Аналіз крові: Як навчитися трактувати самостійно?

Діагностика багатьох захворювань починається з загального аналізу крові. Він містить максимум інформації для лікаря, але абсолютно незрозумілий для пацієнта. Знання основних показників дозволяє самостійно зрозуміти причину нездужання, виявити можливі відхилення і розвіяти сумніви хворого.

Аналіз крові показує приховані прояви хвороб. Поєднання декількох показників з великою ймовірністю вказує на тип інфекції, запальний процес або анемію при кровотечах. Трактувати результати необхідно за прийнятим міжнародним стандартам, з огляду на стать і вік людини.

Розшифровка загального аналізу крові: основні показники

Отримати повну інформацію про злагоджену роботу організму можна за допомогою загального аналізу крові. Він допомагає розібратися з причиною поганого самопочуття, хронічної втоми, слабкості і підвищеної температури. Його обов’язково проводять перед операцією або призначенням лікування, щоб виключити ускладнення і правильно підібрати препарати.

Підвищені лейкоцити

Білі кров’яні тільця захищають організм від інфекцій, атаки бактерій і паразитів. Тому високий рівень вказує на приховане запалення, розвиток ускладнень на тлі простуди (пневмонію, бронхіт, гайморит). При значному перевищенні потрібна консультація гематолога: можливі патології в системі кровотворення, автоімунні патології.

Завищений рівень лімфоцитів

Клітини є одним з видів лейкоцитів, відповідають за формування імунітету, пригнічують ріст патогенної мікрофлори. Високий відсоток в загальній формулі крові діагностується при краснусі, грипі, гепатиті А, токсоплазмозі або мононуклеозі. Нерідко лімфоцити збільшуються при гормональному збої і захворюваннях ендокринної системи.

Гемоглобін

Основний показник для визначення рівня кисню в організмі. При зниженні органи і головний мозок можуть відчувати гіпоксію, що впливає на самопочуття, настрій і працездатність людини. Низький рівень зустрічається при анемії, зневодненні, нестачі заліза або вітаміну В12 після суворої дієти або авітамінозу. Це одна з ознак прихованих кровотеч при раку кишечника, патологіях репродуктивної системи жінки.

Тромбоцити

Важливий показник, який змінюється при порушенні кровотворення. Зміна в меншу сторону виникає при лейкемії, залізодефіцитній анемії, патології селезінки. Падіння часто зустрічається при прийомі гормональних препаратів, цитостатиків і антидепресантів. Вони зменшуються при вагітності, тривалих менструаціях. Підвищення тромбоцитів також не можна залишати без уваги: це вказує на ризик інсульту, тромбозу глибоких вен або тромбоемболії артерії під час операції.

ШОЕ

Швидкість осідання еритроцитів збільшується при запаленнях та інфекціях, після операції, лікування парацетамолом і авітамінозі. Високий рівень зустрічається при зневодненні, вагітності, пороках серця, злоякісних пухлинах, дефіциті вітамінів В9 і В12.

Еозинофіли

Різновид лейкоцитів, визначається за загальним аналізом крові. Підвищується при алергічній реакції, загостренні бактеріальної інфекції, паразитів, туберкульозі і запаленнях. Високий рівень зустрічається при онкологічних хворобах.

Біохімічний аналіз крові

Процедура проводиться при підозрі лікаря на певні захворювання внутрішніх органів і систем. Вони проводяться в лабораторних умовах, допомагаючи визначити збій в роботі організму, запалення, зміни білкового або ліпідного обміну. Він необхідний при порушеннях в системі травлення, артриті, підозрі на інфаркт.

  • Підвищений білірубін вказує на синдром Жильбера, закупорку печінкових проток, недолік цинку, йоду, магнію, патології щитовидної залози. Він різко зростає при жировому гепатозі печінки, гепатиті і автоімунних хворобах.
  • Альбумін показує, наскільки повноцінно працює ваша печінка, як нирки фільтрують кров, виявляє запалення в надниркових залозах.
  • Холестерин рекомендується перевіряти щорічно в профілактичних цілях. Він підвищується не тільки при неправильному харчуванні, а й при гормональному збої, нестачі вітаміну Д, запаленні жовчного міхура.
  • Глюкоза вище 7 ммоль / л – привід для візиту до ендокринолога. Показник вказує на ризик розвитку цукрового діабету і хвороби ендокринної системи.
  • Інсулін понад 10,4 мкЕД / мл визначається при цукровому діабеті 2 типу, інсуліномі.

Багато показників необхідно розглядати в тісному взаємозв’язку. Вплив на результати можуть надавати різні фактори: з’їдені солодощі напередодні аналізу, нервозність, перевтома. Тому відвідувати лабораторію краще натщесерце, не пити ввечері алкоголь, енергетичні напої з кофеїном. Краще кілька хвилин посидіти біля кабінету, щоб привести в норму тиск і заспокоїтися.

Розшифровка аналізу крові вимагає певних навичок і знань лікаря. Важливо зіставляти результати з симптомами і скаргами пацієнта. Це дозволяє поставити діагноз з високою точністю, швидше приступити до лікування хвороби.


Не пропустіть