Сидячий спосіб життя шкодить здоров’ю більше, ніж куріння: 5 фактів, які змушують задуматися

Провідні медичні експерти впевнені, що тривале сидіння здатне завдати набагато більше шкоди, ніж куріння. Погіршення самопочуття загрожує всім «стулоголікам», незалежно від віку, статі або расової приналежності. Положення сидячи погіршує здоров’я набагато сильніше, ніж стоячи або лежачи.

Близько третини всього населення розвинених країн сидить на роботі чи вдома, в кріслах або на стільцях більше 10 год. на добу. Половина з них практично не залишає офісне крісло, і вважає за краще перекушувати за робочим столом. Приблизно половина всіх офісних службовців скаржиться на біль в попереку.

Людина створена для руху

Людське тіло з самого початку створене для вертикального положення. Опорно-руховий апарат розрахований на те, що активність буде здійснюватися практично постійно – за полюванням, під час занять землеробством, домашньою роботою, доглядом за тваринами і так далі. Люди в сільській місцевості раніше сідали тільки з конкретною метою – за їжею, роботою або рукоділлям, або для короткочасного перепочинку. Тому і лавки не були призначені для тривалого сидіння.

В даний час, людина проводить в положенні сидячи більше 13 годин на день, і треба враховувати, що на сон припадає 8 годин, а на рух залишається не більше трьох. У мегаполісах люди рухаються ще менше. Сидіння приносить шкоду, так як фізіологічно наші тіла для цього не пристосовані. Хребет в нормальному положенні нагадує букву S, але така форма після тривалого положення сидячи нагадує С, блокуючи м’язовий корсет, що підтримує хребет.

Людина починає втрачати поставу, розвивається сутулість, слабшають косі і бічні м’язи, і перестають тримати тіло в нормальному тонусі. У положенні стоячи, основне навантаження йде на найміцніші і розвинені м’язи стегон, колін і кісточок. А сидячи на стільці – на хребетний стовп і тазову область, при цьому збільшується компресія на хребетні диски, розвиваються їх ураження і міжхребцеві грижі.

Факти про шкоду сидіння

Факт 1 – Сидіння провокує розвиток різних хвороб

У офісних службовців і тих, хто вважає за краще сидячий спосіб життя, у багато разів зростає ризик цукрового діабету, захворювань серця і судин. При цьому, як встановили фахівці, шкода не знімається руховою активністю або фізичними вправами. У тих, хто проводить сидячи 11 год. на добу, можливість раптової смертності збільшується на 40%.

Страждають навіть люди, які сидять близько 4 год. в день – у них підвищується ймовірність розвитку ожиріння, остеопорозу, вони частіше піддаються хронічним захворюванням, підвищенню артеріального тиску і розвитку новоутворень. Малорухливість викликає застійні явища крові, лімфатичної та інших рідин. У жінок збільшуються тромбози, а у чоловіків підвищується ризик хвороби передміхурової залози.

Факт 2 – Зручні стільці не знижують проблеми

Компанії виробники офісних меблів запевняють, що їх продукція прекрасно підтримує хребет і навіть може робити масаж спини. Але лікарі не розділяють їхнього оптимізму. Навіть найбільш зручні крісла або стільці, на яких можна комфортно розташовуватися протягом декількох годин, шкодять кровообігу і змушують німіти все тіло. Увесь час поки людина сидить, на її хребетний стовп чиниться тиск, що в два рази більший, ніж, коли вона стоїть, в 8 разів цей показник підвищується, в порівнянні з положенням лежачи.

Факт 3 – Сидіння гірше гіподинамії

Просто сидіти – набагато гірше, ніж перебувати тривалий час, стоячи або лежачи. Якщо людина просто стоїть, її м’язи все одно працюють, так як утримують тулуб у вертикальному положенні. В цей час нервова система їх використовує для низько інтенсивних навантажень, при яких працюють ферменти. Навіть в нерухомій позі, в положенні стоячи, ферменти переробляють жири і холестерин в енергію.

У положенні сидячи, всі м’язи розслаблюються, і ферменти припиняють активність, і рівень хорошого холестерину знижується. У стоячому положенні спалювання калорій збільшується в 3 рази, в порівнянні з сидячим, так як не припиняються реакції, що розщеплюють жири і цукор в організмі, але як тільки людина сідає – активність процесів припиняється.

Факт 4 – Зростання стресу

Відсутність руху провокує розвиток стресу і викликає підвищення рівня гормону кортизолу. А велика кількість цього гормону провокує депресії і підвищення ваги. Виникає замкнуте коло – сидіння викликає підвищення кортизолу, під впливом кортизолу людина більше їсть і менше рухається і ще більше сидить.

Факт 5 – Сидіння – це всього лише звичка

При вивченні проблем ожиріння, фахівці зробили цікавий висновок, чому одні люди на одній і тій же дієті поправляються, а інші ні. Вони з’ясували, що деякі мають схильність практично весь час сидіти, і така звичка не дає їм скидати вагу з тією ж швидкістю, як тим, у кого такої схильності немає. Гарна новина полягає в тому, що будь-яку звичку можна змінити. Як тільки тіло починає рухатися, то формується звичка до руху. Мозок поступово до неї пристосовується і починає її підтримувати, і формувати нову навичку.

Для того, щоб мозок пристосувався до заново освоєної навички руху, буде потрібно приблизно три тижні. Протягом цього часу відбуваються зміни реакцій, що значно допоможе в оздоровленні всього організму.


Не пропустіть