукру, часто скаржилися на забудькуватість. Інше дослідження показало, що люди похилого віку, які отримують понад 58% денної норми калорій з вуглеводів, мають подвійний ризик розвитку легкої форми слабоумства.


Не пропустіть