Що нас вбиває: 9 найсмертельніших хвороб у світі

Нас лякають екзотичні хвороби або ми впевнені, що по-справжньому серйозні захворювання залишилися в минулому і сучасна медицина впорається практично з усім? На жаль, і в XXI столітті нас найчастіше вбивають повсякденні і дуже поширені хвороби. Ми зібрали топ-10 захворювань, які щорічно забирають мільйони життів, і просимо вас: будьте уважні до свого здоров’я!

Ішемічна хвороба серця

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) ішемічна хвороба серця – головна причина смерті в усьому світі. У 2016 році на ішемічну хворобу серця та інсульт випало 15,2 мільйона смертей. На сьогоднішній день саме хвороби серця – головна причина передчасної смерті і чоловіків, і жінок. Ще більше прикро, що в більшості випадків свій особистий ризик можна звести майже до мінімуму: достатньо правильно харчуватися, вести активний спосіб життя, намагатися контролювати стрес, відмовитися від шкідливих звичок і регулярно перевіряти стан серця і судин у лікаря.

Інсульт

Інсульт – порушення мозкового кровообігу, які найчастіше розвиваються через тромб або внутрімозкову кровотечу. Інсульти, що призводять до негайної смерті, часто виникають в стовбурі мозку і впливають на відділи мозку, що відповідають за здатність дихати. Але навіть якщо пацієнта вдалося врятувати (нагадуємо, що в середньому у лікарів є лише кілька годин на це), то наслідки інсульту можуть бути дуже серйозними: наприклад, параліч, втрата мови або серйозне порушення когнітивних здібностей. Інсульт «молодшає» і навіть дуже молодим людям важливо знати ранні ознаки інсульту і чинники, що підвищують ризик, а також не забувати про профілактику цього захворювання: обмежити спиртне, відмовитися від куріння, вести здоровий спосіб життя.

ХОЗЛ

Хронічна обструктивна хвороба легень займає третю сходинку в загальносвітовому рейтингу провідних причин смерті. Цим терміном позначаються прогресуючі захворювання легенів, такі як емфізема, хронічний бронхіт і рефрактерна (необоротна) астма. Загальні симптоми, характерні для всіх них – задишка, хрипи і частий кашель. Якщо ви відзначаєте у себе ці ознаки протягом тривалого часу, обов’язково зверніться до лікаря!

Інфекції нижніх дихальних шляхів

Інфекції нижніх дихальних шляхів, що займають четверте місце в списку ВООЗ, включають ряд захворювань, але найчастіше під ними мається на увазі пневмонія – бактеріального або вірусного походження. Це захворювання, важке саме по собі, часто стає смертельним для людей старшого віку, так як їх організм часто ослаблений іншими супутніми захворюваннями і у нього просто немає достатньо сил, щоб боротися з хворобою. Тільки в 2016 році пневмонія забрала життя більше трьох мільйонів чоловік у всьому світі: в цьому році через коронавирусну інфекцію, на жаль, жертв, найімовірніше, буде набагато більше.

Хвороба Альцгеймера та інші деменції

Незважаючи на те, що це захворювання не завжди стає прямою причиною смерті, хвороба Альцгеймера та інші види вікових деменцій часто стають свого роду тригером для багатьох чинників, в результаті істотно скорочують життя людини. Часто при прогресуванні хвороби у пацієнтів виникають труднощі з контролем моторних навичок, таких як ковтання і ходьба, що в свою чергу робить їх більш уразливими для таких захворювань, як аспіраційна пневмонія та інші респіраторні інфекції.

Рак дихальних шляхів

Рак трахеї, бронхів і легенів займає шосте місце в списку найбільш смертельних захворювань: за даними ВООЗ, в 2016 році від цієї хвороби померли 1,7 мільйона чоловік. Хоча провідною причиною розвитку цього захворювання залишається паління, у людей, які жодного разу в житті не доторкнулися до сигарети, на жаль, також високий ризик розвитку хвороби. У більшості видів раку дихальних шляхів загальні симптоми: кашель, хрипи і задишка. Обов’язково зверніться до лікаря, якщо хоча б один з цих ознак мучить вас довше, ніж два тижні!

Діабет

Ще одне захворювання, ускладнення якого може бути смертельно небезпечним. Так званий діабетичним кетоацидоз, стан, при якому організм виробляє надмірний рівень ацетону. В основному він розвивається у пацієнтів з діабетом першого типу, але і діабет другого типу також може привести до появи ускладнень, небезпечних для життя – зневоднення, набряку мозку та інших. Важливо контролювати рівень цукру в крові і обов’язково регулярно проходити огляд і консультацію ендокринолога, особливо якщо серед ваших найближчих родичів є люди, які живуть з діабетом.

Діарейні захворювання

Ротавірус – хвороба, яку ми часто не сприймаємо серйозно, але важливо пам’ятати, що на неї припадає майже половина всіх випадків госпіталізації дітей молодше п’яти років. Найголовніша небезпека ротавірусу – зневоднення, яке розвивається дуже швидко і може стати смертельно небезпечним.

Туберкульоз

На жаль, туберкульоз в нашій країні давно перестав бути хворобою тільки маргінальних соціальних груп: лікарі все частіше говорять про справжню епідемію цього бактеріального захворювання. Тепер же, в період пандемії коронавірусу, додаткове навантаження на легені може бути по-справжньому небезпечне. Навіть якщо у вас немає ніяких симптомів легеневих інфекцій, все одно варто раз на рік робити флюорографію легенів і обов’язково звертатися до лікаря при будь-якому підозрілому кашлі або інших симптомах.

Читайте також: 6 ознак інсульту у жінок: перші симптоми, які ми найчастіше ігноруємо


Не пропустіть