10 типів дитячих товарів, які ми купуємо, не розуміючи, що вони можуть нашкодити

Всі ми мріємо про те, щоб наші діти росли щасливими і повноцінно розвивалися. І, звичайно, нам подобається їх балувати і дивувати. Здавалося б, що може порадувати дитину більше, ніж нова іграшка? Ось тільки не всі вони однаково корисні.

Ми вирішили розібратися, з чим дитині гратися безпечно, а з чим шкідливо, і виділили кілька типів дитячих товарів, яким не місце у вашому домі.

Аудіокниги

аудіокниги

Дітям дуже важливо слухати казки. Це допомагає підготувати мозок дитини до самостійного читання і сприяє подальшому розвитку грамотності. Однак вчені встановили, що це корисно тільки тоді, коли малюкові читають вголос дорослі. При прослуховуванні ж аудіозаписів діти гірше розуміють сюжет історії, а освітні функції читання губляться.

Іграшки не за віком

іграшки не за віком

Педіатри радять не ігнорувати вікові маркування на упаковках іграшок. Не варто діяти на випередження і купувати малюкові товари, призначені для дітей старшого віку. Невміння поводитися з такими предметами правильно може засмутити ваше чадо і створити загрозу його безпеці. Ось які іграшки фахівці з дошкільної освіти рекомендують дітям різного віку:

  • До 6 місяців: брязкальця; фотографії, підвішені до мобіля; дзеркала, що не б’ються, кульки різної текстури, прорізувачі для зубів.
  • Від 7 до 12 місяців: ляльки, дерев’яні машинки, іграшки для купання, великі кубики і м’ячі.
  • Від одного року: книги з ілюстраціями, кольорові олівці, іграшкові телефони, ляльки та меблі для них, нескладні головоломки.
  • Від двох років: дерев’яні пазли, іграшковий посуд і їжа, конструктори з великими деталями, невеликі шведські стінки, дошка і крейда.
  • 3-6 років: колекційні іграшки, головоломки, конструктори, наряди і аксесуари для ляльок, книги з ілюстраціями і текстом, триколісні велосипеди, більш високі шведські стінки.

Читайте також: 10 ознак батьків, які швидше за все виховають успішних дітей

Освітні і розвиваючі іграшки

Освітні і розвиваючі іграшки

Наявність на упаковці іграшки позначок «розвиваюча» або «освітня» – хитрий маркетинговий хід. Найчастіше під виглядом таких корисних товарів продаються девайси на батарейках: яскраві, музичні, але не дуже-то функціональні. Вони допомагають дитині вивчити простенькі віршики або дають початкові знання про алфавіт. Батькам здається, що це і є розвиток. Але насправді знання букв дітям не настільки необхідне, як імпульсний контроль, творче мислення і управління емоціями. Все це «розвиваючі» іграшки тільки притупляють .

Гендерно-стереотипні іграшки

гендерно-стереотипні іграшки

Фахівці нагадують, що іграшки, які здаються нам нешкідливими, можуть стати причиною розвитку у дитини расових і гендерних стереотипів. Рожевий набір посуду, на упаковці якого зображена усміхнена дівчинка, не тільки відштовхне хлопчиків, а й покаже юним представницям прекрасної статі, що готування і прибирання – виключно їхня функція. Всім дітям необхідно вивчити різні гендерні ролі і різні стилі гри. Для цього батькам при виборі іграшки для свого чада слід перестати обмежуватися виключно «блакитними» та «рожевими» прилавками.

Інтерактивні іграшки

інтерактивні іграшки

Іграшки, які говорять самі за себе, ставлять жорсткі рамки в грі. Вони не дозволяють малюкам та їхнім батькам фантазувати, вигадувати репліки і сюжети. Це негативно позначається на розвитку. Дитині набагато корисніше грати з тими персонажами, які мовчать і чиї образи не прив’язані до однієї конкретної історії.

Читайте також: 11 застарілих прийомів виховання, від яких сучасні психологи хапаються за голову

Іграшки-сюрпризи

іграшки-сюрпризи

Діти обожнюють сюрпризи, але при цьому не люблять лякатися. На YouTube можна знайти величезну кількість роликів, в яких малюкам показують популярну іграшку «Джек в коробці». Можна помітити, що реакція практично кожної дитини на істоту, яка вистрибує з боксу – переляк і сльози. Купівля подібної іграшки – відмінний спосіб виховати в чаді недовіру до всіх невідомих предметів.

Сувеніри

сувеніри

Танцюючі Діди Морози і клоуни, співаючі риби і ялинки та інші подібні подарунки нам, дорослим, можуть здаватися смішними. Однак для дитини вони абсолютно марні. Можна лекілька разів подивитися на химерний танець або послухати милу пісеньку, але потім з цією іграшкою буде абсолютно нічого робити. Ніякого емоційного або психологічного розвитку така річ простимулювати не зможе. Так, можливо, від сувенірів немає суттєвої шкоди дитячій психіці, а й користі вони не приносять, займаючи місце іншої, більш функціональної іграшки.

Іграшки-няньки

іграшки-няньки

Сьогодні на прилавках можна знайти іграшки, які здатні зайняти дитину на довгий час: вони вміють розповідати історії, реагують на дотики і інтонацію малюка, деякі навіть можуть сприймати його відповіді і будувати простенькі діалоги. Головна небезпека таких іграшок в тому, що батькам вони здаються повноцінною заміною живого спілкування. Але це не так. Такі девайси гальмують розвиток, так як розмови з ними будуються по одній сюжетній лінії. Ну і, звичайно, вони не можуть вислухати дитину, підтримати її і подарувати їй теплі обійми.

Нові іграшки замість старих

нові іграшки замість старих

Іграшки, які подобаються дітям особливо сильно, досить швидко втрачають свій товарний вигляд. Ще б пак, адже вони супроводжують дітей під час прогулянок, сну, купання і годування. Бувають випадки, коли у батьків виникає бажання замінити «заяложений» предмет на такий же, але більш новий. Однак така підміна може засмутити чадо. З оновленою іграшкою у нього не буде настільки сильного емоційного зв’язку.

Будь-які іграшки, якщо їх занадто багато

Будь-які іграшки, якщо їх занадто багато

Дослідження показали, що чим більше у дитини іграшок, тим нижча його здатність до довгої якісної гри. Коли кімната заповнена різноманітними предметами, малюкові набагато важче сконцентруватися. Це гальмує розвиток і в майбутньому може проявитися проблемами з утриманням уваги.

І не поспішайте діставати старі іграшки з антресолей

Нам здається, що в нашому дитинстві було все найкраще, добре і світле. Від цього у деяких батьків прокидається бажання захистити чадо від новомодних дивних іграшок, діставши з антресолей старі, настільки милі серцю. У самому цьому бажанні немає нічого поганого, якщо тільки іграшки колишніх поколінь «розбавляються» новими.

Будь-яка іграшка несе в собі відбиток того часу, коли вона була зроблена. Зі зміною поколінь повинні змінюватися і речі, з якими граються діти. Наявність у дитини сучасних іграшок, які рекламують по телевізору, сприяє соціалізації дитини, допомагає йому зайняти гідне місце серед однолітків.


Не пропустіть