Занепад сил: чому ми втомлюємося, навіть коли нічого не робимо?

Фізичні навантаження часто рекомендуються для зниження рівня гормонів стресу. Деяким така порада дійсно допомагає. Але є люди, які, не перебуваючи в стресовій ситуації, відчувають себе дуже втомленими. Розберемося, чому це відбувається.

Вам знайоме відчуття, коли ви немов вичавлений лимон, навіть якщо цілий день пролежали на дивані або провели в дорозі на особистому авто? З’ясуємо, що відбувається в нашому організмі, коли ми накопичуємо емоційні переживання.

Чому ми втомлюємося без фізичного навантаження?

1. Напруга

Як зрозуміти, що ми емоційно напружені? Оскільки всі емоції реалізуються через наше тіло, то виникають м’язові затискання. Саме з цієї причини будь-які переживання ми пов’язуємо зі словом «напруга», ми ніби зіщулюємося і закриваємося від оточуючих, захищаємося і готуємося до битви.

2. Стабілізація напруги

Після напруги необхідно розслабитись. Тобто якщо людина зіткнулася з неприємною ситуацією, посварилася з ким-небудь, а потім налагодила відносини – рівень стресу знижується, відповідно і зменшується м’язова напруга. Але життя сучасної людини таке, що він постійно знаходиться в напрузі без можливості розслабитися. Затяжний стрес викликає відчуття постійної тривоги, це позначається і на працездатності і на відносинах з близькими людьми.

Напевно вам знайома ситуація, коли дзвонить телефон вашого знайомого, він дізнається номер і відразу видно, що не хоче розмовляти – хмуриться, стискає зуби і мружить очі. Це прямий приклад затяжного стресу. Тобто людина вже налаштована на найгірше і зберігає цей стан від одного випадку до іншого. Напруга виникає не тільки на емоційному рівні, а й фізичному.

3. Звичка

Якщо ми не знаходимо часу для розслаблення, то наші м’язи завжди будуть скутими. Як реагує на таку ситуацію мозок? Головний мозок – складний механізм, здатний підлаштовуватися під поточну ситуацію. Спочатку він приймає і розпізнає сигнали, що надходять від м’язів, а ми тим часом відчуваємо скутість шийних, плечових, спинних і інших груп м’язів.

Потім мозок розуміє, що цей стан не короткочасний, а постійний і блокує прийом сигналів. Тобто, як такої напруги ми вже не відчуваємо, але внутрішні утиски нікуди не зникають.

4. Постійна нестача сил

Для підтримки затискачів необхідна енергія, іншими словами – аденозинтрифосфорна кислота. Запаси такої енергії в нашому організмі нескінченні, але якщо більшу її частину ми витрачаємо на підтримку затискачів, то відчуття втоми стає нашим постійним супутником. Тобто на підтримку інших функцій організму не залишається енергії.

Розглянемо цей процес на прикладі грошей. Якщо у людини високий рівень доходу, але 2/3 частини його вона витрачає на сплату податків, іпотеки та аліментів, то їй завжди буде здаватися, що вона живе за межею бідності, немов її заробітної плати вистачає тільки на покриття базових потреб. Який вихід? Якщо потрібно платити іпотеку і аліменти, тоді варто постаратися заробити більше грошей. А якщо мова тільки про податки, то потрібно постаратися максимально розслабитися, щоб зняти напругу.

Виривайтеся із замкнутого кола і шукайте додаткові джерела енергії (можна зайнятися фітнесом або плаванням, сходити в похід або покататися на лижах). Варіантів маса, який з них вибрати – вирішувати вам. Головне – навчитися повністю розслаблятися після напруги.

Що робити для розслаблення м’язових затискачів?

На жаль, людина не може повністю виключити ймовірність виникнення емоційної напруги, оскільки часто нервує з різних причин. Але щоб напруга в м’язах не збиралася і не привела до серйозних проблем зі здоров’ям, необхідно навчитися відновлювати м’язовий тонус. Для цього будуть потрібні:

  • залежні процедури – певні дії, які виконує інша людина. Хороший варіант – це масаж і остеопатичні вправи для розслаблення всього тіла;
  • плавання та інші водні процедури, що допомагають відновити сили;
  • оздоровчі гімнастичні вправи (наприклад, для хребта).

Для кращого ефекту комбінуйте всі процедури, так ви зможете не тільки повернути м’язам еластичність, а й подарувати своєму тілу відчуття свободи. Ви будете спокійно реагувати на будь-які позаштатні ситуації – переживати пік проблеми, а потім повністю розслаблятися. Ви навчитеся контролювати стан втоми. Це не означає, що ви зовсім перестанете втомлюватися, просто ця втома стане приємною, після неї ви зможете швидко відновитися і отримати порцію натхнення для здійснення нових справ.

 

Джерело Econet

Не пропустіть