Біла гниль на огірках: чому з’являється і що з цим робити, щоб врятувати рослину

Огірок – культура, підвладна багатьом хворобам, більшість з яких має грибкову природу. Одним з таких захворювань є біла гниль. Початковий етап ураження легко пропустити. Часто дачники помічають хворобу, коли на огіркових листках з’являються чорні цятки. Чим раніше розпочато лікування, тим більше шансів на збереження врожаю.

Причини появи білої гнилі на огірках

Біла гниль на огірках викликається патогенним грибом. При відсутності лікування інфекція швидко поширюється і може привести до втрати 50-70% урожаю. Біла гниль здатна почати розвиватися на огірках в будь-який період їх зростання. Хвороба уражає і інші овочеві культури на городі. Спалаху інфекції сприяють:

 • перепади температури;
 • полив холодною водою;
 • ушкодження тканин рослини;
 • занадто густа посадка;
 • дощова погода.

Життєвий цикл збудника Sclerotinia sclerotiorum складається з двох стадій. Склероціальної стадія характеризується утворенням склероцій на початку осені.

Паразит зимує у верхньому шарі грунту, на рослинних рештках і активізується навесні з приходом тепла. У цей момент склероції проростають і утворюють плодові тіла з дозріваючими аскоспорами (сумчаста стадія). За допомогою вітру аскоспори заносяться на рослини, після чого проростають в їх тканини. У цей період з’являються видимі симптоми грибкової інфекції.

Симптоми хвороби

Спочатку хвороба проявляє себе появою виразок біля основи стебла. Потім грибок поширюється вгору. На листках з’являються плями у вигляді пластівчастого нальоту, що нагадує вату. Трохи пізніше на уражених місцях утворюється слиз, а потім з’являються чорні цятки, що являють собою склероції.

Інфекція поступово охоплює всі яруси куща, уражаються:

 • стебла;
 • листя;
 • плоди.

Грибниця може розвиватися приховано всередині тканин. У цьому випадку на поверхні хворої рослини буде з’являтися тільки слиз.

При виявленні симптомів необхідно відразу ж припинити полив та внесення добрив. Лікування включає в себе обробку рослин складами, до яких чутливий патогенний грибок.

Способи лікування

Найчастіше хвороба вражає огірки, що ростуть в теплиці, де тепло і волого. Для зниження вологості необхідно регулярно провітрювати споруду, при цьому не допускаючи протягів. На кущах слід видалити усе нижнє листя. Одночасно зрізають листові пластини з ознаками ураження.

Рани присипають подрібненою крейдою або попелом. Поверхню ґрунту обробляють вапном. Якщо хвороба запущена, кущ видаляють з грядки разом із земляною грудкою і спалюють. Решту рослини обробляють розчинами, що володіють протигрибковою дією.

Відповідні фунгіциди

Проти збудника білої гнилі ефективно діють препарати, що містять мідь. Можна використовувати також системні фунгіциди. Для лікування цієї хвороби рекомендовані до застосування:

 • «Оксихом» – 35 г / 10 л води;
 • «Абіга-Пік» – 50 мл / 10 л води;
 • «Хом» – 40 г / 10 л води;
 • «Акробат МЦ» – 30 г / 10 л води;
 • «Топаз» – 1 ампула / 10 л води;
 • «Ордан» – 25 г / 10 л води.

Всього знадобиться 2-3 обробки з перервою в 10-14 днів. Ще через 1,5 тижні бажано обробити посадки препаратом «Планріз» для підвищення імунітету.

Народні засоби від білої гнилі

Народні засоби боротьби з грибком застосовують на початкових стадіях хвороби і з метою профілактики протягом усього сезону. Пригнічують розвиток міцелію наступні засоби (кількість компонентів наведено для 10 л води):

 • Хвощ польовий. Свіжу сировину в кількості 2 кг подрібнюють, кладуть у відро, заливають 3 літрами окропу і тримають на повільному вогні 30 хвилин. Після того як відвар охолоне, його проціджують і доводять до повного обсягу водою.
 • Часник. Беруть 3 головки, розбирають на зубчики, очищають, пропускають через прес, після чого настоюють у воді 24 години. Замість зубців можна використовувати часникові стрілки в кількості 1 кг.
 • Мідний купорос і молочна сироватка. У воді розчиняють 1 ч. л. мідного купоросу і додають 1 л молочної сироватки.
 • Молоко, йод, господарське мило. У теплій воді розчиняють 1 ст. л. мильної стружки, додають 30 г йоду і 1 л молока, перемішують.
 • Марганцівка. Для боротьби з грибком застосовують розчин з 1,5 г перманганату калію і води.
 • Харчова сода. Склянку речовини висипають у воду і перемішують до повного розчинення.

Незважаючи на те, що засоби не отруйні, їх використовують без перевищення дозування, інакше листя може отримати опіки. Обприскування проводять у вечірні години.

Збудник хвороби має високу життєздатність і може зберігатися в грунті до 5 років. Після того, як урожай буде зібраний, необхідно знезаразити землю розчином мідного купоросу, а рослинні залишки спалити. Навесні проводиться повторна дезінфекція грунту. Щоб запобігти хворобі дотримуються правил сівозміни та схеми посадки, формують кущі, щоб поліпшити вентиляцію, провітрюють теплицю. Температуру вирощування потрібно підтримувати на рівні не нижче 18 ° C. Дотримуватися повинні і інші вимоги агротехніки.

Читайте також: Криві огірки: що потрібно зробити, щоб цього не допустити


Не пропустіть