Вітаміни для весни: як допомогти своєму волоссю, шкірі, нігтям, настрою

На думку експертів, сьогодні з харчування ми отримуємо максимум 30% вітамінів, навесні дефіцит стає особливо помітний через відсутність свіжих овочів і фруктів протягом зими. Як і чим заповнити нестачу корисних компонентів – полівітамінними комплексами або вітамінами, ми запитали у лікаря-дієтолога, нутрігенетика Людмили Селедцьової.

Які вітаміни пити навесні?

Насправді, вітаміни потрібно вживати незалежно від пори року. Важливо перевіряти дефіцит і постійно заповнювати відсутні елементи. Просто саме навесні загострюється авітаміноз через брак сонця взимку, відсутність свіжих овочів, фруктів і зелені.

Вітаміни A і E

Вітаміни A і E (разом з вітаміном C) – це сильні антиоксиданти, які захищають наші клітини від шкідливої дії вільних радикалів. Саме з них потрібно починати щоб поліпшити стан шкіри та зберегти молодість. Ці вітаміни допомагають впоратися з синдромом хронічної втоми, безсоння, зниження розумової та фізичної працездатності.

Вітаміни групи B

Ці вітаміни підтримують в здоровому стані шкіру і слизові, нормалізують роботу нервової системи, допомагають боротися зі стресом, беруть участь в процесах росту і ділення клітин. Наприклад, нестача в організмі B12 – вітаміну, відповідального за нормальне кровотворення – може привести до анемії. Постійно мерзнете, скаржитеся на блідість шкіри і лущаться нігті ? Пропийте вітаміни групи В.

Вітамін C

Незамінний вітамін для підтримки імунної системи. Він також підсилює дію цинку, який просто необхідний при проблемній шкірі, схильній до акне і висипань. Цей тандем забезпечує потужний противірусний імунітет, сприяє нормальному засвоєнню білка – пластичного матеріалу, який відповідає за формування гормонів, ферментів і рецепторів. Якщо ви старанно займаєтеся спортом, нарощуєте м’язову масу і їсте білки – додайте в свій раціон вітамін С, він допоможе швидше отримати бажаний рельєф.

Вітамін D

Гормон, прогормон і вітамін D необхідний кожному з нас з моменту народження і протягом усього життя. Ми в надлишку отримуємо його під час перебування на сонці, але з сучасним ритмом життя та офісною роботою, отримувати його просто немає звідки. Цей вітамін підтримує наші зуби і кістки в здоровому стані, перешкоджає розвитку остеопорозу, сприяє нормальному формуванню статевих гормонів, а також допомагає спалювати жир. Коли питання стосується краси, вітамін D необхідний для сяючої шкіри, міцних нігтів і блискучого волосся. Згадайте, як ви змінюєтесь під час відпочинку на морі – це, в тому числі, велика заслуга сонячного вітаміну D.

Магній

Важливий для підтримки нормальної м’язової активності і адекватного відновлення нервових волокон: так, саме магній (найчастіша комбінація – з вітаміном B6) чудово бореться зі стресом. На жаль, такий важливий елемент не синтезується в організмі самостійно. Але його можна отримувати з вітамінних комплексів або приймаючи магнієві ванни. Саме магній відповідає за гладку і пружну шкіру, а якщо ви активно займаєтеся спортом, знімає спазми і напругу в м’язах. Останнє необхідно для їх росту і збільшення обсягів.

В якій формі приймати вітаміни?

«Життєво важливі вітаміни, які ми завжди повинні приймати – це A, C, D, E, вітаміни групи B, – каже дієтолог. – Але тут не все так просто: важливо знати в якій формі потрібно приймати вітаміни, тому що від цього залежить, чи здатні вони засвоїтися в організмі і дати бажаний результат».

Щоб було простіше розібратися, наведемо приклад. Є рослинна і тваринна форми вітаміну A. Рослинна форма – це бета-каротин (неактивна форма вітаміну A і його попередник), він міститься в моркві, гарбузі болгарському перці, помідорах, персиках, зелені і деяких інших овочах і фруктах. У нашому організмі бета-каротин під дією ферментів повинен перетворитися в ретинол, а ретинол, в свою чергу, – в ретиналь і ретиноєву кислоту. Саме ці кінцеві метаболіти і дають нам той ефект, за який відповідає вітамін A: нормальний (особливо сутінковий) зір, зволоженість і здоровий стан шкіри і слизових, адекватний розвиток ембріона в перші два тижні з моменту появи і інше. Ця ж схема – перетворення попередника під впливом ферментів в активний метаболіт – працює і з іншими вітамінами.

Якщо на баночці з полівітамінним комплексом не зазначена форма вітамінів, знайте, мається на увазі неактивна форма. Наприклад, у випадку з вітаміном A це буде бета-каротин, з C – аскорбінова кислота, а з B6 – піридоксину гідрохлорид.

«На різних людей одні і ті ж вітаміни діють по-різному. Те, що засвоїться у одного, чи не засвоїться в іншого. А може й взагалі дати негативний ефект, – коментує експерт. – Візьмемо фолієву кислоту або B9 – один з найнеобхідніших людині вітамінів, який відповідає за імунітет, а також за правильну роботу серця і судин. Низька активність ферменту, який допомагає фолієвій кислоті перетворитися в активний метаболіт, може стати причиною формування атеросклеротичних бляшок і тромбів – не відразу, але через кілька років точно. В даному випадку фолієва кислота тільки підвищує ризик інсультів і інфарктів. Здавалося б, це вітамін. Але підходить він не всім. І про це важливо знати!».

Форму і дозування необхідних вітамінів в кожному конкретному випадку допомагає визначити генетичний тест. Оскільки наша генетика з роками не змінюється, його достатньо зробити один раз в житті. І ось вам готова «інструкція» щодо застосування власного тіла. В якихось моментах ми можемо його використовувати по максимуму, а в якихось з обережністю, щоб не нашкодити, надаючи посильну допомогу. Наприклад, у вигляді мікронутрієнтів, яких потребують ферменти.

Моновітамінні і полівітамінні комплекси не є лікарськими засобами – це добавки, необхідні для нормального функціонування організму. Але і до їх вибору варто підходити усвідомлено. У цій справі вам допоможе тільки фахівець. Пам’ятайте про це. І будьте здорові!


Не пропустіть