Як правильно посадити цибулю сіянку в вересні на зиму: 5 порад

При осінній посадці цибулі сіянки можна отримати чудовий результат. Урожай в цьому випадку дозріє раніше, а самі цибулини порадують дачників великими розмірами і пряним смаком. До того ж восени легше знайти час для посадкових робіт, справ на городі в цей час року не так багато. При посадці сіянки досвідчені городники враховують певні тонкощі.

Вибір правильного сорту

Для осінньої посадки підходять зимостійкі сорти ріпчастої цибулі. Як правило, це різновиди з гострим або солодко-гострим смаком. Щоб не помилитися, можна взяти посадковий матеріал, вирощений місцевими дачниками. Така цибуля вже адаптована до умов вирощування конкретної кліматичної зони. При покупці в садовому центрі вибирайте районовані сорти.

Якщо цибуля дрібна, посадка восени – єдине вірне рішення. До весни такі цибулинки якщо і доживуть, то матимуть жалюгідний стан – зморщаться і будуть непридатні до висадки.

Вимоги до місця посадки

Місце для посадки цибулі має добре освітлюватися сонцем і провітрюватися. Правила сівозміни обов’язкові до дотримання. Не можна садити цибулю після цибулі або капусти. Кращими попередниками культури будуть:

  • квасоля;
  • горох;
  • огірки;
  • морква;
  • картопля.

Грядка не повинна підтоплюватися талими водами, краще зробити її піднесеною на висоту 10-15 см. У низині сіянку не висаджують.

Підготовка грядки

До обробки землі приступають у вересні. Грядку очищають від рослинного сміття, перекопують, розпушують, вносять мінеральні добрива. Ідеальна ширина грядки під цибулю – 1 метр. Культура віддає перевагу грунту з показником кислотності ближче до нейтрального значення. Кислі землі потрібно вапнувати. Для цього вносять вапно, доломітове борошно, товчену крейду.

Для заправки добривами використовують органіку і мінеральні підгодівлі. В землю додають компост або перегній (3-4 кг на кв. м). Свіжий гній під цибулю вносити не можна. Грядку заправляють також деревною золою (1 склянка на кв. м), суперфосфатом (40 г на кв. м), сульфатом калію (20 г на кв. м). Вся підготовка проводиться заздалегідь.

Терміни посадки

Саму посадку сіянки проводять не раніше середини жовтня. В іншому випадку цибуля почне проростати ще восени, а цього допускати не можна. Краще орієнтуватися на температуру  в діапазоні 0-5 ° C. В цьому випадку цибулинам вистачить часу на вкорінення, а в ріст вони не рушать.

Запізнюватися з термінами теж не можна. Цибулини, що не вкоррінилися, гірше зимують і можуть замерзнути. Терміни коригують залежно від погоди в поточному сезоні. Холоди можуть приходити раніше або запізнюватися.

Процес посіву

Садять сіянку у вологу землю. Якщо довго не було дощів, перед посадкою грядку треба полити. Ідеальний розмір цибулі для вирощування на ріпку – 1-3 см. Більш великі цибулини навесні виростуть в стрілку, їх садять для отримання насіння і вигонки ранньої зелені.

Якщо наближається холод та існує ризик того, що цибулини не встигнуть вкоренитися, сіянку перед посадкою замочують в теплій воді або в розчині марганцівки (дезінфекція допоможе захистити посадковий матеріал від грибкових інфекцій). Верхівки ні в якому разі не можна обрізати – це спровокує ріст пера. Такий прийом підходить тільки для весняної посадки.

Борозни роблять з інтервалом в 20 см. При посадці між цибулинами залишають відстань, що дорівнює 7-8 см. Глибина загортання – 2,5-3 см. Зверху грядку мульчують соломою, сухою травою або листям. Як тільки випаде сніг, його накидають на грядку для додаткового утеплення. З приходом тепла навесні мульчу розгрібають, щоб земля швидше прогрілася сонцем.

Слід пам’ятати, що при осінній посадці ризик втратити частину врожаю все ж існує, особливо якщо не були дотримані терміни посадочних робіт. В іншому така висадка сіянки дає тільки плюси. Культура швидше розвивається, краще захищена від шкідників на початкових етапах росту, не страждає від літньої посухи.

Читайте також: 5 найчастіших помилок посадки часнику на зиму


Не пропустіть