Деменція: 5 ранніх ознак, які не мають нічого спільного з забудькуватістю

Близько 50 мільйонів людей похилого віку в усьому світі живуть з деменцією – хронічним або прогресуючим синдромом, при якому відбувається деградація когнітивної функції. Щорічно у всьому світі як мінімум 10 мільйонів чоловік стикаються з цією проблемою. За даними ВООЗ, деменція – одна з основних причин інвалідності і залежності літніх людей у ​​всьому світі.

Лікарі поки не навчилися лікувати найпоширеніші види деменції (в тому числі і хворобу Альцгеймера, на яку припадає до 70% всіх випадків вікових порушень когнітивних здібностей), але якщо хворобу діагностувати на ранніх стадіях і вчасно почати терапію, можна істотно уповільнити її розвиток і відсунути той момент, коли необоротно постраждає особистість людини.

У цій статті ми розповімо, які нешкідливі (на перший погляд) симптоми можуть виявитися першими проявами деменції.

Порушення нюху

У дослідженні, результати якого були опубліковані в Журналі Американської спілки геріатрії, взяли участь 3000 добровольців у віці від 57 до 85 років. В рамках експерименту їх просили нюхати спеціальні маркери різних ароматів і ідентифікувати кожен з них. До розпізнавання пропонувалися аромати м’яти, риби, апельсину, троянди і шкіри.

Сімдесят вісім відсотків випробовуваних правильно розпізнають як мінімум чотири з п’яти ароматів. Проте, близько 14 відсотків визначили тільки три з п’яти, п’ять відсотків могли назвати тільки два запахи, а два відсотки назвали один. Один відсоток учасників не зміг ідентифікувати жодного з ароматів.

П’ять років по тому дослідницька група перевірила стан здоров’я учасників. В результаті майже у всіх випробовуваних, яким не вдалося назвати жодного запаху, була діагностована деменція. І майже 80 відсотків з тих, хто міг ідентифікувати тільки один або два аромати, теж страждали деменцією.

Проблеми з зором

При хвороби Альцгеймера часто знижується здатність до розрізнення кольорів, а також виникають труднощі з читанням або визначенням відстані.

Перепади настрою

Підвищене занепокоєння, тривожність, пригніченість і навіть депресія – все це також може бути симптомами хвороби Альцгеймера. Хворі стають більш образливими або підозрілими – і це не можна залишати без уваги.

Замкнутість

Іноді люди, у яких розвивається хвороба Альцгеймера, зазнають труднощів з підбором слів, ніби «втрачають» їх і тому стають більш мовчазними. Ще один симптом – повторення одних і тих же історій, навіть якщо вони були розказані зовсім недавно.

Безсоння

При будь-яких тривалих розладах або порушеннях сну варто звернутися до лікаря, так як повноцінний нічний відпочинок необхідний для нормальної роботи всіх систем нашого організму. Але також важливо пам’ятати, що неспокійний сон або  звичка розмовляти уві сні, яка раптово з’явилася, може бути ознакою хвороби Паркінсона або хвороби Альцгеймера.


Не пропустіть